HomePet timesFlorida'ya tatile gidecek turistlere uyarı "Penis yılanları" dikkat...

Florida’ya tatile gidecek turistlere uyarı “Penis yılanları” dikkat…

DNA analizi, iki yıl önce Florida kanalından çıkarılan yılan balığı benzeri yaratığın halk arasında “penis yılanı” olarak bilinen bir solucan olduğunu doğruluyor. Görünüşe göre, bu amfibiler Amerika Birleşik Devletleri’nin sularında kök salmış ve başarılı olmuşlardır.
Alışılmadık görünümleri nedeniyle, Amerikalılar genellikle bu yaratıkların erkek cinsel organlarına ne kadar benzediği hakkında şaka yaparlar.

Bilim adamları, Reptiles & Amphibians dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, “Bildiğimiz kadarıyla, bu yalnızca Florida’da değil, Amerika Birleşik Devletleri’nin başka yerlerinde de bulunan ilk belgelenmiş solucan vakasıdır .”

60 cm’lik numune, 7 Kasım 2019’da Kanal C-4’te Florida Balık ve Yaban Hayatı Komisyonu üyeleri tarafından yakalandı. Komisyonun personeli, kanalın rutin bir araştırmasını yaptı ve yanlışlıkla Miami Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki sığ suda canlı bir birey buldu.

Sonunda, hayvan esaret altında öldü, çünkü onu besleme girişimleri başarısız oldu. Örnek daha sonra, genetikçilerin türü Typhlonectes natans olarak tanımladığı daha fazla analiz için Florida Doğa Tarihi Müzesi’ne gönderildi. DNA analizi, bu örneği Güney Amerika’da yaygın olarak bulunan benzer bir tür olan Typhlonectes compacticauda’dan ayırmaya yardımcı oldu. Typhlonectes natans, sırasıyla Kolombiya ve Venezuela’dan geliyor.

Görünüşe göre tesadüfi bir “göçmen” den bahsediyoruz. Bununla birlikte, solucanların yakalanmasından sonra, komisyon üyeleri birkaç örnek daha yakaladı ve ayrıca C-4 kanalında “penis yılanlarının” ortaya çıktığına dair tekrarlanan raporlar aldı.

Solucanlar yiyeceklerde ayrım gözetmez, leşi küçümsemezler ve birçok küçük hayvanı avlarlar. Bir tür kara solucanı, Siphonops annulatus, insanlar için bile zehirli olabilir. Batı Yarımkürede, menzilleri kuzeyden güney Meksika’ya kadar uzanır ve solucanlar ayrıca Afrika’nın tropikal bölgelerinde ve Güneydoğu Asya’da bulunabilir. Bu hayvanlar, su bitki örtüsüne sahip yerleşik ılık ve sığ su kütlelerini tercih eder.

Florida’nın garip solucan benzeri yaratıklar için mükemmel bir yer olduğu ortaya çıktı. Solucanların Miami Kanalı’na nasıl girdiğine gelince, araştırmacılar en bariz şeyden şüpheleniyorlar – birisi egzotik evcil hayvanları kanalın sularına atarak kurtuldu. Varsayım mantıksız değildir, çünkü Typhlonectes natans en sık evcil hayvan olarak edinilen ve aynı zamanda esaret altında üreme yeteneğine sahip türdür.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »