HomePet timesGuppi: Acemi Akvaryumcular İçin En İyi Balık

Guppi: Acemi Akvaryumcular İçin En İyi Balık

Guppi balığını (Poecilia reticulata) hiç duymamış birini bulmak zor. Dünyadaki en yaygın ve popüler akvaryum balıklarından biridir. Hobilerin büyük çoğunluğu için Guppi, tutulacak ilk balık oldu ve ona bakma deneyimi, akvaryum hobisinin büyük dünyasına bir geçiş oldu.


Genel bilgi
Guppi’nin karakteristik bir özelliği yumurta üretimidir. Diğer balıkların çoğundan farklı olarak, yumurtaların döllenmesi ve gelişimi dış ortamda değil, dişinin vücudunda gerçekleşir. Sonuç olarak, önceden oluşturulmuş bir yavru doğar. Bu yavruların hayatta kalma şansını arttırır.

Uzaya çıkan ilk balık da Guppi’ydi. Sadece Salyut-5 yörünge istasyonunda sıfır yerçekiminde hayata başarıyla adapte olmakla kalmadılar, aynı zamanda yavru doğurmayı da başardılar. Genetik bilimciler bunları kalıtsal özelliklerin aktarımını incelemek için kullanırlar.

Ayrıca, Guppi balıkları dünya topluluğuna büyük bir hizmette bulundu. Gerçek şu ki, bu balıklar anofel sivrisineklerinin larvalarını mutlu bir şekilde yiyorlar ve bu parazitlerle savaşmak için birçok ülkenin su kütlelerine lepistesler yerleştirildi.

Görünüm
Guppi, Peciliaceae familyasından küçük bir balıktır. Erkeklerde ortalama vücut büyüklüğü 3 cm, kadınlarda 6 cm’dir. Ölçekler, balığın Latince “retikulum” – ağdan karakteristik aldığı eşkenar dörtgen bir ağ şeklindedir.

Dişiler erkeklerden çok daha büyük ve kalındır, güçlü bir şekilde gelişmiş peçe yüzgeçlerine sahip değildir ve çok daha mütevazı renklidir: çoğunlukla gövde ve kuyruk gridir, bazen kuyruk yüzgeci renkli veya beneklidir. Erkeklerin en önemli ayırt edici özelliği, gonopodia adı verilen modifiye bir anal yüzgecinin varlığıdır. Onun sayesinde erkekler üreme ürünlerini doğrudan döllenmenin gerçekleştiği dişinin karın boşluğuna yerleştirebilirler.

Renge gelince, doğal balıklar parlak bir kıyafetle övünemezler: gri bir gövde ve yuvarlak bir kuyruk yüzgeci üzerinde küçük (yerinde kesinlikle benzersiz olsa da) lekeler. Bu, yoğun çalılıklar arasında düşmanlardan etkili bir şekilde saklanmanızı sağlar. Tamamen farklı bir konu, dünya çapında amatörler ve profesyoneller tarafından uzun süredir yetiştirilen üreme biçimleridir. Kuyruk yüzgecinin şekline ve vücut rengine bağlı olarak birkaç kararlı balık grubu ayırt edilir. Guppi tek renkli, lekeli, metalik vb. olabilir. Satışta bulunabilecek tüm Guppi renklerini ve şekillerini listelemek imkansızdır.


Guppi’nin Bakımı ve Bakımı
Guppi’nin yüksek dayanıklılığı nedeniyle, genellikle balıklar için iyi koşullar yaratmanın gerçekten önemli olmadığına inanılır. Ancak bu yaklaşım temelde yanlıştır. Guppi, diğer balıklar gibi, tutarken belirli kurallara uyulmasını gerektirir. Ancak bu durumda evcil hayvan uzun bir yaşam sürecek, hastalıklara duyarlı olmayacak, aktif kalacaktır ve mükemmel şeklini kaybetmeyecektir.

Guppi en iyi 6 veya daha fazla kişilik küçük gruplar halinde tutulur. Bir akvaryumda, tüm su katmanlarında yüzerler. Balıklar erkek başına 2-3 dişi olacak şekilde seçilmelidir – bu durumda dişiler yumurtlamaya hazır erkekler tarafından daha az saldırıya uğrayacaktır. 6-10 adetlik bir sürü için 50 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız var. Herhangi bir toprak uygundur, ana şey keskin kenarları olmaması ve tercihen koyu bir gölgeye sahip olmasıdır, bununla birlikte balıklar daha muhteşem görünür. Aynı gereklilik dekorasyonlar için de geçerlidir. Bu, erkeklerin peluş kuyruklarına zarar vermesini önlemek içindir. Aydınlatmayı parlak hale getirmeniz tavsiye edilir: onunla Guppi daha iyi görünür ve daha zengin bir renk alır. Akvaryumu bir kapakla örtmek en iyisidir çünkü balıklar sudan kolayca atlayabilir ve yere düşebilir.

Guppi temiz, oksijenli suda gelişir, asıl mesele filtre akışının çok güçlü olmamasıdır: küçük balıkların güçlü su akışına direnmesi zordur. Bu tropik balığı tutmak için optimum sıcaklık 24-26 ° C’dir, ancak Guppi 18 ila 30 ° C aralığında bulunabilir. Ömrü büyük ölçüde sıcaklığa bağlıdır. Gösterge ne kadar yüksek olursa, metabolizma o kadar hızlı gider, üreme süreci daha sık hale gelir, ancak yaşam süresi azalır. Balık, sıcaklığın alt sınırındaysa, metabolizması yavaşlar, üreme işlevi askıya alınır.

Guppi içeriği için sertliği 10-25 ° dGH ve asitliği 7-8,5 olan su uygundur. Ancak, su parametreleri bir aksiyom değildir. Değişiklikler çok ani değilse, Guppi kısa sürede hemen hemen her koşula kolayca uyum sağlar. Sağlığı korumak için haftalık akvaryum suyu değişimi (%25-30) gereklidir.

besleme
Guppi dahil her tür balığı beslemek için genel kurallar aşağıdaki gibidir:

Yem dengeli olmalı ve gerekli tüm besinleri ve vitaminleri içermelidir.
Yemleme çeşitlendirilmelidir, tek tip yemlere takılıp kalmayın.
Balıkları birkaç dakika içinde tamamen yiyebilecekleri küçük porsiyonlarda beslemek gerekir, çünkü yenmeyen yiyecekler zamanla ayrışır ve azotlu bileşiklerin seviyesini arttırır.
Yem, balığın ihtiyaçlarına, ağız aparatının büyüklüğüne ve fizyolojik durumuna göre seçilmelidir.
üreme
Guppi’yi yetiştirmek özellikle zor değildir. Tüm yıl boyunca ortak bir akvaryumda bile mükemmel bir şekilde çoğalabilirler, ancak maksimum yavru elde etmek için ayrı yumurtlama alanları düzenlemek daha iyidir. Belirgin cinsel dimorfizm, bir çifti kolayca seçmenizi sağlar. Guppi, 3-5 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşır.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »