HomePet timesEski İngiliz Çoban Köpeği: Kısa ve Uzun

Eski İngiliz Çoban Köpeği: Kısa ve Uzun

Eski İngiliz Çobanının Tüy Türü

Eski İngiliz Çoban Köpeğinin bol kürkü sert bir dokuya sahiptir, çifttir ve yumuşak astarı su itici özelliklere sahiptir ve son kat uzun, sert ve düz değildir, ancak koruyucu saçlara kıvırcık denilemez. Kürkün üzerine yayılan deriden gelen yağ salgıları, tüylere parlak bir görünüm kazandırır.

Köpeğin kulakları orta derecede kıllarla kaplıdır, baş, boyun, vücut üzerinde kıllar yaklaşık aynı uzunluk ve kalınlıktadır. Ön bacaklar bolca kaplıdır, arka bacaklardaki tüyler daha da bol, daha uzun ve daha yoğundur.

Bakımlı sağlıklı bir köpek tüylü görünür ancak dağınık olduğu izlenimi vermez, sadece tüyleri her yöne uzar.

kısa kuyruk rengi
Standart, herhangi bir gri, mavi, “boz” tonuna izin verir, ancak kahverenginin gölgesi istenmez. Köpeğin gövdesi ve arka ayakları aynı renktedir, beyaz “çoraplar” olabilir. Gri saç kabul edilebilir, ancak vücudun sert bölgelerinde beyaz lekeler önerilmez. Baş, boyun, ön bacaklar, alt karın beyaz renklidir ve iz olabilir. Açıktan karanlığa kadar gri tonlarındaki fark, sergilerde cezalandırılmaz.

Grinin derinliği sadece genetiğe değil aynı zamanda yaşa da bağlıdır. Ergenlik döneminde kısa kuyruğun rengi açık gümüş-gridir, ancak saç uzadıkça koyulaşır ve sertleşir. Bobtailin son kat dokusu ve rengi 4-5 yaşlarında oluşur.

Siyah ve beyaz, kahverengi ve beyaz veya merle gibi standart olmayan renklere sahip Eski İngiliz Çoban Köpekleri vardır.

Kısa Kuyruk Bakımı
Gösteri sınıfı köpekler dikkatli bakım gerektirir, görünümlerini korumanız gerekir. Köpek sahiplerinin görünümünü korumak, genellikle tımar salonlarındaki uzmanlara güvenir, çünkü silüetin genel şeklini, uzunluğunu ve tüylerinin kabarıklığını korumak önemlidir.

Köpek sergilere katılmazsa, hayvana bakmanın rahatlığı için, karın bölgesindeki tüyleri tıraş etmeniz, dışkının yapışmasını ve sararmasını önlemek için anüsteki tüyleri kesmeniz ve ayrıca tüyleri kısaltmanız önerilir. pedler arasında saç. Saçları vücudun her yerinde tıraş etmek, kısa saç kesiminin doğal olduğu türlerden biri olmasa da, tımarlamayı kolaylaştırır. Uzun, bakımlı bir kürkü olan Eski İngiliz Çoban Köpeği çok daha çekici görünür ve doğal görünümü, evcil hayvanın kürkünü tımar etmek için haftada 1-4 saat ayırmaya değer.

Kısa kuyruklu saçlara bakım yapmak için, bacaklarda ve anüste saç kesmeyi planlıyorsanız, bir saç kesme makinesi matına, geniş dişli bir tarak, makasa ihtiyacınız olacak.

Yavruların kısa tüyleri olmasına rağmen, köpeğe köpeklik döneminden itibaren fırçalaması öğretilmelidir.

Bobtaili taramak en az yarım saat sürecektir, ancak işlemi haftada 3-4 kez, hatta dökülme döneminde daha sık tekrarlamak çok daha etkilidir, aksi takdirde saçlar her yere yayılır. Bu arada, tüy dökme dönemi Eski İngiliz Çoban Köpeği sahipleri için gerçek bir kabus olabilir. Tüy dökümü döneminde dişiler erkeklerden daha fazla saç kaybeder. Penye astar, sıcak giysiler örmek için kullanılabilir.

Hayvanın görünümüne karşı küçümseyici bir tutum, içine toz, yaprak, kir, böceklerin sıkışmasına, hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasına, paspasların oluşmasına, cilt hastalıklarının (dermatit, egzama) gelişmesine yol açacaktır. sonuç olarak, hayvanı traş etmek, saçlarını açıp yıkamaktan daha kolay olacaktır. Paspaslar cildi sıkılaştırarak hayvana acı verici hisler verir.

Sanılanın aksine kısa kuyruklar gözlerini kapatan saçların arkasını göremezler. Bu nedenle yün, görünürlüğü engellemeyecek şekilde kesilir veya bir topuzda toplanır ve elastik bir bantla gözlerin üzerine sabitlenir.

Çenenin saçları yemek sırasında kirlenir. Bu bölgeyi mümkün olduğunca sık silmeniz veya köpeği olduğu gibi algılamanız gerekecek, ancak namlusunda kirli tüyleri olan bir köpek bir kişinin yüzünü koklamak için uzandığında, bu hoş olmayan ve hijyenik olmayabilir.

Bobtail tımar fırçalama ile sınırlı değildir. Zaman zaman köpeğin yıkanması gerekir; bunun için saçın dokusu dikkate alınarak seçilen özel deterjanlar kullanılır. Sık yıkama, pençeleri ve alt karın gerektirir, bu alanlar köpeği nemli havalarda gezdirirken çok kirlidir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »