HomeGenelRusya'da rekor ölüm ; son 24 saatte 697 kişi

Rusya’da rekor ölüm ; son 24 saatte 697 kişi

Rusya, beş gündür arka arkaya koronavirusa bağlı günlük ölüm sayısında rekor kırmaya devam ediyor. Son 24 saatte, hastalananlardan 697 kişi hayatını kaybetti.

Delta alttürünün kaynağı durumundaki Moskova’da ölenlerin sayısı 116’ya ulaşarak hafta başında kırdığı günlük ölüm sayısı rekoruna tekrar çok yaklaştı.

Bu yılın başında salgından nispeten kurtulan Rusya, haziran ayının ortalarından itibaren yeniden virüsün önemli biçimde yayılmasına maruz kaldı.

146 milyon nüfuslu Rusya’da 23,6 milyon kişi, yani nüfusun sadece yüzde 16’sı aşılandı. Aralık ayında başlatılan aşılama kampanyasına halkın ilgisiz kaldığı gözleniyor. Başta Moskova olmak üzere bazı yörelerde yetkililer, halkı aşı olmaya teşvik etmek için değişik önlemlere başvurmaya başladı. Örneğin, Moskova’da sağlık belgesi ibraz edemeyenler lokantalara alınmıyor.

Yetkililer, Moskova’da, ayrıca altı aydan fazla bir süre önce iki doz aşı olanlar için yeni alttürlere karşı bağışıklığı daha da güçlendirmek amacıyla üçüncü doz aşılama kampanyasını başlattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir kez daha halkı aşı olmaya ve dedikoduları, değil doktorların söylediklerini dinlemeye çağırdı ve aşı olma mecburiyetine karşı olduğu kaydetti.

Kremlin, ağustos ayına kadar nüfusun yüzde 60’ını aşılama hedefine ulaşamadığını kabul ediyor, ancak kırılgan ekonomisini korumak amacıyla ulusal ölçekte her türlü kapanma önlemlerine şimdilik karşı çıkıyor.

Resmî verilere göre, salgının başından bu yana Rusya’da 5,5 milyon kişi hastalandı ve bunlardan 137 bin 262’si hayatını kaybetti. Uzmanlar, ölenlerin sayısının daha fazla olduğu görüşünde.

(ajansbizim)

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »