HomeGenelTürkiye Hakkında Bilmediğiniz İlk 10 İlginç Gerçek

Türkiye Hakkında Bilmediğiniz İlk 10 İlginç Gerçek

1-Ünlü Hollanda lalelerinin anavatanı Hollanda değil Türkiye’dir. İlk olarak Osmanlı           İmparatorluğu’nda ortaya çıktılar. Ve Sultan Süleyman onları Avrupa’ya verdi.


2-Türkiye 4 denizle yıkanır: Kara, Mermer, Ege ve Akdeniz.
3-Dünyanın 7 harikasından ikisi Türkiye’de bulunmaktadır. Bunlar, yıkılan Artemis Tapınağı   ve Halikarnas Mozolesi’dir.


4-Türkler sadece çayı sever! Ülkenin ortalama vatandaşı yılda 2,5 kg kuru ürün   tüketmektedir. Bu miktardan kaç litre içecek çıktığını bir düşünün!


5-Nuh’un gemisinin indiği Eski Ahit’ten gelen dağ, modern Türkiye topraklarında bulunuyor.


6-Avrupa Noel Baba’nın prototipi, Wonderworker Aziz Nikolaos’tur. Modern Türkiye   topraklarında doğduğu bilinmektedir.


7-Ülkede ilk kahvehane Sultan Süleyman zamanında ortaya çıktı. Hükümdarın bu içeceği   sevmesi ne büyük nimet! Onun sayesinde tüm dünya Türk kahvesini biliyor ve seviyor.


8-Kar beyazı Türk şehri Pamukkale, tamamen UNESCO’nun koruması altına alınmıştır.


9-İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye tarafsız kalan birkaç ülkeden biriydi. Üzerinde çok   baskı vardı ama pes etmedi.


10-Türkiye topraklarında 9000’den fazla bitki türü yetişmektedir. Bunların yaklaşık üçte biri   endemiktir. Ülke dışında, onları hiçbir yerde bulamazsınız.

Seni en çok ne şaşırttı? Ya da belki eklenecek bir şey var mı? Her zaman yeni bir şeyler öğrenmekten mutluluk duyarım!

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »