HomeHygienicUstasından balık tutmanın sırları

Ustasından balık tutmanın sırları

İster arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmek ister akşam yemeğini yakalamak istiyor olun, balık tutmak dışarıda eğlenmenin harika bir yoludur. Sularda sarmalamanız için çeşitli canlı balıklar vardır. Balık tutmaya başlamak için gezinizi iyi planlayın. Ekipmanınızı toplayın ve balıkların en aktif olduğu saatlerde iyi bir yer seçin. Ardından, kupa ödülünüzü getirmek için sıranızı atın ve sarın. Daha sonra isterseniz balığı tekrar suya bırakabilir veya saklayıp eve getirmesini yakalayabilirsiniz.

Bölüm
1
Balıkçılık Noktası Seçme

1
Bölgenizdeki iyi stoklanmış bir göle, nehre veya gölete gidin. Birkaç saat kalmaktan rahatsız olmayacağınız bir yer seçin. Her türden farklı balık halka açık göllerde, nehirlerde ve göletlerde yaşar, böylece her zaman yakalayacak iyi bir şey bulabilirsiniz. Balıklar kışa hazırlanırken ilkbahar ve sonbaharda kıyıya yaklaşır. Yaz aylarında, daha derin sularda olma eğilimindedirler, bu nedenle kıyıdan bir tekne çıkarın. [1] P
Kasabanın dışındaki göletlerin veya setlerin etrafındaki tenha noktalar iyi bahislerdir. Özel mülkü geçmediğinizden veya buna izin verilmeyen bir yerde balık tutmadığınızdan emin olun. Ayrıca, kıyıdaki bitkileri ezmemeye dikkat edin.
Kıyıda yaşıyorsanız, okyanus balıkçılığı yapmayı düşünün . Ayrı bir okyanus balıkçılığı lisansı ve yakalamak istediğiniz belirli balıklar için oltalar ve yem alırsanız, bu tatlı su balıkçılığı ile aynıdır.
İpucu: Birçok belediye parkı, herkesin erişebileceği havuzlarda balık bulundurur. Stoklama tarihleri ​​için yerel Balık ve Vahşi Yaşam Departmanınıza danışın. Bu sporlar yeni başlayanlar için harikadır, ancak birçok insan bunları kullanır.

2
Yakındaki balık tutma noktalarında ne tür balıkların yaygın olduğunu öğrenin. Birçok gazetede, balık tutma deliklerini ve orada hangi balıkların ısırdığını listeleyen yerel balıkçılık raporları vardır. Ayrıca olta balıkçılığı dükkanları, yat limanları ve kamp malzemeleri dükkanlarından ipuçları isteyebilirsiniz. O kadar çok balık türü vardır ki, başlamak ilk başta biraz bunaltıcı olabilir, bu yüzden odaklanacağınız bir balık türü seçin. Bass, crappies, sunfish, bluegilller ve yayın balığı, yeni başlayanların içeri girmesi nispeten kolay olan birkaç çeşittir. [2]
Örneğin yayın balığı, ABD’nin her yerinde yaygındır. Büyük dere ve nehirlerin etrafında derin su bulunan bölgeleri arayın. İlkbaharda ve sonbaharda onlara gidin ve masanıza lezzetli bir yemek kızartan ve servis edilen bir balık alın. [3]
Balık Adım 3 başlıklı resim
3
Yakalamak istediğiniz belirli bir kupa veya yemek balığı arayın. Mavi bir marlin yakalamak istiyorsan, okyanusa gitmen gerekecek. Ne tür balıklar yakalamak istediğinizi, nerede yaşadıklarını ve başarılı olmak için ne tür yemlere ihtiyacınız olduğunu okumak için biraz zaman ayırın. Balık popülasyonları bölgeden bölgeye ve tatlı sudan tuzlu suya değişir. Bazen istediğini elde etmek için bir gezi planlaman gerekir, ama bu yeni bir şey görme şansıdır! [4]
Örneğin çeşitli tatlı su balıkları için ABD’nin Büyük Göller bölgesine gidin. Walleyes ve kuzey kargaları birkaç popüler yakalama noktasıdır. Kıyıda yerinizi alın ve sıranızı atın.
Güney ABD’de, gar ve bowfins bataklık alanlarda yaşar. Pisi balığı ve levrek, orada amaçlanacak birkaç ortak yakalama noktasıdır.
ABD’nin kuzeybatı kesiminde iyi yemek için çok sayıda gökkuşağı alabalığı ya da arkadaşlarınıza göstermek için kupa fotoğrafları var. Crappie, walleye ve bass da oldukça yaygındır ve orada yakalanması kolaydır. [5]
Su kütlesinde hangi balıkların olduğundan emin değilseniz, yiyecek artıkları atın ve bekleyin. Yüzeye hangi balıkların geldiğini görün. Balıkların nasıl davrandığını bilmediğinizden, balıkları tanımlamak zordur, ancak bu, sık sık balık tutarak öğrenebileceğiniz bir şeydir.
Fish Step 4 başlıklı görüntü
4
Derin sulara veya akıntılara yakın yerlerde balık tutun. Çoğu büyük balık günlerini daha derin sularda geçirir ve beslenmek için sığ alanlara gelir. Bu sığ alanlarda yüzmek için fazla zaman harcamıyorlar. Güçlü akıntılara karşı yüzmeyi de sevmezler, bu yüzden kendinizi akıntıya park edin. Kabarcıklar, su sıçramaları ve hatta aç kuş sürüleri gibi balık aktivitelerine dikkat edin. [6]
Balıklar yiyeceğin olduğu yere gider. Özellikle ani düşüşlerin yakınında sazlık, kütük ve kayalık noktalar arayın. Bu yerler ayrıca balıkların kendilerini tehdit altında hissettiği zamanlar için bolca koruma sağlar.
Su akıntıları görürseniz, daha hızlı ve daha yavaş hareket eden akıntıların buluştuğu noktaları arayın. Balıklar, akıntılarda sürüklenen yiyecekleri yakalamak için genellikle bu noktaların altına oturur.
Balık Adım 5 başlıklı resim
5
Daha fazla balık bulmak için şafak vakti ve alacakaranlıkta dışarı çıkın. Bu zamanlarda balık beslenmek için dışarı çıkar, bu yüzden büyük bir taşıma için en iyi seçenek budur. Alarmınızı sabah 4: 30’a ayarlamak bir gezinin en eğlenceli kısmı değildir, ancak balıklar ısırmaya başladığında buna değer. Özellikle yazın sabahın erken saatlerinden yararlanarak diğer balıkçıları en sevdiğiniz yerlere kadar yenebilirsiniz. [7]
Şafak sökmeden kalkma düşüncesi sizi iniltiyse, akşam planları yapın. Alacakaranlıkta suya doğru gidin. İlkbahar ve sonbaharda sığ sularda bol miktarda balık bulabilirsiniz.
Balık Adım 6 başlıklı resim
6
Güvenlik uyarıları için bir çevre sağlığı departmanı ile iletişime geçin. Ne yazık ki, su kirliliği, balıkların her zaman güvenli olmadığı anlamına gelir. Birçok ajans çevrimiçi olarak uyarılar yayınlar. Eyalet sağlık departmanı, doğal kaynaklar departmanı veya benzeri bir şeyle görüşün. Bir parkta balık tutarsanız, bir park bekçisi ile konuşmak için de arayabilirsiniz. Yakaladığınızı yemeyecekseniz, bunun için endişelenmenize gerek yok.[8]
Genel bir kural olarak, diğer balıkları yiyen daha büyük balıkların kirliliği daha fazladır. Ton balığı gibi büyük balıklar, böcekleri yiyen küçük balıklara göre daha yüksek cıva seviyesine sahip olma eğilimindedir. Aynı zamanda balık tuttuğunuz yerdeki suyun kalitesine de bağlıdır.
Yerel yönetiminizin sahip olabileceği yakalama ve bırakma politikalarını hatırlayın. Bazı yerler, belirli balıkları tutmanızı veya geri koymanızı gerektirir.

Bölüm
2
Olta Takımı Seçimi
Balık Adım 7 başlıklı
1
Eyalet bakanlığından balıkçılık ruhsatı alın. Başvurmak için hükümetinizin web sitesini ziyaret edin. ABD’de, bir Balık ve Vahşi Yaşam Dairesi veya bir Doğal Kaynaklar Dairesi genellikle başvuruları kapsar. Tek yapmanız gereken kişisel bilgilerinizi yazmak ve küçük bir ücret ödemek olduğu için lisans almak kolaydır. Ardından lisans, çıktısını almak ve seyahatinizde yanınızda götürmek için o gün e-postanıza gönderilir.
Ayrıca lisansınızı ödemek için departmanı arayabilir veya onları ziyaret edebilirsiniz. Postayla gelmesini 2 ila 4 hafta beklemekten çekinmiyorsanız, lisansı size e-postayla göndermelerini veya ofiste yazdırmalarını isteyin.
Ziyaret etmeyi planladığınız her eyalet veya il için bir lisans almanız gerekir. Bir bölgeden alınan lisans başka bir alanda geçerli değildir.
Çoğu yer, tek bir günden 10 yıla kadar süren çeşitli lisanslar sunar. Çocuklar için de lisanslar vardır, ancak bazen 16 yaşın altındaki çocukların balık tutmak için lisansa ihtiyacı yoktur.
Fish Step 8 başlıklı resim
2
Orta mukavemetli bir olta ve makara satın alın. Bir spor malzemeleri mağazasında çubuk seçimini ilk kez kontrol ettiğinizde hayranlık duyuyor olabilirsiniz, ancak bankayı kırmanıza gerek yok. Yeni başlayanlar için, iyi bir menzil ve esneklik dengesi olan bir şey için 7 ft (2,1 m), orta mukavemetli bir çubuk kullanın. Kurmak ve dökmek bir yem makinesi makarasından daha kolay olduğundan, dönen makaralı birini seçin. [9]
Esnek çubuklar daha zayıftır ancak sert olanlara göre kopma olasılığı daha düşüktür. Temel çubuğunuzla büyük av balıklarını yakalayamazsınız, ancak çok çeşitli yaygın balıkları indirmenize yardımcı olacaktır.
Ne alacağınızdan emin değilseniz, mağaza çalışanlarından tavsiye isteyin.
İpucu: Genel bir kural olarak, kabaca uzun olduğunuz sürece bir çubuk seçin. Ağırlığının döküm kolunuzda rahat olup olmadığını görmek için tutun.

8Bullet2 başlıklı resim
3
Çubuğunuzun uzunluğuna uyan tek filamanlı bir misina seçin. Oltayı sahip olduğunuz direk türüyle eşleştirin. Temel bir 7 ft (2,1 m) kamış için, tatlı su balıkçılığı yapıyorsanız 6 ila 12 lb (2,7 ila 5,4 kg) ip veya tuzlu su balıkçılığı yapıyorsanız 10 ila 12 lb (4,5 ila 5,4 kg) ip kullanın. . Test adı verilen ağırlık, çizginin ne kadar güçlü olduğunu size söyler. Sadece halkadan hafif olan balıkları yakalayabilirsiniz. [10]
Mümkün olan en hafif ekipmanla balık tutmayı hedefleyin, böylece eğlenirken kendinizi yormayın. Belirli bir balık türü için oltayı kullanıyorsanız, getireceğiniz çizgi ağırlığına dair bir fikir edinmek için ortalama ağırlığını araştırın.
Balık Adım 9 başlıklı resim
4
Çok çeşitli balıkları çekmek için küçük bir kanca seçin. Balıklar, sadece kovaladıkları yemle aynı büyüklükteki kancaların peşinden koşarlar. Küçük bir balık, büyük, göz korkutucu bir kancanın peşine düşmez. Bu nedenle, bol miktarda balık yakalamak için 6 ila 10 kanca ile başlayın. Daha büyük balıklar için daha büyük yem kullanmak için 2’den 3 / 0’a herhangi bir yerde bir kancaya yükseltin. [11]
Kanca numaralandırma ölçeği biraz garip, ancak çok kafa karıştırıcı değil. En küçük kanca 16’dır ve orta boy kanca 1’dir. Daha büyük kancalar 1 / 0’dan 6 / 0’a kadardır.
Hangi boyutta çengel alacağınızdan emin değilseniz, haşıl sistemini yerel takım mağazanızdan biriyle tartışın. Sık balık tutuyorsanız, çeşitli kanca boyutlarına sahip olun, böylece her türlü ortama uyum sağlayabilirsiniz.
10 başlıklı resim
5
Minnows, solucanlar ve cırcır böcekleri gibi bir yem seçin. Kıvrımlı yaratıkları çok sevmiyorsanız, sentetik bir şey kullanın. Yemler gerçek yemi andırır ve balıkları kandırır. Canlı yemin hayatta kalması için yalıtılmış bir soğutucuda suda tutulması gerektiğini unutmayın. Balıkların çoğu böcekleri ve suda yaşayan canlıları yer, bu nedenle yem dükkanları, daha otantik bir balık tutma deneyimi arıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir seçenek sunar.
Bölgede hangi balıkların aktif olduğuna göre kurulumunuzu değiştirebilmek için çok çeşitli yemler almayı deneyin.
Çubuğunuzu kullanmadan bir şey yakalamak istiyorsanız, kendi yeminizi yakalamayı deneyin. Örneğin, turna balığı, levrek ve walleye gibi daha küçük balıkları yiyen balıkları cezbetmek için bazı minnowları yakalayın .
Belirli bir balık türü için olta atıyorsanız, en sevdiği yemi araştırın. Örneğin, karides gibi birçok tuzlu su balığı. Diğer balıklar somon yumurtasından domuz pastırmasına ve peynire kadar çeşitli yiyecekleri yerler.
11 başlıklı resim
6
Yakalanan balıkları saklamak için yalıtımlı bir soğutucu veya kafes seçin. Yakaladıklarınızı saklamayı planlıyorsanız, bozulmalarını önlemek için bol miktarda buza ihtiyacınız vardır. Bunu yapmanın en kolay yolu plastik bir kova kullanmaktır. Ölü balıkla birlikte soğutucudan biraz buz ekleyin. Balıkları evinizdeki dondurucunuza taşıma şansı bulana kadar iyice soğutun. [12]
Balık kafesi, canlı balıkları suda hapsolmuş halde tutmak için mükemmel bir seçimdir. Pek çok kafes, minnows gibi daha küçük balıklar için tuzak görevi görür.
Balık tutarken hiçbir şeyi öldürmek zorunda değilsin. Balıkları suya geri döndürmek için yakalama ve bırakma alıştırması yapın. Canlı yem getirmediğiniz sürece bir buz sandığına ihtiyacınız olmayacak.
UZMAN İPUCU
Kathy Sparrow, MAKATHY SPARROW, MA
Balıkçılık Eğitmeni
Uzman Hilesi: Bir balık avı gezisine hazırlanırken, havanın değişmesi ihtimaline karşı daima yağmur teçhizatı getirin. Ayrıca fazladan misina, sinek ve bir yedek olta getirin. En önemlisi, bir macera duygusu getirin ve hata yapmaktan korkmayın!

Bölüm
3
Balık Yakalamak için Çubuk Kullanma
12Bullet2 başlıklı resim
1
Kancanızı hattınıza bağlayın . İlk başladığınızda, basit bir perçin düğümü takın. Halatı kancanın içinden geçirin, ardından makaraya doğru geri getirin ve kendi etrafına 4 ila 6 kez sarın. Ucu ilmeğin içinden geri besleyin ve sıkıca çekin. Artık basit bir düğümünüz olduğuna göre, ipin kuyruk ucundaki fazlalıkları makasla kesin. [13]
In sinek balıkçılık , sağ düğüm atarak sporun yarısıdır. Perçin düğümü iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak sinek avcıları birçok farklı düğüm kullanır.
Balık Adım 13 başlıklı resim
2
Balıkları tespit etmenize yardımcı olması için kancanın üzerine ağırlıkları ve sallananları bağlayın. Bu eşyaları kancanızın yaklaşık 12 inç (30 cm) yukarısına bir perçin düğümüyle bağlayın. Bir nehir veya derede olduğu gibi hızlı su alıyorsanız, balıklara ulaşması için platin adı verilen bir ağırlık kullanın. Durgun sularda iseniz, bir bobber, bir balığın kancaya tuttuğunu görmenize yardımcı olan küçük bir toptur. [14]
Bataryalar, metal ağırlıklar, ipinizi suya, balıkların olması muhtemel yere kadar çekin. Bobber’i suda ama yine de görünür halde tutmak için daha büyük bir bobber’a platin ekleyin.
İpucu: Başlarken, kıyıdan kolayca görebileceğiniz daha büyük bir dümen kullanın. Bobber’in sarsılmasını ve suyun altında kaybolmasını izleyin. Bu, ipi sarma ve büyük yakalamanızı yapma zamanınız olduğu anlamına gelir!

14 başlıklı görüntü
3
Kancanızı ucuyla yemi delerek yemleyin. Yemi sabitlemek için mümkün olduğunca çok kez geçirin. O balıkların zor kazandığın yemle kaçmasına izin verme! Kancayı bir elinizle sıkıca tutun, ardından yemden dümdüz itin. 2 veya 3 kez delmeyi hedefleyin. [15]
Bir kancayı bir solucandan geçirmek biraz iğrençtir, ancak solucan düşerse balık yakalayamazsınız. Örneğin, kancayı solucanın gövdesine, kafasından yaklaşık uzaklıkta sokun, sonra diğer ucunda bunu tekrarlayın.
Balık Adım 15 başlıklı resim
4
Geri çekerek ve kancayı öne doğru atarak ipinizi atın . Çubuğu, baskın elinizle makaranın yanında tutun. Makarayı kullanarak ipi yaklaşık 6 inç (15 cm) çubuğun ucundan sarkacak şekilde ayarlayın. Ardından, işaret parmağınızla çizgiyi çubuğa sıkıştırın. Atmak için kolunuzu, çubuk dikey olacak şekilde geriye doğru çekin ve ardından tekrar öne doğru itin. [16]
İpin serbest bırakılması, bir şekilde kullandığınız makara türüne bağlıdır, ancak kapalı bir düğme döndürme makarasına sahipseniz, iş oldukça basittir. Düğmeye basmak hattı serbest bırakır ve bırakmak onu durdurur.
Fish Step 16 başlıklı görüntü
5
Bir balığın ısırmasını sabırla bekleyin . Balık tutmak bir bekleme oyunudur, bu yüzden bir şeyin yeminize gitmesini sessizce beklemeye hazır olun. Bazı balıkçılar, oltayı biraz sarsarak, balıklara yemin canlı olduğu izlenimini verir. Oturup beklerken hiç şansınız yoksa, çizgiyi biraz hareket ettirmeyi deneyin. [17]
Balıklar yüksek sesler ve çarpışmalarla irkilir. Bir radyo getirip yanınızdaki herhangi biriyle konuşabilseniz de, özellikle diğer insanlar da balık tutarken sesi kısın.
Çizginizi ve bobberınızı dikkatlice izleyin. Çizginin ileri doğru sarsıldığını hissettiğinden, bir şeyin ne zaman ısırdığını anlayabilirsin. Balıkları sarmadan önce ipin gevşemesini bekleyin.
Bazen balığın ısırmadığı noktalara düşebilirsiniz. Bir ısırık almadan 15 dakika boyunca oradaysanız, başka bir yere taşınmayı deneyin. İyi bir yer bulmak biraz sabır gerektirebilir.
Balık Adım 17 başlıklı resim
6
Balık ısırdığında direği kaldırarak kancayı ayarlayın. Halatınızda o büyük çekişi hissettiğinizde, kancanızı balığı kancaya “ayarlayın”. İp atarken yaptığınız gibi çubuğu havada yukarı doğru çekmeniz yeterlidir. Bir kez taktığınızda balığın savaşmasını bekleyin. Artık ipi çeken bir şey hissetmiyorsanız, bu, balığın indiği ve yemle yüzdüğü anlamına gelir. [18]
Bazen bir ısırık alıp almadığınızı belirlemek zordur. Uygulama yoluyla, su akıntıları ile yemi çarpan balıklar arasında ayrım yapmayı öğrenebilirsiniz.
18 başlıklı resim
7
Aynı anda sararken çubuğu pompalayarak balığı içeri çekin. Balığı kendinize doğru çekmek için çubuğu yaklaşık 45 derecelik bir açıyla havaya geri kaldırın. Bunu yapmak, hatta biraz gerginlik getirir, bu nedenle çubuğu tekrar indirin ve makaranızı döndürmeye devam edin. İçindeki gevşekliği gidermek için ipi makaraya sarın, ardından balığı biraz daha yakına çekmek için çubuğu tekrar yukarı kaldırın. Bu balığı kıyıya geri getirmek için bunu tekrarlayın. [19]
Her şeyden çok daha fazla balık gevşek halatta kaybolur. Gevşek bir ip, balığa kancadan kaçma şansı verir. Bundan kaçınmak için, çubuğun ucu başınızın üzerinde olacak şekilde ipi gergin tutun.
19 başlıklı görüntü
8
Ona ulaşabildiğin zaman balığı bir ağda yakala. Yorgun balığı durduğunuz yere yaklaştırdığınızda, su ağınızla içeri dalın ve yakalayın. Bir ortağın onu balık ağında yakalamasını sağlayabilirsin. Tecrübe ile dikkatlice aşağı inebilir ve balığı kaybetmeden kendiniz yapabilirsiniz. [20]
Balık dikenlerine veya kancanın keskin ucuna karşı dikkatli olun. Ağdan çıkarırken balığı sıkıca başının arkasında tutun.
Bölüm
4
Balık Tutma veya Serbest Bırakma
22 başlıklı resim
1
Tutarken hareket etmesini önlemek için balığın vücudunu tutun . Balıklar göründüklerinden daha güçlüdür, bu yüzden dikkatli olun! Balığın vücudunu başının hemen arkasında sağlam bir şekilde tutun. O çırpınan kuyruğa ek olarak, yüzgeçlere dikkat edin, çünkü dikkatli olmazsanız sizi kesebilirler. Zarar vermemek için balığı yatay olarak tutun, suya yakın veya suda tutun. [21]
Büyük bir kaçak yakaladıysanız, onu desteklemek için iki elinizi de kullanın. Bir elinizi vücudunun etrafına, kafasına yakın bir yere koyun, ardından diğer elinizi kuyruğundan önce balığın altına yerleştirin.
21 başlıklı resim
2
Kargaburun kullanarak kancayı balıktan çıkarın . Bu kısım ilk bakışta zor görünebilir, ancak balıkları iyi tuttuğunuz sürece çok da zor değildir. Pense balığın ağzından çıkan kancaya tutturulur. Kancasını çıkarmak için balığa doğru geri itin. Ardından, balığı dürtmekten kaçınmak için gerektiği kadar çevirerek balığın ağzından dışarı kaydırın. [22]
Kancanın ucunu ezmek için pense kullanabilirsiniz, bu da çıkarılmasını kolaylaştırır. Hatta bazı deneyimli balıkçılar bunu dökümden önce yapar.
Kanca sıkışmışsa çok sabırla çalışın. Parmaklarınızla veya pense ile balığın ağzına ulaşmaya çalışın. Balıkları suda tutun, gerekirse kancayı ezin ve ardından kancayı sallamadan çevirin ve çekin.
23 başlıklı görüntü
3
Tutmayı planlamıyorsanız balığı bırakın. Ekosistemi korumak için gittikçe daha fazla balıkçı avlarını tekrar suya koyuyor. Balıklar sudan çıktığında nefes alamadığından, yakaladıklarınızı mümkün olduğunca suda tutun. Balığı dışarı çıkarmanız gerekiyorsa, hemen yerine koyun. Balığı ıslak tutun ve strese girmemek için nazikçe tutun.[23]
Sudan balık çıkarmanın sorunlarından biri strestir. Balık, kancanızla mücadeleden çoktan yıpranmış olabilir. Sudan çıkarmak ve sık sık kullanmak, geri koyduktan sonra bile ölme olasılığını artırır.
20 başlıklı görüntü
4
Yasal olarak tutmanıza izin verilip verilmediğini görmek için balığı ölçün. Çoğu balık tutma deliğinin ekosistemi korumaya yönelik eyalet veya federal yasaları vardır. Bu kurallar genellikle kaç tane balık eve götürmenize izin verildiği ve bunların ne büyüklükte olması gerektiğiyle ilgili sınırlamaları içerir. Başının arkasından sıkıca tutarak balığı tutun. Diğer elinizi, bir mezura ile baştan kuyruğa dikkatlice gerin. [24]
Bir park müdürü veya bir polis memuru sizi durdurabilir ve yakaladıklarınızı arayabilir. Ayrıca yaptığınız herhangi bir fotoğrafta veya sosyal medya gönderisinde yasadışı avları görebilir ve sizi cezalandırabilirler.
Bir balık tutma kuralını çiğnemek genellikle yüksek bir para cezası ve hapis cezası olasılığıyla birlikte gelir. Örneğin, normalden küçük veya mevsim dışı bir balığı yakalamak, 500 USD para cezası ve 6 ay hapis anlamına gelebilir. [25]
Yanınızda bir kimlik kılavuzu ve yerel balık tutma deliğinizdeki kuralların bir kopyasını getirmeyi düşünün. Bu kurallar genellikle park web sitelerinde veya balık tutma yerlerinin etrafındaki bilgi tabelalarında yayınlanır.
Fish Step 25 başlıklı resim
5
Yanınızda götürmeyi planlıyorsanız balığı bir bıçakla fileto yapın. Ne yazık ki, avınızı öldürmek ve kesmek gibi kirli işleri yapmak zorundasınız. Keskin bir bıçağınız veya mızrağınız varsa, onu gözlerinin hemen arkasından balığın beynine sokun. Anında öldürür, böylece balık acı çekmez. Ardından, balığı buza koymadan önce solungaçları, pulları ve bağırsakları dilimleyerek temizleyin . [26]
Diğer bir seçenek de canlı balıkları suya yerleştirilmiş ağ kafeste saklamaktır. Siz balık tutmaya devam ederken balığı güvende ama canlı tutar. Ardından, eve gitmeye hazır olduğunuzda tüm balıkları tek seferde filetolayabilirsiniz.
İpucu: En iyi sonuçlar için, yakalarınızı sudan çıkarır çıkarmaz öldürün ve fileto yapın. Bu, etin tazeliğini korur. Ayrıca eve giderken balığınızı bir soğutucuda iyice soğutun.

26 başlıklı resim
6
Bir balığı öldürmenin alternatif bir yolu için solungaçları kesin. Balığı kesmeden önce sopayla bir kez kafasına vurarak sersemlet. Ardından, bir taraftaki tüm solungaçları kesmek için bıçağınızı kullanın. Balığın kanamasına neden olur. Balıkları ölene kadar ağ kafes veya dolu bir kova gibi suya koyun. [27]
Kanama, nispeten hızlı olduğu ve bir sopayla yapılan sağlam bir vuruş balığı sersemlettiği için hala insani kabul edilir. Etin tadını etkileyen asitlerden kurtulmanın harika bir yoludur. Birçok ticari balıkçı bunu somon ve ton balığı gibi büyük balıklar için yapar.
İşiniz bittiğinde, normalde yaptığınız gibi balıkları filetolayın ve saklayın.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »