HomeGenelRus vatandaşlığı nasıl alınır

Rus vatandaşlığı nasıl alınır

Kırmızı pasaport almayı düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar şunlardır.
Başkan Putin’in kısa süre önce, aksi takdirde karmaşık sürecin gerekliliklerini kolaylaştıran yeni bir yasayı imzalamasıyla, Rus pasaportu alma süreci birçokları için daha kolay hale geldi .

Bu adım, Rus makamlarının son yıllarda Rusya’daki yabancı uyrukluların vatandaşlığa alınma sürecini kolaylaştırmak için attığı birçok adımdan biriydi. Ancak diğerleri için kırmızı pasaport elde etmek ulaşılamaz bir hayal olmaya devam ediyor.

Rus pasaportu neden alınır?
Rusya İçişleri Bakanlığı’na göre, 2019 yılında yaklaşık 500.000 yabancı uyruklu Rus vatandaşı olarak vatandaşlığa alındı. Rusya için bu, önceki yıllara kıyasla büyük bir sıçrama: ülke 2017’de yalnızca 265.319 yeni vatandaş kabul etti.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, birkaç uluslararası ünlü ve sporcu (Amerikalı aktör Steven Seagal ve Brezilyalı futbolcu Mario Fernandes, iki isim) Rus pasaportu aldı. Onlar için bir Rus pasaportu, Rusya içinde ve dışında yeni kariyer fırsatları, daha düşük vergiler ve önemli tanıtım vaat ediyordu.

Fransız aktör Gérard Depardieu, Rus pasaportunu 2013 yılında aldı.

Sıradan insanlar ise çoğunlukla ekonomik veya ailevi nedenlerle Rusya’ya taşınıyor. Bazıları Rusya’da iş bulmayı kendi ülkelerinden daha kolay buluyor. Beş yıl önce Rusya’nın Perm Bölgesi’ndeki Kungur kasabasına gitmek için Fransa’dan ayrılan bir başvuru sahibi (Rusça bağlantı) , “Ekonomik nedenlerle taşındım” dedi . “Artık Fransa’ya dayanamadım… İşim yoktu; Ben bir balon pilotuyum ve yaşadığım Lille’de turist sayısı gitgide azalıyordu… Kungur’da insanlar daha kibar ve daha aktif. Ayrıca buradaki balon kulübü daha canlı.”

Kimler Rus pasaportu alma hakkına sahiptir?
Rus vatandaşlığı almayı planlayıp planlamadığınızı kendinize sormanız gereken en önemli şey, ülke olarak (tarihi ve kültürel) Rusya ile herhangi bir bağlantınız olup olmadığı veya Rusya’nın vatandaşlarından biriyle akrabalığınız olup olmadığıdır.

Sovyetler Birliği 2006 yılından bu yana 1991 yılında dağıldı Örneğin, birçok etnik Ruslar Rus yetkililer bir devlet çalışan edilmiştir, kaderin iradesiyle 15 farklı ülke vatandaşlarını haline programı yani- dönüşünü kolaylaştırmak amaçlanmıştır (Rusça) “yurt dışında yaşayan yurttaşlar” olarak adlandırılan – yani, Rusya’ya kültürel ve tarihsel olarak bağlı olan Rusça konuşan bireyler – tarihi anavatanlarına.

Bireysel koşullara bağlı olarak, bazı katılımcılar başvurudan sonraki bir yıl içinde bir Rus pasaportu alabilirler. Rusya’ya transferleri için yapılan masraflar geri ödenebilir ve bir miktar para (ruble olarak 3,350 dolara eşdeğere kadar) verilebilir; bu, bir koşulla birlikte gelen ek bir teşvik önlemidir: parayı kabul edenlerin yaşamış olduklarını kabul etmeleri gerekecektir. belirli bir bölgede, kendi seçtikleri bir bölgeye yerleşebilmeleri için belirtilen sayıda yıl önce.

Uygulamada, bu programa başvuranların çoğu Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Moldova’dan gelmektedir. Peki ya etnik olarak Rus olmayan ve gerekli tarihi geçmişi olmayan bir kişi tarafından kırmızı pasaport isteniyorsa?

bir eş ara
Avrupa devletlerinin, ABD’nin veya eski Sovyetler Birliği’nin bir parçası olmayan diğer herhangi bir ülkenin sakinleri kendilerini zor bir durumda bulabilirler: Rus vatandaşlığı edinmenin basitleştirilmiş sürecine hak kazanmazlar ve bir anlaşmaya varmaları gerekir. Rus vatandaşı olma isteklerini haklı çıkaran önemli bir sebep.

Diğer birçok ülkede olduğu gibi, Rus vatandaşı olmak isteyen bir kişi için Rus vatandaşlığına sahip eşler, çocuklar ve ebeveynler tek seçenek olabilir.

Eşi Rus olan yabancı uyruklu kişilerin Rus vatandaşlığına başvurabilmeleri için en az üç yıllık evli olmaları gerekmektedir. Çift kalıcı olarak Rusya’da ikamet ediyor olmalı ve her takvim yılında ülkeyi 3 aydan fazla terk etmemelidir. Evlilik ayrıca Rusya’da kayıtlı olmalı veya yurtdışındaki bir Rus konsolosluğu tarafından onaylanmalıdır.

Rusya’da bir Rus eşle evlilikte doğan bir çocuk (doğum üzerine otomatik olarak Rus vatandaşlığı verilir), Rus olmayan bir ebeveynin bir yıl kuralına uymaya gerek kalmadan vatandaşlık başvurusunda bulunmasına da izin verir.

Bazı kategorilerdeki başvuru sahipleri bundan muaf tutulsa da, birçoğunun vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce geçici oturma iznine ve ardından kalıcı oturma iznine başvurması gerekecektir.

Özel durum yok
Genel olarak, başvuranın kendisini basitleştirilmiş bir Rus vatandaşlığı alma süreci için nitelendiren özel bir koşulu yoksa, aşağıdaki kriterlere uymalıdır:

– Oturma izni aldıktan sonra en az beş yıl boyunca Rusya topraklarında ikamet etmiş olmalı

– Yasal bir gelir kaynağına sahip olmak

– Rusya’da sabıka kaydınız yok ve ülkenin yasalarına uyun

– Rusça konuş

Starinsky, Korchago and Partners hukuk firmasının yönetici ortağı Vladimir Starinsky, “Gerekli belgelerden bazılarının Rus gerekliliklerine uymaması, yanlış hazırlanması veya basitçe bulunmaması durumunda yasal sorunlar ortaya çıkabilir” dedi. “Bu durumda başvuru iade edilecek ve reddedilecektir.”

Starinsky, olası sorunlardan kaçınmak ve zamandan tasarruf etmek için bu tür evrak işleriyle ilgilenmeleri için uzmanların işe alınmasını önerir.

Yine de hiç kimse bir uygulamanın başarısını yüksek derecede kesinlik ile garanti edemez.

‘Üstün başarılar’
Bazı durumlarda, Rus vatandaşlığı almak isteyen bir yabancının başvurmak için beş yıl beklemesine gerek yoktur. Birkaç kategoriden birine girenler, Rusya’da sadece bir yıl sonra oturma iznine başvurabilirler.

– Bilimde, teknolojide veya kültürde olağanüstü başarılara sahip

– Rusya’da talep gören profesyonel bir kalifikasyona sahip

– Rusya’da siyasi sığınma aldı

– Rus yasalarına göre bir mülteci mi?

Rus ordusunda bir sözleşmeyle hizmet veren büyük işletme sahipleri, yatırımcılar ve yabancılar da basitleştirilmiş bir vatandaşlığa kabul sürecine güvenebilirler.

Uygulamada, düzenlemeler bazen değişir. Rus vatandaşlığı konusunda güncel olmanın en iyi yolu, bu resmi bilgi kaynağını takip etmektir (Rusça bağlantı). Rusya’da ikamet ediyorsanız, potansiyel olarak bir Rus pasaportu almayı sorgulamaya başlamak için en iyi yer İçişleri Bakanlığı’dır (Rusça bağlantı). Yurtdışında yaşayanlar için lütfen kendi ülkenizdeki ilgili Rus konsolosluğuna danışın.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »