HomePet timesKediler hakkında 7 efsane

Kediler hakkında 7 efsane

Kedi en popüler evcil hayvandır. Ve sevgili dört ayaklı arkadaşlarımızın etrafında birçok efsane ve efsanenin dolaşması şaşırtıcı değil. Bazıları doğru, bazıları ise sadece kurgu. Bu yazıda en yaygın yedi efsaneyi öğreneceksiniz.

1 Efsane 1: İdeal kedi maması çiğ balıktır
2 Efsane 2: Düşen bir kedi her zaman dört ayağının üzerine düşer
3 Efsane 3: Kediler yaraları yalayarak hastalıklardan kendi başlarına kurtulabilirler
4 Efsane 4: Bir kedi çok yüksekten düşerse yaralanmaz
5 Efsane 5: Bir kedi evde yaşıyorsa aşıya ihtiyacı yoktur!
6 Efsane 6: Bir kedi ot yerse, bir şey canını acıtır!
7 Efsane 7: Kısırlaştırmadan sonra kediler kilo alır
Efsane 1: İdeal kedi maması çiğ balıktır
Belki de bu, kedigillerle ilgili en kökleşmiş ve popüler mitlerden biridir. Bilim adamları uzun zamandır yerli kedinin atasının, sırayla balık yemeyen ve sudan korkan Afrika yaban kedisi olduğunu tespit ettiler. Balık ürünleri, insanlar sayesinde dört ayaklı arkadaşların diyetinde ortaya çıktı.

Birçok işletme sahibi, doğal yiyecekleri tercih ederek kuru yiyecekleri doğal bulmamaktadır. Aynı zamanda, hayvanın diyetini esas olarak balık ürünleri ile doyururlar – onlara göre en iyisi, bir evcil hayvan için besin kaynağıdır. Ayrıca, bu ürün nispeten ucuzdur ve pişirilmesi gerekmez.

Ancak hiçbir durumda hayvanı işlemeden sürekli olarak taze balıkla beslememelisiniz! Bu tür gıdaların düzenli olarak tüketilmesi, hayvanın sağlığı üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

İlk olarak, çiğ balık ürünleri helmint istilasının ana kaynaklarından biridir.

İkincisi, sık balık tüketimi böbrek ve genitoüriner sistem hastalıklarını tetikleyebilir. Bu özellikle kısırlaştırılmış ve kısırlaştırılmış evcil hayvanlar için geçerlidir.

Üçüncüsü, bu tür yiyecekler vitamin ve mineral bileşimi açısından dengeli değildir. Balık ürünleri, hayvanın vücudunda tiyamini parçalayan bir enzim içerir. Aynı zamanda demir ve E vitamini emilimi kötüleşir.

Efsane 2: Düşen bir kedi her zaman dört ayağının üzerine düşer
Aslında bir kedinin zıplarken gruplaşmaya vakti yoksa o zaman dört ayağının üzerine inemez. Birçok genç “deneyci” bu teoriyi doğrulama umuduyla evcil hayvanlarını bile terk ediyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bu tür deneyler, özellikle kedi beklenmedik bir şekilde ve büyük bir yükseklikten serbest bırakılırsa, çok kötü sonuçlanabilir.

Tüylü arkadaşlarınıza karşı dikkatli olun, hayvanın düşmesine izin vermemeye dikkat edin!

Efsane 3: Kediler yaraları yalayarak hastalıklardan kendi başlarına kurtulabilirler
Bir hayvan yaralanırsa, yaralı bölgeyi yalama fırsatı vermesinin onun için yeterli olduğuna ve yaranın kendi kendine iyileşeceğine dair yaygın bir inanış vardır. Bu kısmen doğrudur – evcil hayvan tükürüğü bakterisit özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte, hasarlı alanın alanı genişse, aşırı yalama, aksine, yalnızca onu artıracaktır. Kedi dilinin yüzeyi pürüzlüdür ve zımpara kağıdı gibi iyileşen cildi tahriş eder. Böylece, iyileşme önemli ölçüde yavaşlar.

Efsane 4: Bir kedi çok yüksekten düşerse yaralanmaz
Pencereden düşen bir kedinin dört ayağı üzerinde eve güvenli bir şekilde döndüğü birçok örnek vardır. Bu tür hikayeler nedeniyle, dört ayaklı evcil hayvanlara inanılmaz yetenekler verilir, ancak durum böyle değildir.

Kedinin kendisi eve gelse bile, bu onun için her şeyin mutlaka iyi olduğu anlamına gelmez. Şok durumunda, hayvan bağımsız olarak uzun süre hareket edebilir. Herhangi bir dış yaralanma görülmese de, içeride olmadıklarına dair bir kesinlik yoktur.

Kediler için en yaygın düşme yaralanmaları şunlardır:

burkulmalar;
iç organların travması ve kanaması;
iç organların çürükleri;
kemik kırıkları.
Hayvanı düşmekten korumak için pencereleri ve balkonları açık bırakmayın. Sineklikleri özel mekanizmalarla sabitleyin. Hayvan sokağa atlamaya ve sıkışmaya çalışabileceğinden, havalandırma modunda açık bir pencere de kedi için tehlikelidir. Kedi bu durumda uzun süre sarkarsa, omurganın kırılmasına ve ardından sakatlığa neden olabilir.

Sevgili kediniz yanlışlıkla pencereden düştüyse veya balkondan düştüyse, onu muayene için acilen bir veteriner kliniğine götürün ve kendi kendine ilaç vermeyin.

Efsane 5: Bir kedi evde yaşıyorsa aşıya ihtiyacı yoktur!
Birçok mal sahibi, hayvan dairenin duvarlarını terk etmezse, aşıya gerek olmadığına safça inanır. Bu doğru değil. Bir evcil hayvan, sokakta yürümese bile, yakalanan böcekler yoluyla havadaki damlacıklarla enfekte olabilir.

Ayrıca evcil bir kedinin sahipleri kıyafetlerine ve ayakkabılarına sokaktan enfeksiyon bulaştırabilirler. Bu nedenle, sevgili evcil hayvanınızı zamanında ve planlı bir şekilde aşılamak, solucanları gidermek için zorunludur.

Efsane 6: Bir kedi ot yerse, bir şey canını acıtır!
Hasta bir kedi, belirli bir bitkiyi dışarıda veya evde yiyerek kendini iyileştirebilir – başka bir yaygın efsane! Aslında, hayvan sadece yeşillikleri sevebilir.

Evcil hayvanınızın evde saksı çiçekleri de dahil olmak üzere yeşilliklere sağlıksız bir ilgi göstermeye başladığını fark ederseniz, bu kediler için özel bir çim dikmek için bir bahanedir. Ve bir veterinere danışmak daha iyidir, belki doktor ek vitaminler ve özel yiyecekler yazacaktır.

Efsane 7: Kısırlaştırmadan sonra kediler kilo alır
Hayvanlarda, tıpkı insanlarda olduğu gibi, tüketilen kaloriler günlük normu aşarsa kilo artmaya başlar. Bir kedinin ortaya çıkan göbeği, uygunsuz bir diyet ve hareketsiz bir yaşam tarzı ile ilişkilidir.

Kısırlaştırma ve hadım etme, bir hayvanın hayatında, hormonal sistemin ve hayvanın davranışının yeniden yapılandırılmasına yol açan bir dönüm noktasıdır. Ameliyattan sonra evcil hayvan daha sakin, daha az aktif hale gelir. Kedilerin iştahı artar ve bu da çeşitli hastalıklara neden olabilir. Tüylü dostun kilo almasını önlemek için operasyondan sonra BJU (proteinler, yağlar, karbonhidratlar) açısından dengeli, gerekli tüm mineral ve vitaminleri içeren belirli bir gıda ile özel bir diyet gerekir. Gelecekte herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için kediyi aşırı beslememek ve öngörülen miktarda mamasına kesinlikle uymak gerekir.

Kediler binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşıyor ve ev ve rahatlığın sembolü. Bu harika hayvanlar, sahiplerine birçok olumlu duygu verir. Ve çok sayıda kurgusal hikayeye rağmen, onları evcil hayvanınızda kontrol etmemelisiniz. Evcil hayvanınız için şefkatli ve sevgi dolu bir sahip olun, o kesinlikle size karşılık verecektir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »