HomeGenelRuslar gerçekten yabancılar hakkında ne düşünüyor?

Ruslar gerçekten yabancılar hakkında ne düşünüyor?

Rusların sizden pek hoşlanmadığı izlenimini edinirseniz, çubuğun yanlış ucunu almış olabilirsiniz. İşte işler gerçekte böyledir (ve şaka yapmaya çalışmasanız iyi olur!).
Bir grup yabancı öğrenci, Moskova’nın ünlü Arbat Caddesi’ndeki bir restoranda İngilizce konuşarak akşam yemeği yiyorlar – henüz Rusça’yı o kadar iyi bilmiyorlar. Orta yaşlı bir garson önce şüpheyle onların yönüne bakar ve sonra birdenbire yüksek sesle “Amerikan casusları!” diye haykırır.

Ama aslında aralarında tek bir Amerikalı (ya da casus!) yoktu. Quora’da Bura Mer, “Ona yabancı öğrenci olduğumuzu söyledik: İki Türk, bir Kıbrıslı Rum, bir Bulgar ve bir İrlandalı” diye hatırlıyor. Garson ikna olmadı. Bu 1992’ydi.

Neyse ki, o zamandan beri işler biraz değişti. En azından garsonlar artık Moskova’nın en turistik caddesinde casusları yakalamaya çalışmıyor. Yabancılar burada sevilir. Peki ya Rusya’nın geri kalanı?

Ruslar kimleri sevmiyor?
Kamuoyu yoklamalarına göre , Rusların ezici çoğunluğu yabancılara karşı herhangi bir kötü niyet veya kin beslemiyor. Özellikle yabancılar Rusya’da uzun süre kalmayı planlamadıklarında! Rusya’nın Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığı 2018’de, Rusların ABD ve AB vatandaşlarına karşı tutumu , siyasi arka planın düşük seviyede kalmasına rağmen iyileşmeye bile başladı . Sosyologlara göre bu, Rusların “dış yabancı düşmanlığının” neredeyse tamamını “etnik yabancı düşmanlığına” kanalize etmesi, yani bunu işçi göçmenlerine yönlendirmesi nedeniyle oldu.

Artyom Geodakyan/TASS
Bununla birlikte, Rusların bir “istenmeyen” yabancı listesi var. İlk üç grup: Çingeneler (Rusların yüzde 32’si onları görmekten özellikle memnun değil), Çinliler (yüzde 31) ve Vietnamlılar (yüzde 26).

“Beden eğitimi öğretmenim şöyle derdi: Daha hızlı koşmalısın çünkü Çinliler Rusya’yı işgal ettiğinde başka seçeneğin kalmayacak!” Moskovalı Alexei Kochubey diyor. Bunun bir şaka olduğuna ikna oldu. Belki… Ama yerel çevrimiçi forumlarda konu yıllardır ve ciddi bir şekilde tartışılıyor – Çin Sibirya’nın hangi bölümünü ve nasıl ilhak edecek; ya da neden bir gün Rusya topraklarının bir kısmını Çinlilere satacak? Genel tutumlar üzerinde bir etkisi olmalıdır.

Peki ya diğerleri?
Ruslar bir istisna değildir – diğer uluslar gibi, genellikle yabancıları uzak geçmişten gelen olaylara ve bazıları kolektif hafızaya çok derinden yerleşmiş olan hakim klişelere göre yargılarlar.

Moskova Ajansı
Örneğin, Ruslar hala Napolyon’u mağlup etmekten gurur duyuyorlar. 2009’da, onun “sürgün edildiği” günü ulusal bayram ilan etmek bile istediler . Fransızlar ayrıca aşkta en özgür ve mizaçlı olarak kabul edilir. İnternet kullanıcısı Anna Vinogradova, “1980’lerde büyüyen nesil, toplumun evlilik öncesi yakın ilişkilere nasıl karşı çıktığını ve muhafazakar bir şekilde baktığını hâlâ hatırlıyor” diyor. Ama bunu Fransızlar yapıyorsa, ‘Fransızlar böyledir’ demek yeterliydi ve tüm kınama ortadan kalktı!”

Almanlara gelince, Rusların duyguları karışık. Almanlar, düzenli yaşam tarzları, güçlü ekonomileri, verimlilikleri, Alman arabaları ve genel olarak Alman kalitesi ile saygı görürler. Öte yandan, İkinci Dünya Savaşı’nın trajik geçmişi – taze hatıraları var. Ancak, kamuoyu yoklamalarına göre , Ruslar Almanlar hakkında tam tersinden çok daha olumlu düşünüyor: Rusların yüzde 45’i “Almanları seviyor”, ancak Almanların sadece yüzde 25’i Rusları seviyor. Moskova’dan Alexandra, “Türk arkadaşlarım Rusların Almanlardan nefret ettiğine ikna oldular ve onlara durumun hiç de öyle olmadığını söylediğimde gerçekten şaşırdılar” diyor. Sosyologlara göre bu doğrudur : Ruslar her zaman Almanları tarihten ders almış büyük bir millet olarak görmüşlerdir.

Ruslar, insanların Soğuk Savaş zamanlarından hala hatırladıkları Amerikalılara karşı herhangi bir düşmanlık hissetmiyorlar. 2018’de Rusya’daki insanların yalnızca yüzde 12’si arasında onlara karşı tutum “çok kötü” idi (2015’te bu rakam yüzde 8 idi ). Bugünlerde giderek daha sık insanların, genel olarak Amerikalıların neredeyse bizim gibi olduğunu söylediklerini duyacaksınız – hepimiz hayatta aynı şeyleri istiyoruz, aynı korkulara sahibiz ve benzer şeylerden zevk alıyoruz; ve her şeyi mahveden politikacılardır. Kuşkusuz, Rusların kimseyi affetmeyeceği şeyler var…

Mizah alarmı!
Ruslar veya onların tuhaf eğilimleri (bazen anlaşılması kolay olmayan) hakkında bir şaka yapmak ister misiniz? Tekrar düşün. Bu bakımdan Rusların pek espri anlayışı yoktur. Biz sadece kendimiz dışında hiç kimseyi sevmiyoruz, bizimle dalga geçiyor ve yazlıklarımıza , güzellik fikirlerimize, annelerimize ve ulusal salatamıza olan saplantımızla dalga geçiyoruz !

Reuters
“Bunu yayınlayamayız… Bu saygısızlık!” Bir editör, bir Rusla evli olan ve 20 yılı aşkın bir süredir Rusya’da yaşayan Amerikalı gazeteci ve blog yazarı Jennifer Eremeeva’nın yıllar içinde Ruslardan aldığı sıra dışı ve tuhaf hediyeleri konu alan mizahi bir köşesini okuduktan sonra söyledi.

Bunu blogunda yazıyor . “Bu mizahi bir köşe yazısı, diye tartıştım. Rusya’da başıma gelen eğlenceli şeyler hakkında yazmamı istedin! Editörün tavsiyesi şuydu: Kendine gülsen iyi olur!” Yorumlar bölümünde de pek fazla insan Jennifer’ın tarafını tutmadı. “Nedenini anlaman pek olası değil (çünkü sen bir yabancısın), ama rahatsız oluyoruz. Rusya’yı eleştirmemize izin var, ama sen değilsin!” diğer benzer olanlar arasında bir yorum oldu. Rusların da yabancılar hakkında asla şaka yapmadığı anlamına mı geliyor? Ne yazık ki, ya da neyse ki, öyle değil. Rusların her yabancı hakkında eğlenceli (ve bazen acımasız) bir şakası ve tüm uluslar için birkaç alaycı takma adı olacak . Ama ciddiye almayın!

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »