HomeGenelBettas balık: Mizaç ve Güzellik

Bettas balık: Mizaç ve Güzellik

Bettasplendens, dünyanın en popüler akvaryum balıklarından biridir. Hem amatörlerin hem de profesyonellerin akvaryumlarında her yerde bulunabilir. Ve eğer birincisi öncelikle güzel renk, içerikteki iddiasızlık, ilginç davranış ve yavru horozların üreme kolaylığına değer veriyorsa, ikincisi, çoğu özel sergilerin ödülü olan çok sayıda üreme formu içerir.

Genel bilgi
Bettasplendens, Labirent balığı alt takımına aittir. Onların özelliği, labirent adı verilen özel bir solunum organının varlığıdır. Bu organ, kan damarlarının yoğun bir şekilde nüfuz ettiği plakalarla temsil edilir ve aksesuar supragiller düzlemde bulunur. Bu sayede Bettasplendens, nefes almak için atmosferik havayı kullanabilir. Bu tür solunum akvaryum balıkları için hayati önem taşır, bu nedenle oksijenle iyi doymuş olsa bile kapalı bir kapta tutulması balıkların ölümüne yol açar. Bettasplendens, labirenti oksijenden fakir su kütlelerinde yaşamaya uyum sağlamak için geliştirdi.

Görünüm
Bettaların vücut şekli ovaldir; uzar ve yanlara doğru hafifçe basıktır. Bettalar orta boy balıklardır. Ortalama boy 5-6 cm, dişiler ise daha küçüktür.
Göğüs yüzgeçleri sivri, sırt ve kuyruk yüzgeçleri yuvarlaktır. Erkek horoz balıklarında yüzgeçler dişilere göre daha gelişmiştir. Üst ağız. Doğal renk genellikle koyu kahverengidir ve sıra sıra parlak yeşil benekler bulunur, ancak akvaryumda bu balıkların renk zenginliği eşsizdir. Horoz pullarının rengi çevre koşullarına bağlı olarak değişebilir: yumurtlama veya diğer erkeklerle çatışmalar sırasında renk yoğunluğu artar ve dinlenme sırasında zayıflar.

Modern yetiştiriciler, yüzgeçlerin rengi ve şekli bakımından farklılık gösteren bu balıkların 70’den fazla cinsini yetiştirmiştir. Akvaryumlarda siyah, zümrüt, mavi, kırmızı, pembe ve beyaz tonlarının çeşitli çeşitlerini bulabilirsiniz. Betta pulları genellikle hareket ederken ve parlak ışıkta oynarken ve parıldayarak görülebilir.

Yüzgeçlerin şekline ve boyutuna bağlı olarak, yaklaşık on çeşit akvaryum Bettası vardır. Örneğin, taç kuyruklu, delta kuyruklu, çift kuyruklu ve diğerleri.

Yetişme ortamı
Bettalar Güneydoğu Asya’ya ev sahipliği yapmaktadır. Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam, Endonezya ve Malay Yarımadası’ndaki yavaş akan veya durgun su kütlelerinde bulunabilen sıradan doğal formların yaşadığı yer burasıdır. Bettalar her yerde pirinç tarlalarının bulanık ve oksijenden fakir sularında ve hatta çoğu zaman büyük şehirlerin kanalizasyonlarında bulunur. Ek bir solunum organı olan labirent, Bettaların bu tür aşırı koşullarda hayatta kalmasına yardımcı olur.

Bettaların üreme biçimleri gerçek kozmopolitler haline geldi. Dünyanın dört bir yanındaki hobi akvaryumlarında bulunabilirler. Bettas akvaryumunun en sıra dışı ve seçkin temsilcileriyle tanışabileceğiniz yerel ve uluslararası sergiler ve yarışmalar düzenli olarak düzenlenmektedir.

Bakım ve Bakım
Birçok hobici, Bettas balığı satın alarak bir akvaryuma ilk adımlarını atmıştır. Bunun nedeni, Bettas’ın muazzam dayanıklılığı, bir akvaryumu küçük hacimlerde (3 litreden) tutma yeteneği ve havalandırma ihtiyacının olmamasıdır. Ancak Bettaları akvaryumda tutmak bu balığın bazı özelliklerini dikkate almalıdır.

Öncelikle Bettas akvaryumunun hacmine ve konfigürasyonuna karar vermelisiniz. En uygun seçenek, 20 litre veya daha fazla hacme sahip klasik bir dikdörtgen akvaryum olacaktır. Dövüşen bir balığın rahat yaşaması için yeterli hacme sahip olacak ve ayrıca gerekli tüm ekipmanı kurmanıza ve dekore etmenize izin verecektir. Betta’ları yuvarlak akvaryumlarda tutmak çok popüler.

Bettalar çiftler halinde tutulmamalıdır, bu durumda aktif bir erkek yumurtlamaya hazır olmayan bir dişiyi öldürebilir. Bettaların dışarı atlamasını önlemek için akvaryum bir kapak veya ağ ile kapatılmalıdır. Bu durumda dişiler bir akvaryumda gruplar halinde tutulabilir.

Koyu toprak kullanmak en iyisidir, 2-3 cm’lik bir tabakaya yerleştirilmesi tavsiye edilir, bu tür molozlarla Bettas balıkları en etkileyici ve zıt görünür.

Akvaryum Bettaları sıcağı seven balıklardır, onlar için rahat sıcaklık 24-26 ° С’dir. Su sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, Betta renginin o kadar parlak olduğu not edilir. Sertlik ve asitliğin optimal parametreleri sırasıyla 2-12 ° ve 6.0-7.5’tir. Daha önce de belirtildiği gibi, Bettas akvaryumda havalandırmaya ihtiyaç duymaz, ancak su yüzeyi ile gaz değişimi olması önemlidir. Suyu temiz (mekanik temizlik) ve güvenli tutmak (zehirli amonyak ve türevlerinin birikme olasılığını azaltmak) için akvaryuma bir filtre takılması şiddetle tavsiye edilir. Haftalık %25-30 su değişimi gereklidir, çok küçük akvaryumlarda daha sık – haftada 2-3 kez – değiştirilmesi tavsiye edilir.
uyumluluk
Betta akvaryumunun ukala doğası, onları diğer balıklarla ortak bir akvaryumda tutmanın yolunun tamamen kapalı olduğu anlamına gelmez. Bettas ile uyumluluk için birkaç balık grubu vardır:

İyi geçinen türler: canlı peciliaceae, koridorlar, dikenler, rasbora, iris.
İyi geçinen, ancak yüzgeçleri sıkıştırabilen türler: dikenler, skalerler, neonlar, küçükler.
Tamamen uyumsuz türler: büyük çiklitler, piranalar, tetraodonlar, akvaryum balığı.
Bettaları diğer türlerle beslemenin ancak uygun büyüklükte bir akvaryumda mümkün olduğunu hatırlamak önemlidir. Bettaları bir topluluk akvaryumuna koyarken, balıkların davranışlarını dikkatle izlemeniz gerekir. Diğer balıklar yüzgeçlere saldırıyorsa veya Bettaların kendisi bazı sakinlere saldırıyorsa, onu ayrı bir kaba yerleştirmeniz önerilir.

besleme
Bettaların doğada beslenmesinin temeli, suda yaşayan böcekler ve onların larvaları olan zooplanktondur. Savaşan balıklar, bireysel algleri küçümsemez. Bir akvaryumda tutulduğunda bu balıklar için genellikle beslenme sorunları ortaya çıkmaz. En iyi temel gıdalar Tetra’nın eksiksiz kuru gıdalarıdır. Şirketin uzmanları, balıklarla savaşmak için beslenme ihtiyaçlarını karşılayan özel yemler geliştirdi.

Üreme ve Üreme
Akvaryum Bettaları yetiştirmek, yeni başlayanlar için bile kolaydır. Dövüşen balıkların belirgin bir cinsel dimorfizmi vardır, yani erkekler ve dişiler arasında önemli farklılıklar vardır: erkekler daha büyüktür, iyi gelişmiş yüzgeçleri ve parlak renkleri ile dişiler görünüşte çok daha mütevazıdır. Bettalar 3-4 ayda cinsel olarak olgunlaşır. Uzun süredir çoğalmayan bir dişide yumurtaların tümöre dönüşerek ölüme yol açabileceğini, bu nedenle balıkların bazen yumurtlamaya ihtiyaç duyduğunu belirtmekte fayda var. Akrabalı yetiştirmeye katılan erkeklerde yüzgeçler uzar. Yumurtlama için yaşlı horozların dikilmesi önerilmez.

Savaşan balıklar ortak bir akvaryumda yumurtlayabilir, ancak bu amaç için ayrı bir kap bulundurmanız önerilir. Betta balıkları, hacmi 20 litre veya daha fazla olan bir yumurtlama kutusuna yerleştirilir. Akvaryumdaki su seviyesi 10-15 cm olmalıdır. Termostatı kullanarak su sıcaklığını 28 ° C’ye yükseltin. Ayrıca küçük yapraklı (su mercimeği, pistia) yüzen bitkiler ve dişiler için küçük barınaklar eklemelisiniz. Altına toprak konulması önerilmez: erkek Bettalar
yuvadan düşen yumurtaları toplamakta zorlanırlar. Havalandırma da gereksizdir, hava kabarcıkları yuvayı yok edebilir. Bir yumurtlama sırasında 200’e kadar yumurta bırakılabilir, ancak genellikle 1/3’ten fazlası hayatta kalmaz.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »