HomePet timesYaşlanan Bir Kedinin Beslenmesi

Yaşlanan Bir Kedinin Beslenmesi

Sekiz yaşındaki bir kedi için en uygun beslenme rejimi günde iki öğündür. Ayrıca, öğünler arasındaki zaman farkı en az 10 saat olmalı ve akşam beslemesi en geç 20.00’de yapılmalıdır.

Yiyeceklerin Kalori İçeriği

Hayvanın motor aktivitesi, yaşamının ikinci yarısında azalır. Kedi aynı miktarda yemek yerse, vücut yağında bir artış olur. Bunun olmasını önlemek için, tüketilen yiyeceklerin kalori içeriğini azaltmanız gerekir.

Yaşamın bu aşamasında, dört ayaklı evcil hayvanı yağsız etlerle beslemeniz önerilir, örneğin dana eti, tavuk göğsü veya tavşan eti verin. Hayvanın diyetine balık veya deniz ürünleri, tahıllar, biraz sebze veya tereyağı, sebzeler ve süt ürünleri eklemek zorunludur.

Kedinin diyetindeki yan ürünleri (karaciğer, böbrek, kalp) ve yüksek yağ içeriğine sahip gıdalardan vazgeçmeniz önerilir.

Beslenme Dengesi

Bir hayvanı beslerken, hayvanın diyetinde tüketilen protein, yağ ve karbonhidratların sayısını değiştirerek katı bir gıda alım oranı belirlemek gerekir. Bir süre sonra kedi kesinlikle yeni formüle alışacak ve bu onun genel refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Eşlik Eden Hastalıklar

Bir kedinin böbrek hastalığı varsa, tüketilen proteine ​​nasıl tepki verdiğini izlemek zorunludur. Gerekirse, gıdadaki içeriği azaltılmalıdır.

Diş problemi olan evcil hayvanlar için daha yumuşak bir kıvam için pişirmek gerekir.

Kedi kardiyovasküler hastalıktan muzdaripse, düşük tuz içeriğine sahip bir diyete geçilmelidir.

Yaşlılıkta, kedinin koku alma duyusu azalmaya başlar ve bu bağlamda, genellikle yiyecekleri reddeder, bu durumda beslenmeye olan ilgisini artırmak gerekir. Bu genellikle yemeğinize lezzetli karidesleri ana yemek kabının dibine yerleştirmek gibi lezzetli yiyecekler ekleyerek yapılabilir.

Ayrıca günümüzde kedi maması üreticilerinin yaşlanan bir hayvanın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için birçok farklı beslenme seçeneği sunduğunu da belirtmekte fayda var.

Dört ayaklı arkadaşınız için doğru beslenmeyi seçerek, ömrünü ve yaşam kalitesini önemli ölçüde uzatabilirsiniz.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »