HomeGenelRus kadınlar neden erken çocuk sahibi oluyor

Rus kadınlar neden erken çocuk sahibi oluyor

Sosyal ve finan baskılar genellikle genç Rusları konu aile kurmaya geldiğinde zor seçimler yapmaya itiyor.
Ergenlik çağında 20’li yaşların başındaki Rus anneler, ilk çocuklarını yapmadan önce psikolojik ve profesyonel olarak olgunlaşmayı tercih eden batılı kadınları sık sık şaşırtıyor. Rusya’da ilk kez anne baba olacakların diğer gelişmiş ülkelerin çoğundan daha genç olduğuna dair yaygın inanışa rağmen, bu doğru olmayabilir. Russia Beyond’un görüştüğü Moskovalı kadınların çoğu, ilk çocuk sahibi olmak için en uygun yaşın 25 ila 30 yaş arasında olduğunu söylüyor.

Rusya’nın Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı 2017’de (Rusça) “Son birkaç yılda ilk kez çocuk doğuran ebeveynlerin ortalama yaşının 25’ten 25,5’e çıktığını biliyoruz” dedi . Çıta daha düşük çoğu Avrupa ülkesinden daha fazladır, ancak ilk çocuk sahibi olma yaşının 26 olduğu Amerika Birleşik Devletleri’ne yakındır.

Sosyologlar, MGIMO Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü Antonina Noskova, yeni bir Rus annenin ortalama ilk doğum yaşının son 50 yılda dalgalandığını, 1960-1994 döneminde 24,4’ten 22,5’e düştüğünü ve bundan sonra yükseldiğini söylüyor. Rusya Ötesinde ile bir röportajda.

Noskova, bu değişiklikleri tam olarak neyin tetiklediğini belirlemenin zor olduğunu, ancak annenin ilk doğum sırasındaki ortalama yaşının Rusya’da genellikle diğer gelişmiş ülkelere göre daha düşük olduğunu söyledi.

“Bu insan davranışı alanını etkileyen belirli sosyal, kültürel, aile ve diğer faktörler nedeniyle tarihsel olarak böyle bir üreme davranışı normu geliştirdik. Aslında bu, sosyo-kültürel geleneğin demografik alanda yeniden üretildiğini gösteriyor” dedi.

Çocuk sahibi olmak için çok genç


“Bir çocuğa çok yatırım yapmak gerekiyor ve çoraplarımın rengine zar zor karar veriyorum. 24 yaşındaki Moskovalı Laura Novikova, Russia Beyond’a verdiği röportajda, “Bu noktada çocuk sahibi olmaya hazır değilim” dedi.

Bir çocuk için sorumluluk korkusu, birçok genç Rus kadının anne olmasını engeller. “Bana hala bir çocuk olduğumu söyleyen korku tarafından durduruldum; İşimi uzun süre kaybedeceğimden ve geri alamayabileceğimden korkuyorum; Benim de maddi korkularım var” dedi Moskova’da yaşayan 27 yaşındaki Miroslava Gudkova.

Diğerlerinin, özellikle hamilelik beklenmedik olduğunda fazla seçeneği yoktur. Moskova’daki Ivetta Nevinnaya, 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyken kızını dünyaya getirdi. Geleceğine dair net bir vizyon olmadan ve çocuğun biyolojik babası ayrıldığından, ilk başta işler çok zordu.

“Kolay değildi. Çocuğum uyuyana kadar beklemek zorunda kaldım ve sonra gece ödevimi yaptım.”

Nevinnaya, yardım ve mali yardım için ebeveynlerine ve arkadaşlarına güvenmek zorunda kaldı çünkü ortalama bir Rus’un kendi kendine yeterli ve ebeveynlerinden bağımsız hale gelmesi birkaç yıl daha alıyor.

“O zamanlar hayatımın beni nereye götürdüğünü pek bilmiyordum ama çocuk benim yol gösterici yıldızım oldu: Mezun olup hayatıma devam etmek istedim. Bunun benim için iyi bir şans olduğuna inanıyorum” dedi ve aynı zamanda bir bebeğe bakarken kariyerine başlamak zorunda kalan Nevinnaya.

2011’de yapılan geniş kapsamlı bir anket (Rusça), 2006 ve 2011 yılları arasında doğum yapan tüm Rus kadınların yüzde 37’sinin planlanmamış gebeliklere sahip olduğunu gösterdi. Önemli sayıda ilk kez anne-baba bu kategoriye girer ve genellikle çocuklarını ebeveynlerinin yardımıyla büyütmek zorunda kalırlar.

20’li yaşların başında çocuk sahibi olmak için bilinçli bir seçim yapan Ruslar için, geç ebeveynliğin riskleri, genç ebeveynlerin yaşamak zorunda olduğu zorluklardan daha ağır basıyor.

“Rusya’nın düşük yaşam beklentisi göz önüne alındığında, büyük ihtimalle çocuk 20 aşımını geç doğmuş çocuğun babası ölebilir ve anne olasılıkla o zaman ciddi bir hastalık geçirmesi yönündeki vardır,” yazdı bir forum (Rusça) bir kadın aile planlaması hakkında.

Rusya’da ilk kez anne olan birçok ebeveyne zor bir seçim yapmak zorunda kalıyor: ya doğum sonrası dönemde ebeveynlerine aşırı derecede güvenmek ya da daha sonraki yaşamlarında gelirlerindeki düşüş zamanla aynı zamana denk geldiğinde çocuklarına ekstra sorumluluklar yükleme riskini almak. onların desteğine en çok kendi çocukları ihtiyaç duyabilir.

“Ben geç doğmuş bir çocuğum. Ebeveynlerim 70’in üzerinde; 30 yaşındayım ve bir çocuğum var. Kariyerimi inşa etmeye gücüm yetmez, mali sorunlarımı çözecek bir iş bulamıyorum ve yaşlanan anne babama bakamayacağım,” diye yazdı (Rusça) bir aileden bir kadın- odaklı forum. Rusya’da, yaşlanan ebeveynler, küçük emeklilik yardımları tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığı için, emeklilikten sonra genellikle çocuklarının desteğine güvenmektedir.

Bazı kadınların daha erken çocuk sahibi olma tercihini etkileyebilecek sosyal baskı, aslında çocuk sahibi olmaya hazır olmayanları rahatsız edecektir. “Bir aileye ve çocuklara sahip olmanın, bir kişinin kendi kendine yeterliliğinin bir göstergesi olarak görülmesi özellikle can sıkıcı. ‘Henüz evli misiniz?’; ve ‘Evlenme zamanı’ – bu sözleri genç bir kadın için duymak korkunç” dedi 27 yaşındaki Miroslava Gudkova.

Ancak diğer birçok ülkede olduğu gibi, Ruslar çocuklar, ebeveynlik ve aile hakkında kendi kararlarını vermekte özgürdürler. “Hayata dair kendi görüşünüzü geliştirmeniz çok önemli. Moskova’da 28 yaşındaki bir anne olan Eleonora Lossan, Russia Beyond’a verdiği demeçte, [gebe kalmayı planlayan çiftler] kimseyi dinlememeli çünkü toplum ve diğer insanlar genellikle onlara klişeler empoze etmeye çalışıyorlar.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »