HomeTourism2023’ün en yoğun destinasyonlarından biri Türkiye olacak!

2023’ün en yoğun destinasyonlarından biri Türkiye olacak!

2023’ün en yoğun destinasyonlarından biri Türkiye olacak!

Yeni yıla ‘rekor’ umuduyla başlayan ancak ilk ayı durgun geçiren turizm sektörü, 2023’te 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir hedefliyor. Turizmde dönüşüm senaryoları, 2033 yılı için 120 milyar dolar gelir ve 104 milyon ziyaretçi hedefi ortaya koyuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve­rilerine göre geçen yıl Türkiye’ye 51.5 milyon ziyaretçi gelirken 46 milyar dolar turizm geliri elde edildi. Cumhuriyet’in 100’üncü yılının turizmde zirve yılı olma­sını bekleyen sektör profesyonel­leri, “Bu yıl rekorların kârlılığa ne kadar yansıyacağı” sorusuna “Maliyet enflasyonu ile ne ölçüde başa çıkabileceğimize bağlı” ya­nıtını veriyor

Konaklama vergisi etkiler

Sektör giderlerinin 2022 yılın­da yüzde 100’ler seviyesinde ar­tış gösterdiğine işaret eden Erçin YALÇIN “Özellikle enerji, personel ve yi­yecek-içecek maliyetlerindeki enflasyon yavaşlarsa, bu yıl ge­lir ve ziyaretçi sayısı seviyesin­de bir kârlılık artışına ulaşmamız mümkün olabilir” dedi. “Bu yıl devreye giren konaklama vergisi ve TGA’ya ci­ro üzerinden ödenen katkı payı da kârlılıkları düşüren etmenler arasına girdi” dedi.

Kişi başı harcama düşük kaldı

Her ne kadar turizm sektörü 2022’de gelen turist sayısı bakı­mından ABD, İtalya, Yunanistan gibi ülkeleri geride bırakarak sı­ralamada üçüncü olsa da dolu­luk artışının gelirlere tam olarak yansımadığı görülüyor. Kişi ba­şı harcamaların 830 dolarlardan bin 300 dolarlara çıkması gere­kiyor. Yalçın “Özellikle 2022 yılının ilk do­kuz aylık dönemine bakıldığında Akdeniz çanağındaki en büyük rakibimiz İspanya’da yaban­cı ziyaretçilerin gecelik kişi ba­şı ortalama harcaması 169 euro, Yunanistan’ın ki 130 euro, İtal­ya’nın ki 120 euro seviyesindey­ken, Türkiye’de bu rakam TÜİK tarafından yapılan revizyona rağmen 90 dolar oldu” dedi. Oda fiyatları ve gelirlerde bir artış ol­duğunu söyleyen Yalçın“Ancak doluluk­larımız artarken, gelirlerdeki ar­tışın aynı düzeyde olmaması sek­törü zorluyor. Maliyetlerimizde­ki yüksek artışları da göz önünde bulundurmak gerek. Bütün dün­yada artan maliyetlerin de yan­sıması olarak ortalama oda fiyat­ları yükselmeye devam ediyor. Artan maliyetler konaklama sek­törünün önündeki en önemli so­run” dedi.

Turizm 12 aya yayılsın istihdam arttırılsın

“En önemli gündem maddelerinden biri istihdamın 12 aya yayılması için, turizmin sezon dışına çıkması için neler yapılabilir konusu!

Yatırımlar Anadolu’da teşvik edilsin

“Ülke ekonomisine katkısı büyük olan, ithalatın neredeyse sıfır olduğu, gerçek ihracatçı olan turizm desteklenmeli.Pandemi sonrası Türkiye’nin, şehir bazında da İstanbul ve Antalya’nın dünya turizm sahnesine çok ciddi bir dönüş yaptığını ifade eden Yalçın,“Otel yatırımlarında ciddi bir geri dönüş başladı. Sektördeki yatırımları olumlu değerlendirmekle birlikte Antalya ve İstanbul’un hâlâ en fazla yatırım talebi alan yerler olması çok tercih ettiğimiz bir durum değil. Anadolu’daki yatırımlar için daha fazla teşvik verilmesi gerekiyor.”

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 yılına turizmde önemli hedeflerle girildiğini söyleyen Yalçın “2023 yılında tur operatörü ve seyahat acentalarımızın yoğun tanıtım ve pazarlama çalışmaları neticesinde başarılı bir yıl geçireceğimizi düşünüyoruz” dedi. Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin yaklaşık yüzde 75’inin tur operatörleri ve seyahat acentaları vasıtasıyla geldiğini kaydeden Yalçın,“Türk turizminin 2023 performansı, seyahat acentaları ve tur operatörlerinin göstereceği performansa bağlı.”

Yüksek gelir getiren modlara geçmeliyiz

Sektördeki olumlu gelişmelerin sadece kârlılık değil istihdama da olumlu yansıyacağını söyleyen Yalçın“Turizmde kapsamlı bir yapısal dönüşümü tamamlamamız gerekiyor. Kongre, sağlık, 3. yaş turizmi ve turizm rezidansları gibi yüksek gelir getiren ve sezonu uzatan modlarda geçiş sağlanması durumunda orta ve uzun hedeflerimize çok daha emin adımlarla yürüyebileceğiz” dedi.“Sektör, Avrupa’daki rakiplerine göre fiyat avantajını koruyacak. Bu çerçevede Türkiye’de oda fiyatlarındaki euro bazında artışın turizm gelirlerinde de artışa dönüşmesini umuyoruz” dedi.

Pandeminin tamamen etkisini kaybedip seyahat sınırlamalarının da ortadan kalkması ile Türkiye, dünya seyahat ve turizminde önde gelen bir destinasyon olarak hiç olmadığı kadar popülerleşiyor.

Travel off Path’te yer alan habere göre, geçtiğimiz yıl güçlü bir toparlanma oranı sergileyen Türkiye, 2023’te en yoğun yaz destinasyonlarından biri olmaya hazırlanıyor. Yüksek enflasyon oranları ve ülkenin doğusunda meydana gelen trajik bir depremle birlikte yıla zorlu bir şekilde başlayan Türkiye, görünüşe göre yeniden ayağa kalktı ve yalnızca Avrupa veya Orta Doğu’da değil, küresel düzeyde diğer turistik destinasyonlarla rekabet etmeye hazır.

Alman Seyahat Derneği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, “Türkiye son aylarda rezervasyonlarda büyük bir artış ile çok talep görüyor. Artık yeni potansiyel depremlerle ilgili korkular da yatıştı ve ciro da her hafta artıyor” açıklamasıyla rezervasyon ve tur satışlarının yeniden arttığını gözler önüne serdi.Artan rezervasyon eğilimleri, ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de kaydedildi. ABD’li turistler ve her geçen gün İstanbul aracılığı ile yeni yeni uçuş rotalarının eklenmesiyle ülkedeki turist sayısı 2023’te katlanarak artabilir.

Türkiye 2023 yılının ilk iki ayında 3 milyon 876 bin 381 yabancı ziyaretçiyi ağırladı. İki aylık dönemde artış oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,31 oldu.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Rusya Federasyonu yüzde 105,99 artış ile ülkemize Ocak-Şubat döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülke oldu.
Bulgaristan yüzde 33,19 artış oranıyla ikinci, Almanya yüzde 24,6 artış ile üçüncü sırada yer aldı. İran ile Gürcistan da sırasıyla Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasına girdi.
İlk iki ayda Rusya’dan 507 bin 513, Bulgaristan’dan 318 bin 11, Almanya’dan ise 288 bin 124 kişi ağırlandı.
Türkiye’ye şubat ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 21,35 artış ile 1 milyon 870 bin 414 yabancı ziyaretçi geldi.
Rusya Federasyonu, şubat ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 103 artış ve 227 bin 965 kişi ile birinci olurken Bulgaristan yüzde 17,14 artış ve 150 bin 873 kişi ile ikinci, Almanya da yüzde 15,16 artış ve 148 bin 169 kişi ile üçüncü sırada yer aldı. Almanya’yı İran ve Gürcistan takip etti.

 

 

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »