HomePet timesHuskies Ne Kadar Yaşar?

Huskies Ne Kadar Yaşar?

Daha dün, yavru köpeğinizin patileri ilk kez evin eşiğini geçti ve bugün yüzünde gri saçlar zaten görülüyor. Sahibinin evcil hayvanın yaşlanmaya başladığını gördüğü anlarda, soru onun önünde ortaya çıkar – evcil hayvanın ömrünün nasıl uzatılacağı. Huskilerin ne kadar yaşadığını ve şartları uzatmak için neyin gerekli olduğunu öğreneceğiz.
Sibirya Huskies’in Yaşam Beklentisi

Sibirya Husky köpekleri iyi bir bağışıklığa ve sağlığa sahiptir. Ortalama olarak, yaşam beklentileri 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Köpek ne kadar iyi ve dikkatli olursa, o kadar uzun yaşar. Tarih, bu cins temsilcilerinin 22. ve hatta 25. doğum günlerini kutladıkları vakaları bilir. Sahipleri onlara yeterince dikkat etmeyen evcil hayvanlar nadiren 10 yaşına kadar yaşar.

İlginçtir ki, dışarıda tutulan dış yapraklar çok daha uzun yaşar. Geniş bir kuş kafesinde bir apartman dairesinden çok daha rahatlar. Açık havada olmak ve istedikleri kadar hareket edebilmek, sağlıkları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Husky’nin Ömrünü Ne Etkiler?
Diğer hayvanlar gibi, huskies de hastalanabilir. Bu cins aşağıdaki hastalıklarla karakterize edilir:

felce yol açan dejeneratif miyelopati;

epilepsi;

genitoüriner sistem hastalıkları;

hepatik şantların oluşumu.

Bu hastalıklar için özel bir tedavi yoktur. Çoğu ölümcül olabilir.

Hastalıklara ek olarak, kendi davranışları Sibirya huskies’in ömrünü önemli ölçüde azaltabilir:

Merak. Husky’den daha meraklı bir köpek bulmak zor. Bu nedenle, genellikle trajik bir şekilde sona eren başları belaya girer. Husky’ye bir araba çarpabilir ve hatta pencereden düşebilir.

Kaçış tutkusu. Bir husky’nin her sahibi, en az bir kez kaçan bir evcil hayvan arayışıyla karşılaştı. Kaçma tutkusu bu köpeklerin kanında var. Sokakta başıboş bırakılan bir köpeğe ne olabileceğini belirtmemek daha iyidir.

Küçük hayvanları avlama sevgisi. İzlenen ve yutulan bir sokak kemirgeni elbette tüylü avcının özgüvenini yükseltecektir. Ancak bunun sağlık durumunu ne kadar etkileyeceği bilinmiyor.

Yaramazlık. Bazen, ev sahiplerinin yokluğunda ne yapacağını bilemeyen huskies, mobilya ve eşyaları bozmaya başlar. Yanlışlıkla yutulan tahta veya lastik parçaları genellikle midede bir tıkanıklığa neden olur.

Tüm bu hoş olmayan durumlardan kaçınmak için, sahibi evcil hayvanı yakından izlemelidir. Husky’nizin tasmasız yürüyüşe çıkmasına izin veremezsiniz, yabancı sokak köpekleriyle oynamasına izin verin. Ev içerisinde avludaki kapı, pencere ve kapıların sıkıca kapatılıp kapatılmadığını izlemek gerekir. Genellikle yalnız bırakılan köpeklere bol miktarda eğlenceli oyuncak sağlanmalıdır.

Sibirya Huskies Ne Kadar Yaşar: Neye Bakmalı?
Husky sahipleri, yukarıdaki önlemleri almanın yanı sıra, evcil hayvanlarına kaliteli yiyecekler sağlamalıdır. Sibirya Huskies yemek konusunda iddiasız olsa da, ne yediklerini izlemek gerekir. Bu köpekleri hem doğal mama hem de kuru mama ile besleyebilirsiniz. Doğal besinlerle beslenenlerin günlük beslenmesinde et, balık, sebze bulunmalıdır. Aynı zamanda, tahılları ve süt ürünlerini de unutmayın.

Önemli! Doğal mama ile beslenen köpeklerin sürekli özel vitamin takviyeleri ile beslenmesi gerekir.

Ayrıca, bir köpeğin bakımına özel dikkat gösterilmelidir. Husky köpeklerin fırçalanması ve yıkanması gerekir. İlk prosedür haftada 2-3 kez, ikincisi – yılda 2 kez yapılır. Her gün sadece evcil hayvanın kulaklarını ve gözlerini incelemeniz gerekir. Kir varsa, çıkarılmalıdır. Bunun için pamuk yünü ve özel losyonlar kullanılır.

Bir veterineri ziyaret etmeyi unutmayın. Köpek kendini iyi hissetse ve herhangi bir hastalık belirtisi olmasa bile, önleyici muayeneye gidebilirsiniz. Bu, özellikle saygıdeğer yaş eşiğini geçen dış yapraklar için geçerlidir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »