HomePet timesBobtail Puppies: Faydalı Bilgiler

Bobtail Puppies: Faydalı Bilgiler

Çöpte 5-8 yavru doğar. Bebekler 2-3 yaşına kadar olgunlaşır, ancak 8 haftalıkken yeni bir eve gönderilirler. Yetiştirici, gelecekteki sahiplerin yavrulara daha yakından bakmalarını sağlar ve bu da seçime yardımcı olur.
Eski İngiliz Çoban Köpeği (Bobtail) Nasıl Seçilir

Cinsin temsilcileri bir dizi genetik hastalığa eğilimlidir, bu nedenle, bir köpek yavrusu satın almadan önce, yetiştiriciye hayvanın sağlığını doğrulayan belgelerin mevcudiyeti hakkında soru sormak önemlidir. Bir köpek yavrusunda kalça displazisini belirlemek elbette mümkün değildir, ancak ebeveynler sağlıklıysa, hastalığa yakalanma olasılığı düşüktür. Anne babada göz kusuru bulunmamalıdır. Bebeğin sağır olmaması, helmintlerle enfekte olmaması ve belirli bir yaş için gerekli aşıların yapılmış olması önemlidir. Gözler ve burun temiz olmalı, tüy temiz ve parlak olmalı, herhangi bir ishal, hastalık, şekil bozukluğu belirtisi olmamalıdır.

Erkeklerde 8 haftalıkken yumurtalıklar tamamen skrotuma inmiş olmalıdır.

Old English Shepherd köpek yavrusu seçerken, mizacını değerlendirerek davranışını gözlemlemelisiniz. Anneyi ve mümkünse babayı izlemek gereksiz olmayacaktır. Ebeveyn mizaç, yavru mizacının genetik temelidir. Eğitimin ne kadar kolay geçeceği, köpeğin insanlarla ve diğer hayvanlarla ne kadar iyi etkileşime gireceği mizacına bağlıdır.

Görünüm size köpeğin durumu hakkında bilgi verecektir, ancak sadece sağlığa değil, aynı zamanda dış görünüşüne de dikkat etmeniz gerekir. Bazı yetiştiriciler, mizaç ve sağlığa çok az önem vererek, mavi gözlü beyaz başlı köpekleri yetiştirme eğilimindedir.

Sağlıklı köpek yavruları oyuncu ve meraklıdır, etraflarındaki yeni olan her şeye ilgi gösterirler. Oyun sırasında ısırma girişimleri mümkün olsa da saldırganlık göstermezler.

Bobtail Yavrularının Maliyeti Ne Kadardır?
Old English Shepherd köpek fiyatları genellikle köpeklerin kalitesine göre belirlenir. Yetiştirici, sağlıklı soyağacı yavrularıyla sonuçlanan tüm çabalarını takdir eder. Çiftleşmenin dikkatli bir şekilde planlanması, kaltak ve yeni doğan bebekler için veteriner bakımı, beslenme ve hayvan bakımı – bunların hepsinin bir bedeli vardır.

Old English Shepherd yavrularının fiyatları 800 dolardan başlıyor. Yüksek kaliteli bireylerin maliyeti yaklaşık 1600 $ ve daha fazladır.

Bazı durumlarda, fiyat kasıtlı olarak aşırı fiyatlandırılabilir. Vicdansız yetiştiriciler, nadir renklerini öne sürerek köpekleri yüksek bir fiyata satabilirler.

Yaşlı İngiliz Çoban Köpeği (Bobtail) Yavrularını Besleme
İlk başta diyet et – dana eti, kuzu eti, hindi, tavuk ve sebzeden oluşmalıdır. İlk başta et, özellikle kümes hayvanları kaynatılabilir. Çiğ et, küçük doğranmış parçalar veya kıyılmış et olarak servis edilir. Kıkırdak verilmesi ancak dişlerin değişmesinden sonra caizdir. Yavruların 1 kg vücut ağırlığı başına günde 25-30 gr et tüketmesi gerekir. Et ürünleri diyetin %50-60’ını oluşturmalıdır.

Diyet, fermente süt ürünleri, özellikle katkı maddesi içermeyen doğal yoğurt, kefir, az yağlı süzme peynir içermelidir.

Mineral pansumanlar iskelet oluşumuna katkıda bulunur, vitaminler de gereklidir. Vitamin-mineral kompleksleri özellikle yavru köpekler için seçilmelidir, ancak kalsiyum içerir.

Yaşlandıkça, diğer yiyecekler diyete dahil edilir. Tüm yeni ürünler, ürünü yedikten sonra bebeğin durumunu değerlendirerek, yavaş yavaş ve küçük porsiyonlarda Old English Shepherd köpek yavrusu diyetine dahil edilir.

Et, kemiksiz ve sakatatsız, mutlaka dondurulmuş veya haşlanmış deniz balığı ile değiştirilmelidir. Balık, 3 aylıktan itibaren Eski İngiliz Çoban köpek yavrusu diyetine dahil edilebilir.

Et ve balığa sebzeler eklenir ancak mısır, bakliyattan kaçınılmalı, yünün pembeleşmesine katkı sağlayan pancar ve havuç tüketimi kontrol edilmelidir. Sebzeler çiğ veya haşlanmış halde doğranmış olarak servis edilir. Sebzeleri bir çay kaşığı bitkisel yağ ile baharatlamakta fayda var. Meyveler ihmal edilmemelidir. Sebze ve meyvelerin payı diyetin %10’unu geçmemelidir.

Haşlanmış yumurta vermekte fayda var. Haftada 1-2 kez yeterli yarım yumurta. Yetişkin bir bebeğe bütün bir yumurta verilebilir.

Tüm tahıllar uygun değildir. En iyi seçenek pirinç, arpa, karabuğdaydır. Yulaf lapası suda veya sebze suyunda kaynatılır.

Suya erişim ücretsiz olmalıdır. Köpek yavrusu, 1 kg vücut ağırlığı başına 150-180 ml suya ihtiyaç duyar. Örneğin, 330 g ağırlığındaki bir köpek, günde 50-60 ml su gerektirir.

Yem Miktarı ve Yemleme Sıklığı
Yeni doğmuş bir köpek yavrusu ortalama ağırlığı 330 g’dır. Vücut ağırlığındaki artış dikkate alınarak günlük gıda porsiyonu belirlenir. 1,5 aylıkken öğün başına porsiyon 260-380 gr olmalıdır. Yiyecekler oda sıcaklığında verilir.

Eski İngiliz Çoban yavruları 2 ila 3-3,5 ay arasında 4 kez beslenir. 4 ila 6 ay arasında günde üç öğüne aktarılırlar. 6 aydan itibaren, besleme sayısı iki katına düşürülür.

Bobtail Köpek Bakımı
Yavruların kürkü yetişkinlerinkinden daha koyu renklidir. Ama yaşlandıkça, ceket parlıyor. Yetişkin kat nihayet 2,5-3 yıl tarafından oluşturulur. Bebek tüylerinin yerini daha kalın saçlar alır.

Bir bebeğe çocukluktan tımar etmeyi öğretmek daha iyidir, çünkü gelecekte yün tımar prosedürü çok zaman alacaktır. Ve köpek yavrusu, ayrıca, yatar pozisyonda, tarama prosedürüne alışmalıdır. Paltoyu haftada iki kez taramak, işlem için yaklaşık 30 dakika harcamak yeterlidir. Ceket en iyi geniş, ince dişli bir tarak ve yumuşak bir fırça ile fırçalanır.

Çocuğun eğitimi, ana ekiplerin çalışmasından başlayarak, sergilere katılım planlanıyorsa, halka eğitimi ile mümkün olduğunca erken başlamalıdır.

Yavru elde etme veya sergilere katılma amacı yoksa yavruların 6 aydan itibaren kısırlaştırılması veya kısırlaştırılması tavsiye edilir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »