HomeGenelKÜRESEL TURİZM TEKNOLOJİLERİ PAZARI RAPORLARI HIZLI BÜYÜME

KÜRESEL TURİZM TEKNOLOJİLERİ PAZARI RAPORLARI HIZLI BÜYÜME

Teknoloji hızla günlük hayatımızın daha önemli bir yönü haline geliyor ve toplumun her alanında fark edilir olduğu söylenmelidir.

Turizm bu dijital devrimden kaçamadı, bu nedenle son birkaç yıl küresel turizm teknolojileri pazarında hızlı bir büyüme getirdi.

Ama tam olarak ne içeriyor? BT ve BİT söz konusu olduğunda bu pazar hakkında konuşuruz. Bununla birlikte, daha pratik olarak, sosyal medya kullanımından uçuş takibine veya çevrimiçi platformlar aracılığıyla seyahat planlamaya kadar her şey olabilir.

Piyasa Durumu Nedir?

2020’de seyahat teknolojileri pazarının tahmini 8,6 milyar dolar değerindeydi, ancak dijitalleşmenin sahip olduğu tüm potansiyele rağmen bu rakamın gelecekte büyüyeceği açık.

Global Industry Analysts Inc. tarafından yapılan bir araştırmaya göre , pazarın 2026 yılına kadar 12,5 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Bu dönemde yıllık büyüme oranı %6,8’e ulaşacak.

Bölgesel farklılıklar

Seyahat teknolojilerinin en büyük pazarı, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ABD’de – bu yıl tahminen 1,7 milyar dolar değerinde. Bununla birlikte, Çin’in defne üzerinde durmuyor ve 2026 yılına kadar 1,9 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor (yıllık %8,2 büyüme).

Seyahat teknolojileri için diğer önemli pazarlar Japonya ve Kanada’dır. Her ikisi de önümüzdeki beş yıl boyunca önemli ölçüde büyüyecek (sırasıyla %5.8 ve %6.2), Almanya ise tahmini %6.5’lik büyüme ile Avrupa’nın en büyük oyuncusu.

Devam Edecek Büyüme

Çalışma ayrıca, küresel turizm teknolojileri pazarında önümüzdeki yıllarda çok daha fazla seyahat teknolojisi fırsatının ortaya çıkmasıyla birlikte, Covid-19 pandemisinin endüstri üzerinde önemli bir etkisi olacağını da ekliyor.

Bu bağlamda robotik süreç otomasyonunun yanı sıra yapay zeka uygulamalarının da yükselişi yakın zamanda kaçınılmaz görünüyor. Bu, gezginlerin planlama ve rezervasyon deneyimini daha da iyileştirecek ve daha kolay ve daha basit hale getirecek.

VR Uygulaması ve Sorunları

Ayrıca, sektördeki paydaşlar ve şirketler, sanal turları ve diğer sanal gerçeklik türlerini ve olanaklarını daha geniş bir şekilde uygulamak için AR ve VR teknolojilerine yoğun bir şekilde yatırım yapıyor.

Ancak, VR ve AR ile ilgili olarak , pazarın büyümesi şu anda daha yoksul ve gelişmekte olan ülkelerde uygulama eksikliği ve sektördeki küçük işletmeleri korkutan yüksek maliyetler nedeniyle engelleniyor.

Ayrıca pandemi boyunca teknolojilere yatırım yapma konusunda çok fazla isteksizlik olduğunu da belirtmek gerekir. Bununla birlikte, teknolojilerin yalnızca endüstri için değil, bir bütün olarak toplum için hayati önem taşıdığı düşünüldüğünde, durum yakında iyileşmeye mahkumdur.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »