HomeGenelTürkiye'de bir yabancı ile evlenme koşulları

Türkiye’de bir yabancı ile evlenme koşulları

Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Bu evliliğin yapılabilmesi için şu koşullar sağlanmalıdır

– Yabancı uyruklu kadın veya erkek, konsoloslukları İstanbul’da ise bekar olduklarına dair EVLENME EHLİYET BELGESİ ve DOĞUM BELGESİ alıp, İstanbul il Hukuk İşleri Müdürlüğü’nden onaylatacaklardır. Eşler konsoloslukları Ankara’da ise aldıkları evlenme ehliyet belgesini Ankara’da Dış İşleri Bakanlığı’na onaylatacaklardır. Not: Evlenme ehliyet belgesinin kişinin bekar olduğunu belirtmesi yeterli olmayıp; “evlenmesinde yasal bir engel yoktur” vb ifadeleri içermesi gerekmektedir.

– Pasaportun Türkçe tercümelerini yaptırıp noterden tasdik ettireceklerdir. Vize süresi dolmuş olan pasaportlar için kesinlikle işlem yapılamaz.

– Çiftler herhangi bir sağlık ocaklarından evlilik için sağlık raporu alacaklardır. (Sağlık ocağından alınan sağlık raporu Sağlık Gurup İlçe başkanlığı’nda mühürlettirilecek.)

– Altışar (6’şar) adet fotoğraf (polaroid, renksiz, fotokopi fotoğraf kabul edilmez.)

– Yabancı uyruklular evlenme ehliyet belgelerini ve doğum belgelerini kendi ülkelerinden getirecekler ise o ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği’ne onaylatacaklardır.

– Bazy ülkeler arasında anlaşma gereği apostille olarak almış oldukları evlenme ehliyet belgesi ve doğum belgelerinin Türkçe tercümelerini yaptırıp noterden onaylatmaları yeterlidir.

– Eşer eşlerden biri ya da her ikisi de Türkçe bilmiyorsa nikah esnasında yeminli tercüman getireceklerdir.

NOT: Eksik evraklarla müracaat kesinlikle kabul edilmez. Başvuruya çiftlerin bizzat gelmesi gerekmektedir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »