HomeCelebrities VillasŞeytan mı ? Melek mi? siyah sever

Şeytan mı ? Melek mi? siyah sever

Neden siyah giyiyorlar?
Otel genel müdürü Erçin Yalçın diyor ki ;turizm yapabilmek için şeytan kadar akıllı, melek kadar misafirperver olmak gerekiyor. SİYAH İSE TÜM ŞARTLARA UYMAK İÇİN GİYİYORUM DEDİ.

Araştırmalara Göre Siyah Giyen İnsanlar Daha Zeki, Daha Çekici ve Kendinden Daha Emin Görülüyor.


Peki neden? Bu soruyu onlara sorunca “Siyah giymek iyi hissettiriyor”. diyorlar. Modacı Simay Bülbül’e göre ise asil ve güçlü görünmek istiyorlar.

Kimileri zayıf gösterdiği için, kimileri ciddi görünmek için siyah kıyafet giyer. Bazıları var ki her daim siyah giyinir. Satanist ve metalci gençlerden söz etmiyoruz.

Herkes, Acun’un düğününde bile siyah tişörtünden vazgeçmeyeceğini düşünüyordu. Beklenen oldu. Acun, düğünün sonunda siyah tişörtünü giydi. Instagram’dan fotoğraf paylaşan ünlü televizyoncu, “Özümüze döndük.” notunu düştü.

Yönetmen Sinan Çetin mesela.  Siyah tişörtlerinin sayısının 200 olduğunu söylüyor. Siyahtan başka bir renk giydiğinde kendini çıplak hissediyormuş.

Mustafa Erdoğan da siyah giyinenlerden. Eski Eşi Gülben Ergen, “Adam siyah pantolon ve siyah tişörtle yaşıyor. Benim kocaman bir dolabım var, onun küçücük, içi de siyah dolu.” diyor.

Cem Yılmaz da siyah giyen ünlülerden. Onu siyah renk dışında bir kıyafetle ancak filmlerde görüyoruz.

Ata Demirer, Kilo problemi yüzünden siyahı tercih ettiği bilinen Ata Demirer, mesaj taşıyan tişörtleriyle dikkat çekiyor. Tam bir siyah tişört bağımlısı olan Demirer sadece tişörte para harcadığını belirterek “Hiçbir şeye para harcamam ama tişörte hiç acımam harcarım. Yüzlerce tişörtüm var”
diye konuştu.

“Siyah giyen modacı” deyince herkesin aklına Neslihan Yargıcı gelir. Yargıcı sadece siyah giyinerek kendini diğer modacılardan ayırdığı gibi toplumun belleğinden hiç silinmeyecek bir isim haline geldi. Yargıcı neden hep siyah giydiğini şöyle açıklıyor: “Bu renk bununla mı uyar, onunla mı daha iyi olur diyecek vaktim yok. Ben giyer ve çıkarım.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de siyahı çok tercih ettiği biliniyor. Merkel, eleştiri almasa belki de hep siyah giyinecek. Ama bir devlet başkanı olduğu için eleştirileri kulak arkası edemiyor. Merkel’in meşhur bir siyah kıyafeti var. Neredeyse bütün yurtdışı seyahatlerinde sırtında o var.

Siyaset bilimci Prof. Gerd Langguth, Merkel’in zaman kaybetmek istemediği için kıyafetle ve saçıyla uğraşmadığını söylüyor.

Bir de siyah tişört giydiği için işten atılan spor yorumcumuz var ki onun hikâyesi için trajik mi, komik mi desek karar veremedik. Bilgin Gökberk TRT’de spor yorumcusu olarak ekrana çıkıyordu. Ama alışıldık şekilde takım elbiseyle değil, siyah tişörtle… Her hafta “Tişörtle TRT’ye çıkılmaz” uyarısı alıyormuş. Bir buçuk yıl böyle uyarıldıktan sonra, kapı dışarı edilmiş. Kanaldan sonradan aranmış ama iş işten geçmiş.

Mimarlar neden siyah giyer?

Siyahı sadece sanatçılar, yönetmenler ve yazarlar değil mimarlar da çok tercih ediyor. Yazar Cordula Rau bu sebeple dünyaca ünlü mimarlara sormuş: “Mimarlar Neden Siyah Giyer/Why Architects Wear Black?” Onlar da Rau’nın siyah kaplı defterine siyah kalemle cevaplarını yazıp imzalarını atmışlar. Bu defter aynı şekilde kitap olarak yayınlandı. Yoğun da ilgi gördü.

Sıra dışı tasarımlarıyla tanınan mimar Jürgen Mayer H. “Siyah hakikaten hata yapamazsınız anlamına gelir ve bunu sık sık değiştiremezsiniz.” demiş. Mimar Stefan Behling ise dürüst ve net bir cevap vermiş: “Siyah sizi olduğunuzdan zayıf gösterir.” En yerinde cevabı ise şehir planlamacı mimar Chrisoph Mackler yazmış: “Çünkü mimarlar burjuvazi tarafından ‘gerçek sanatçılar’ gibi algılanma çabasındadırlar.”

 

“Renk Algısı” isimli çalışmada katılımcılardan, belli davranışlarla belli renkleri eşleştirmeleri istendi. Çekicilik, dürüstlük ve zeka gibi belli başlı pozitif konu başlıklarının hemen hemen hepsinde birinci sırayı (sadece birkaç tanesinde ikinci sırayı) siyah renk aldı.

 

 

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »