HomePet timesDanio margaritatus– İncilerle Süslenmiş Bir Balık

Danio margaritatus– İncilerle Süslenmiş Bir Balık

Danio margaritatus, amatör akvaryumlarda son zamanlarda ortaya çıkan bir balıktır. İlk kopyalar sadece 2006’da Avrupa’ya geldi ve yeni Celestichthys cinsine atandı. Bununla birlikte, bir yıl sonra, türün tam bir bilimsel tanımı oluşturuldu ve balık, Danio cinsinden onur yerini aldı (ilk isim sıkışmış ve her yerde kullanılmasına rağmen).
Genel bilgi
Spesifik margaritatus sıfatı, balığın vücudundaki karakteristik parlak noktalara işaret eden “incilerle süslenmiş” olarak tercüme edilebilir. Pek çok uzmanın, galaksinin mikro-topluluklarının fotoğrafını ilk gördüklerinde, “Photoshop” kullanılarak yapılan sahte olduklarını düşündüklerini belirtmekte fayda var.

Görünüm
Bir mikro koleksiyon galaksisi minyatür bir balıktır, akvaryumdaki uzunluk nadiren 3 cm’ye ulaşır. Kadınlarda ana vücut tonu gri-siyah, karın üzerinde sarımsı, erkeklerde, parlak kırmızı göbekli gri-mavi bir gövdedir. İnciye benzeyen beyaz lekeler vücudun her tarafına dağılmıştır. Balıkların yüzgeçlerinde kırmızı ve siyah çizgiler bulunurken kenarları şeffaftır. Dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür ve daha yuvarlak bir vücut şekline sahiptir. Yumurtlama mevsiminde renkler daha da yoğun hale gelir.

Yetişme ortamı
Mikro toplayıcı galaksinin anavatanı, Myanmar’ın (Burma) yüksek irtifa (deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte) su kütleleridir. İlkbahar selleriyle beslenen, 30-40 cm’ye kadar sığ, yoğun büyümüş, berrak suları olan göllerde yaşamayı tercih ederler. Göller, Salween Nehri’nin iki kolu olan Nam Lang ve Nam Paun arasında yer almaktadır.

Avrupalılar tarafından keşfedilmeden önce, bu balık ticari değeri olmadığı için yerel sakinlerle hiç ilgilenmiyordu. Bazen yerliler onu yakaladı, güneşte kurumaya bıraktı ve ardından “tohum” olarak kullandı.

Ancak zebra balığı galaksisi akvaryum pazarında bir sıçrama yaptıktan sonra, bu bebeklerin aktif olarak yakalanması doğal ortamlarından başladı. Tuzak, hem amatörleri ziyaret eden hem de onları Avrupalılara saçma bir fiyata satan yerel sakinler tarafından gerçekleştirildi. Ne yazık ki, bu kısa sürede türlerin varlığını tehdit altına soktu, bu nedenle ülke liderliği balıkları kontrolsüz avlanmadan korumak için önlemler aldı.

Şu anda, galaksinin mikro kümelerinin çoğaltılması artık zorluklara neden olmuyor ve doğal biyotoplardaki balıklar bu kadar ciddi bir baskı yaşamıyor.

Bakım ve bakım
Zebra balığı galaksisi, küçük boyutu nedeniyle nano akvaryumlar ve karidesler için mükemmel bir seçimdir. Tutmak için minimum hacim 30 litredir. Balıkları çok büyük akvaryumlarda başlatmamalısınız, büyük hacimli mikro montajlarda, galaksi basitçe kaybolacaktır.

Balıkları 10-20 adetlik sürüler halinde tutmak en iyisidir, bu da sürüdeki ilginç sosyal davranışları gözlemlemenizi sağlar. Akvaryumda, baskın olmayan erkeğin her an saklanabilmesi için barınaklar bulunmalıdır. Genellikle, mikro-toplu galaksiler akvaryumun ortasında ve altında olmayı tercih ederler.

Galaksinin mikro toplayıcıları doğal ortamlarında temiz ve şeffaf suyu tercih ederler, bu nedenle akvaryumda etkin havalandırma ve filtrasyon sistemi kurulmalıdır. Ancak, filtreden gelen basıncın çok güçlü olmaması gerektiğini hatırlamakta fayda var, bu büyüklükteki balıkların güçlü bir akıma direnmesi zor.

Doğal biyotopların yoğun bitki örtüsü ile karakterize olduğu göz önüne alındığında, parlak aydınlatmaya kolayca tahammül edebilmelerine rağmen, galaksinin mikro-toplanması için ışık dağıtılmalıdır. Bitkisiz akvaryumlarda balıklar çok utangaç olur ve rengi solar.

Doğal ortamlarında, sıcaklık rejimi tropikler için tipik değildir. Mevsime bağlı olarak yıl boyunca büyük ölçüde değişir. Yaz aylarında hava ılıman ve rahat, yağışlı mevsimlerde ise yağışlı ve soğuktur. Bu nedenle, balıklar geniş bir sıcaklık aralığında iyi performans gösterir. Ancak en uygun 22-24 ° C’dir. Su yumuşak veya orta sert (GH = 5-15), neredeyse nötr (pH = 6.5-7.5) olmalıdır. Genel olarak balık, akvaryumdaki çeşitli koşullara çok iyi uyum sağlayacaktır. Zebra balığı galaksileri sudaki azotlu bileşiklere karşı çok hassastır, bu nedenle akvaryumda düzenli olarak su değişimi yapılmalıdır.

uyumluluk
Mikro koleksiyon galaksisi, nano-akvaryumlar için özel olarak yaratılmış gibi görünen ve diğer balıkların yer bulmasının sorun olacağı bir balıktır. Ancak bu, mikro numuneleri tutmanın tek yolunun tür akvaryumu olduğu anlamına gelmez.

Uygun büyüklükteki bir akvaryumda, bir zebra balığı galaksisi barışçıl küçük balıklarla iyi geçinir: zebra balığı rerio, çivi yazısı, Endler lepistesi, kiraz dikenleri, mavi neonlar ve diğerleri.

Galaksinin birbiriyle mikro birleştirilmesinin içeriği hakkında birkaç söz söylemek önemlidir. Balıkların gruplar halinde yüzdüğü gerçeğine rağmen, hiçbir şekilde okullaşmazlar. Erkekler zamanlarının çoğunu dişileri tımar ederek ve rakipleriyle çatışmalara girerek geçirirler. Bu tür kavgalar genellikle ciddi yaralanmalara yol açmaz ve balıklar bir daire içinde hareket ederken daha çok ritüel danslara benzer. Bununla birlikte, baskın erkekler çok agresif olabilir ve düşmanın saklanacak hiçbir yeri yoksa, galaksilerin küçük dişleri ona ciddi zarar verebilir. Baskın bir erkeğin çok küçük akvaryumlarda tek başına kalana kadar tüm rakiplerini öldürmesi nadir değildir. En güçlü erkeği genellikle yüzgeçlerin bütünlüğünden ayırt etmek çok kolaydır: tek bir birey dışında hepsinde kesilirler.

Galaksi mikro topluluklarının daha fazla üremesi planlanıyorsa, onunla herhangi bir komşu (balık, karides, salyangoz) dikilmesi önerilmez. Bu, akvaryumda yerleşmeden yumurtlamayı organize etmenizi sağlayacaktır.

Besleme mikro örnekleri galaksi
Zebra balığı galaksisi, diğer zebra balığı türleri gibi, her yerde yaşayan bir balıktır. Doğal diyet, küçük böcekleri, algleri ve zooplanktonları içerir. Bir akvaryumda tutulduğunda, balıklar her türlü yemi mükemmel bir şekilde yerler, ancak yüksek kaliteli kuru yem en uygunudur. Balıkların minyatür bir ağzı olduğunu ve bu nedenle yem boyutunun uygun olması gerektiğini dikkate almak önemlidir.

Özellikle nano balık sevenler için Tetra, çok küçük süs balıkları için Tetra Micro Food gıda serisini piyasaya sürdü. Her yem, yüksek kaliteli hammaddelerden yapılır ve mikro balıkların besin ve vitamin ihtiyaçlarını tam olarak karşılar. Kırmızı parçacıklar yoğun renklendirme için karotenoidler içerir, yeşil parçacıklar sağlık ve canlılık için bitki bazlı bileşenler içerir. Mikro Gıdanın yenilmesi ve emilmesi kolaydır, bu da su kirliliğini azaltır. Yiyecekler dört biçimde mevcuttur: cips, çubuk (çubuk), pelet ve granül.

Üreme ve üreme
Galaksinin mikro-topluluklarından yavru elde etmek genellikle zor değildir. Çoğu zaman, uygun koşullar altında, yumurtlama ek bir uyarı olmaksızın kendiliğinden gerçekleşir. Ancak maksimum sayıda yavru elde etmek istiyorsanız, önceden ayrı bir yumurtlama akvaryumuna dikkat etmelisiniz.

Galaksinin erkek ve dişi mikro kümeleri arasında ayrım yapmak oldukça basittir. Erkeklerin vücut rengi daha doygun, mavimsi, yüzgeçler parlak. Vücuttaki lekeler krem ​​veya inci beyazıdır. Dişiler yeşilimsi mavi renkli, yüzgeçlerdeki lekeler soluk, turuncu. Dişiler erkeklerden daha büyüktür ve daha yuvarlak bir karına sahiptir.

Yumurtlama akvaryumunun hacmi 10-15 litre olmalıdır. Genel akvaryumdan su alınmalıdır. Balıklar, yavrularını ebeveyn bakımıyla çevrelemezler. Bu nedenle, yumurtaları korumak için tabana koruyucu bir ağ koymak veya örneğin Cava yosunu gibi küçük yapraklı bitkileri yerleştirmek gerekir. Ne aydınlatma ne de filtreleme gerekli değildir, yalnızca zayıf havalandırma gereklidir.

Üreme için, bir çift balık veya birkaç dişi olan bir erkek almak en iyisidir. Yumurtlamanın kendisi genellikle sorunsuz gider. Dişi, dibe çöken yapışkan yumurtalar (yaklaşık 10-30) bırakır. Yumurtaların çapı 0.7-0.9 mm’dir. Mikro ırklar, yavrulara bakmanın doğasında yoktur, bu nedenle, yumurtlamadan hemen sonra, yumurtaların yenmesini önlemek için ebeveynler ekilmelidir. Ayrıca, dişilerin periyodik dinlenmeye ihtiyacı vardır. Üreme yıl boyunca gerçekleşebilir.

Yumurtaların gelişimi suyun sıcaklığına bağlıdır. 20°C ise işlem beş gün, 25°C ise sadece üç gün sürer. Yumurtadan çıkan larva koyu renklidir ve 2-7 gün boyunca hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük eder: gün boyunca su yüzeyine yakın olmayı tercih eder ve geceleri bitkilerin yapraklarına veya akvaryumun duvarlarına bağlanır, pratik olarak hareket etmediği yer. Deneyimsiz yetiştiriciler, bu tür yavruları ölü olarak bile karıştırabilirler. Bu dönemde küçük yemlerle beslenmeleri gerekir. Yakında yavru yüzmeye başlar, koyu rengini kaybeder ve gümüş rengi olur. Mikro toplayıcılığın ortaya çıkmasından bir buçuk ay sonra, galaksi 1-1,5 cm büyüklüğe ulaşır. Yavru 2-2,5 ayda renk kazanmaya başlar. Cinsel olgunluk bir yaş civarında ortaya çıkar.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »