HomeGenelRusya'da çok eşlilik var mı

Rusya’da çok eşlilik var mı

“İkinci bir eş arıyorum, büyük bir aileden mavi gözlü, Tanrı’nın verdiği kadar çocuk doğurmak isteyen Slav bir kadın”, bunun gibi reklamlar Rus sosyal ağı VKontakte’de oldukça yaygındır. Çok eşli ilişkiler için Rus eşdeğeri Tinder’ın nasıl çalıştığı, bazı Rus erkeklerin neden birkaç ortağa ihtiyaç duyduğu ve hepsinin bir ailede nasıl geçindiği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Moskova’nın dışındaki Sergiyev Posad kasabasından 46 yaşındaki Ivan’ın, motosiklet ve eşinin fotoğraflarıyla dolu bir VKontakte hesabı var. Altı yıldır evli. Mutlu bir evliliği olduğunu söylüyor, ancak Mayıs 2021’de “İkinci bir eş arıyorum” adlı küçük bir çevrimiçi topluluğa katıldı ve sürdürmeye hazır olduğu bir eş daha aramak için orada bir ilan yayınladı.

“Size kalacak yer, yiyecek, giysi, kozmetik ve isterseniz yüz bakımı ve diğer işlemler sağlanacaktır. Hediyelere gelince, her şey bireysel olarak ve isteğe göre yapılacaktır. Konaklama tek kişilik veya paylaşımlı odada olabilir. Evde bir sinema salonu ve bir yüzme havuzu var, ”diye yazdı Ivan, soruma cevaben.

Avukat ve aile hukuku uzmanı Yuri Kapshtyk, Rusya’da resmi olarak çok eşliliğin yasaklandığını ancak cezalandırılmadığını açıklıyor.

Lejyon Medya
“1969 Aile Kanunu’nda çok eşlilik, evlilik sayısına bağlı olarak iki ila üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılan cezai bir suçtu. Daha sonra bu norm kaldırıldı. Artık Aile Yasası bu konuya hiç değinmiyor” diyor Kapshtyk.

Aynı zamanda, VKontakte ve Instagram’da çok eşli evliliklere adanmış bir düzineden fazla Rusça konuşan topluluk var. Orada, erkekler ve kadınlar grup ilişkileri fikirlerini tartışır ve teşvik eder ve ailelerine katılmak için ikinci ve üçüncü eşler ararlar. İlginç bir şekilde, ek eşler için ilanlar yalnızca erkekler tarafından değil, aynı zamanda ‘ilk’ eşleri tarafından da yayınlanmaktadır.

İslam erkeklere dört eşe kadar izin verdiği için bu toplulukların üyelerinin çoğunun Müslüman olduğu düşünülebilir, ancak grubun çoğunluğu Ortodoks Ruslardır. Çok eşliliğin bu güne kadar uyulması gereken eski bir Slav geleneği olduğuna inanıyorlar.

Her kadının karısı olan bir kocası olmalı
“Olduğu gibi çok eşlilik” olarak adlandırılan en eski çok eşlilik topluluklarından biri, 2013 yılında bir St. Petersburg sakini olan Oleg Pokrovsky tarafından kuruldu. 1982’den beri evli ve ikinci bir eş aramıyor. Bir tane bulmak için birkaç girişimde bulundu, ancak “fiziksel nedenlerle” başarısız oldular. Bununla birlikte, çocukluğundan beri, erkeklerin aynı anda birkaç karısı olduğu Arap masallarıyla büyülendi – bu nedenle, fikir 13 yaşından beri aklına kazındı ve o zamandan beri onunla birlikte.

“Uzun bir evlilikte erkekler farklı krizler yaşarlar, değişim ararlar. Aynı zamanda, bir erkek karısını sevebilir ve ondan ayrılmaya niyeti olmayabilir, bu nedenle aileye birini davet etme fikri ortaya çıkar. Tanıdıklarım arasında birçok evli erkek var ve çok eşlilik konusundaki konuşmalarımdan çok memnun kaldılar. Bu talebi karşılamak için grubu kurdum,” diye açıklıyor Oleg.

Topluluğun ana sloganı: “Her kadının iyi bir kocası olmalı, onu bir veya iki kadınla paylaşsa bile.” Topluluğun abonelerinin çoğunluğu, 21 ila 24 ve 30 ila 35 yaşları arasındaki kadınlardır (yüzde 55); geri kalanlar 30 ila 45 yaş ve üstü erkeklerdir.

Lejyon Medya
Resmi istatistik kurumu Rosstat’a göre, 1990 ile 2019 arasında Rusya’daki doğum oranı yüzde 34,2 düştü ; Rusya’da cinsiyet oranı 866 erkeğe 1.000 kadındır. Grup yöneticileri paylaşımlarında, çok eşliliğin ülkenin demografik durumunu iyileştirmeye yardımcı olacağını, evlenmek isteyen bekar kadınlara mutluluk getireceğini, erkek zina sorununu çözeceğini ve kadın kıskançlığı ve bencilliği ile mücadele edeceğini söylüyor. Oleg, bu argümanları araştıran 12 sayfalık bir inceleme bile kaleme aldı.

“Kadınlar kendilerini kardeş gibi hissederlerse birlikte iyi geçinebilirler. Ayrıca kadın biseksüelliği, kadınların bir erkeği nasıl paylaşabileceği sorusunun cevabıdır. Sevgili olmak zorunda değiller ama belli hareketler, dokunmak onlar için sorun olmamalı. Tüm erkek tanıdıklarım için, kadın kıskançlığının en iyi tedavisi, iki kadınla aynı battaniyenin altında yatmaktır,” diyor Pokrovsky.

Topluluğa göre, çok eşlilik Eski Rusya’da Büyük Peter’in saltanatına kadar uygulandı. Tarihte doktora yapan Natalia Mitsyuk’un “Tabuları Bir Kenara Çekmek : 11.-20. Yüzyılların Rus Cinsel Kültürü Üzerine Denemeler” adlı kitabına göre , tarihi kaynaklar çok eşliliğe dair kanıtlar içeriyor, ancak çok eşliliğin Türkiye’de yaygın olduğunu iddia etmek için çok parçalı. Rusya. Ayrıca, iki eşlilik Kilise tarafından mahkûm edildi.

Pokrovsky, modern toplumda çok eşliliğin yokluğunun bir tür küresel komplo olduğuna inanıyor. Şirketler tek tüketicilerden yararlanır, böylece herkes ayrı bir ev satın alır, onu döşer ve ev aletleriyle doldurur ve şirketler konutları ve içindeki her şeyi paylaşan aile birimlerinden kazanacaklarından çok daha fazla para kazanırlar.

“Bununla birlikte, çok eşli ilişkileri savunmuyorum (çok eşliliğin aksine, çok eşlilik, resmi evlilik veya çocuk olmaksızın birkaç partnerle yakın ilişkilere izin verir, yani kadınların da birkaç sevgilisi olabilir.) çünkü hayatı daha da karmaşık hale getirir. Bunun gibi deneylere ihtiyaç duyan insanlar olsa da, bunu tercih etmek için oldukça maceracı olmak gerekiyor. İnsanlar çocukları, genç nesli ve ülkedeki demografik durumu iyileştirmeyi düşündüklerinde çok eşlilikten yanayım,” diye özetliyor Pokrovsky.

“Cennete görev”
Çevrimiçi çokeşlilik topluluklarının çoğunda, çoğu erkek olan kullanıcılar profillerini yayınlar ve gelecekteki ikinci veya üçüncü eşlerinin karşılaması gereken gereksinimleri paylaşır.

42 yaşındaki Krasnodarlı bir bina sökücü olan Oleg Nikolayevich Dymkovets, Ocak 2021’den beri ailesi için üçüncü bir eş arıyor. Gereksinimler: büyük bir aileden mavi gözlü ve uzun saçlı bir “Slav kadın”, bir eve nasıl bakacağını bilen ve “sağlıklı yavrular” doğurmaya hazır olan. Ek gereksinimler, şarkı söyleme ve müzik aletleri çalma becerisini içerir.

Oleg Nikolayevich’e göre, mevcut iki karısı, üçüncüyü alma kararına farklı tepkiler verdi. Onları çok eşli bir ilişkiye girmeye nasıl ikna ettiğini açıklamadı. Üçüncü bir eş arayışı sırasında Oleg Nikolayevich, yaklaşık 40 başvuranı reddetti ve kendisi de ikisi tarafından reddedildi.

“Ailelerin çok sayıda çocuğu olması gerektiğine inanıyorum, 20 veya daha fazla. Rusya’daki insanlar henüz çok eşliliğin doğru anlaşılmasına hazır değiller. Çoğu, çok eşliliğin sadece daha fazla seks anlamına geldiğini düşünüyor. Ama aslında çok eşli bir birlik, herkesin yalnızca kendi özgür iradesiyle yaşadığı bir dünyadır, aksi takdirde böyle bir aileyi bir arada tutmak imkansızdır. Eğer konsept dürüstlük, doğruluk, düzen, disiplin, temizlik ve saygıya dayanıyorsa, böyle bir aile güçlü olabilir” diyor Oleg Nikolayevich.

Vitebsk’ten 37 yaşındaki bir çiftçi olan Nikolai Kuznetsov, 15 yıllık mutlu bir evliliği ve dört çocuğu: üç kızı ve bir oğlu olmasına rağmen ikinci bir eş arıyor.

“Çok çocuk istiyorum, 10. Cennete karşı görevim olarak hissediyorum. Ve hayatımı ve sonunda korktuğumu söylemek istemiyorum. Karım elbette bu fikirden hoşlanmadı, ancak kendisinin bu kadar çok çocuk doğuramayacağını anladığı için tepkisi değişiyor. İnternetten bakıyorum ama şu ana kadar ilk eşini kıskanmayacak ve çocuklar konusunda ciddi olacak bir kadın bulamadım” diyor Kuznetsov.

Topluluk üyelerinden biri, iki ve üçüncü bir eş annesi olan Irina Ushakova, kocasıyla 2010 yılında, 36 yaşındayken tanıştı. Bir kantinde çalıştı (Irina, şehri belirtmemeyi tercih ediyor) ve o, kocasıyla tanıştı. müşteriler. İlk görüşte aşık oldular ve kısa bir süre sonra müstakbel koca, ailesinde zaten iki kadının yaşadığını söyledi ve onu üçüncü olmaya davet etti.

Lejyon Medya
“Kocam bana bir seçenek sundu. Seçimine duyduğu sevgi ve saygı, kıskançlık ve öfkeyi bastırdı. Ben de kıskançlığımla savaşmak zorunda kaldım. Sonunda, onunla savaşmak değil, olması gereken bir şey olarak kabul etmek için akıllıca bir karara vardım” diyor Ushakova.

İlk karısı bir kız çocuğu doğurdu, ancak sonunda ailede üçüncü bir kadına dayanamadı ve kocasını boşadı, ikinci karısı felçten öldü. Irina, kocası için yeni eşler arıyordu, ancak arama şimdiye kadar sonuçsuz kaldı. Tüm başvuranların ya paralı kadın ya da sapık olduğunu söylüyor.

“Erkekler çok güçlü ve zekidir, ancak anaerkilliğin yetiştirdiği uygun olmayan kadınlarla tanışırlar. Kocalarına tamamen sahip olmak ve hükmetmek istiyorlar ve onu kimseyle paylaşmaya hazır değiller. Pek çok kadını mutlu edebilseler de zavallı erkekler acı çekiyor,” diye yakınıyor Irina.

“Zamanla her şeye alışırsın”
Çok eşlilik Rusya’da yaşayan Müslümanlar tarafından da uygulanmaktadır. 29 yaşındaki Anisa’nın Instagram hikayeleri çiçeklerin, rengarenk eşarpların, ara sıra mutlu gülümsemesinin, ama yüzünün asla fotoğraflarıyla dolu. Anisa dört yıl önce ikinci bir eş oldu. O zamandan beri üç kızı doğurdu.

“Çeçenya’da bir terzide çalıştım. Bir keresinde meslektaşım ve ben alışverişe çıktık ve müstakbel kocam beni kalabalığın içinde fark etti. Meslektaşıma yaklaştı, adresimi ondan öğrendi ve birkaç kez kuzeniyle yanıma gelip benden yardım istedi. Birkaç görüşmeden sonra zaten bir karısı ve çocukları olduğunu söyledi. Şok oldum ve ilk karısının duygularını incitmek istemediğimi ve artık beni rahatsız etmemesini istediğimi söyledim,” diye hatırladı

Anisa, hala onun elini aramaya devam ettiğini ve ailesini evliliklerine izin vermeye ikna ettiğini söyledi. İlk eşi de evliliklerine rıza gösterdi.

Anisa ve ilk karısı farklı evlerde yaşıyor ve koca her gün onları ziyaret ediyor. Anisa çocuklarıyla vakit geçiriyor, sipariş üzerine kıyafet dikiyor ve Instagram’daki reklamlardan para kazanıyor.

“Koca ilk karısıyla birlikteyken, bunu düşünmemeye çalışıyorum. Sabah daha çabuk gelsin diye erken yatarım. Zamanla her şeye alışırsın,” dedi Anisa blogunda.

İslam hakkında bir TikTok blogu işleten Khadidzha Utkina, 2020’de Müslüman oldu. İşine yarayacak bir din aramak için birkaç yıl harcadı, İslam’ı incelemeye başladı, ancak kısa sürede koronavirüse yakalandı. Ciddi hastalık sırasında Khadidzha İslam’a döndü ve ondan sonra ona göre kısa sürede iyileşti.

“Sonra evlenmeye karar verdim ve Müslüman bir koca aramaya başladım. Bunu TikTok’ta yayınladım ve evlenmek isteyen 1000’den fazla erkekten haber aldım. İnternet tanıtımındaki antrenörüm Süleyman Lehçek de benden ricada bulundu. Ardından, tanıklarla resmi bir giriş yapıldı, tüm detayları tartışmak için iki görüşmemiz gerekti,” diyor Khadidzha, nasıl ikinci bir eş olduğunu açıklıyor.

Kocasının ilk karısını henüz görmedi, çünkü ikincisi ailesiyle birlikte geçici olarak başka bir şehirde yaşıyor, ancak telefonda konuştular ve karılık sorumluluklarını çoktan paylaştılar.

“Keşke hep birlikte yaşasaydık. Birincisi, hem kocam hem de kız kardeşim ve arkadaşım bana yakın olurdu. İkincisi, yaratıcılık ve kişisel gelişim için daha fazla zamanım olurdu. Ayrıca Saida, çeşitli alanlarda çok yetenekli bir kişidir. Yüce Allah’ın izniyle yakın gelecekte sadece bir aile değil, aynı zamanda yaratıcı bir birlik de kuracağız, yeni ortak projeler başlatacağız” diye planlarını paylaşıyor Khadidzha.

Aynı zamanda ikinci bir eş arayan 27 yaşındaki Müslüman bir Müslüman olan Ali Kurbanov’a göre, bir kadının kocasının ikinci evliliğini kabul etmesi zordur, ancak bir kadın kıskançlığının üstesinden gelmeyi başarırsa, o kadın olacak. bunun için “cennette ödüllendirildi”. Bir erkeğin ikinci ve üçüncü karısı olmasına izin verilirse, cinsel ilişkiye girdiği tüm kadınlardan sorumlu olacak, ayrıca cinsel iştahını aldatmadan tatmin edecektir.

“Erkek iki durumda ikinci bir eş alabilir: İlk kadın, kocasının ihtiyaçlarını karşılamasını engelleyen kadın sağlığı sorunlarına sahipse veya Yaratıcımız kocayı şehvetini kontrol edemeyecek kadar şehvetli kılmışsa ve bir kadınla yatmışsa. tüm hayatı boyunca” diyor Kurbanov.

“Seninki birinci mi yoksa ikinci mi?” diye soruyorum.

“İkinci”, diye yanıtlıyor.

Tabulardan özgürlük
Rusya’da veya Kuzey Kafkasya gibi bölgelerinde çok eşliliğin getirilmesine yönelik öneriler birkaç kez dile getirildi: 2015 yılında Çeçen lider Ramzan Kadırov tarafından; tarafından Moskova müftüsü , Ildar Alyautdinov; ve 2019’da LDPR partisinin lideri Vladimir Zhirinovsky.

Bu yazıda yer alan tüm karakterler, Rusya’da çok eşliliğin yasal hale getirilmesini onaylamakta ancak bu yönde doğrudan talepler öne sürmemektedir. Asıl mesele, devletin aile işlerine karışmaması olduğunu söylüyorlar.

Doğrudan bir yasaklamanın ve cezai veya idari sorumluluğun yokluğunda, erkekler, resmi olarak evli olmadan ve yine de onları karı olarak çağırmadan birkaç kadınla aynı anda yaşayabilir ve yatabilir. Bu makalenin başında bahsedilen Ivan’ın da aradığı şey budur.

İkinci bir eş için gereksinimlerini sıralayarak, “Gereksinimlerim arasında eşyaları düzenli tutmak ve ilk karımla ve bazen de benimle yemek pişirmek var” diyor.

“Peki ya seks?” diye soruyorum.

“Üçlü olarak alabiliriz ya da birbiri ardına yapabilirim. Her iki seçenekte de sorun yok, sonuçta biz özgür insanlarız,” diye yanıtlıyor Ivan.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »