HomeLuxuryTuristler yerlerde restoranlarla ilgili şikayetler %200 arttı

Turistler yerlerde restoranlarla ilgili şikayetler %200 arttı

Turistlerin Türk restoranlarıyla ilgili şikayetlerinin geçen yıla göre yüzde 200 artmasının ana nedeni gıda fiyatlarındaki fahiş yükselişi. Ayrıca, şikayetler çoğunlukla tatil restoranlarına gelmektedir. Uzmanlar, restoran işletmesinin bu şekilde kendine zarar verdiği konusunda uyarıyor.

Uzun süredir hafta sonunun ardından fiyat artışlarıyla ilgili şikayetlerin yüzde 200 arttığını söyleniyor. Özellikle tatil bölgelerindeki restoranların en az %30’u fiyatları gerçekten yükseltiyor. Bazı tüccarlar %30-40 olması gereken kar marjlarını %100-200’de tutuyor. Özellikle tatil bölgelerinde.

Restoranların yemek, enerji, kira ve işçilik maliyetlerini de artırdığı gerçeğiyle fiyatlardaki artışı haklı çıkarmaya çalıştıklarını da söylüyorlar. Ancak bunu turistler pahasına telafi etme girişimi, restoranlar için de üzücü sonuçlara yol açıyor. Artık orta gelirlilerin gidebileceği restoran neredeyse kalmadı. Lüks restoranlardaki turist sayısı artıyor, fiyat artışları ise orta sınıf restoranlara gelen ziyaretçilerde %30’luk bir düşüşe neden oldu” dedi. Uzmana göre bu, bu tür restoranların basitçe kapanması gerektiği gerçeğine yol açabilir.

Restoran sektöründe vizyon ve misyon değişmeli. Aksi takdirde, sektörün %50’si kepenklerini kapatacak ve bunun sonucunda restoranlar maalesef ya çok pahalı olacak ya da kapanacaktır. Ne yazık ki sektörümüzde bir kontrol mekanizması yok, dolayısıyla bu fiyat artışlarını ve haksız rekabeti görüyoruz.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »