HomeGenelRusları şaşırtan 10 enteresan şey

Rusları şaşırtan 10 enteresan şey

Tembellik, Türklerde deha ve becerikliliği doğurmuştur. İstanbul sokaklarında ve Türkiye’nin tatil beldelerinde dolaşırken buna bir kereden fazla ikna oldum. Yerliler biraz daha az hareket etmek için harika şeyler buldular. Memnun oldum! Ve bir şeyi sevdim çünkü başka hiçbir yerde böyle bir şey görmemiştim. Becerikli Türklerin beni nasıl şaşırttığını anlatıyorum.

1. Pencereden ev taşımak

Daha önce hiç böyle hareket eden insanlar görmemiştim! Hangi kat olduğu önemli değil: birinci veya yedinci. Her şey aynı şemaya göre gerçekleşir. Mobilyalar ve kutular eve getirilir ve ardından vinçle balkona kaldırılır. Türk evlerinde sürgülü pencereler ön kapılardan daha geniştir. Ve asansöre gidip gelmek zorunda değilsiniz.

2. Kapı eşiğinde ayakkabı ve girişte terlik
Türkleri ziyarete geldiğinizde hemen bir ayakkabıdan diğerine atlıyorsunuz. Sokak sokağından kapının dışında çıkıyorsunuz ve girişte terlik alıyorsunuz. Ayakkabıların kapı önünde yığılması çok modern evlerde bile görülebilmektedir. Ev kadınları temizlik konusunda zamandan tasarruf ederler (yine de her gün süpürürler ve halıları sürekli “kaybolur” ile yıkarlar).


3. Masalar-yuvalayan bebekler
Küçük bir masa taburesi ikinciyi kaplar – daha büyük olanı. Ve üstte bir veya iki tane daha var. Türkler yerde yemek yemeyi severler ve akşam yemeğini bol tabaklarla servis ederler. Tüm tablolar genellikle kullanımdadır. Ve monte edildiklerinde fazla yer kaplamazlar. Evde yerden tasarruf etmek ve büyük bir masa monte etme çabası için çok uygundur.

4. Kişisel sandalye
The Big Bang Theory’yi izlediyseniz, muhtemelen sırada rahatça beklemek için katlanır bir sandalye taşıyan Sheldon’a gülmüşsünüzdür. Türkler şaşırmaz! Çoğunun hafif bir katlanır sandalyesi vardır. Sahilde, tahta kaldırımda veya parkta oturmak için giyilir.

5. Sokakta Yürüyen Merdivenler
Belki başka ülkelerde de vardır böyle bir şey ama ben henüz tanışmadım. Dış mekan yürüyen merdivenleri İstanbul ve Antalya’da (muhtemelen diğer şehirlerde de) faaliyet göstermektedir. Yükseltilmiş yaya geçitlerine yol açarlar. Yaşlılar ve çocuklar için çok uygun!

6. Market Arabası
Ben küçükken, bu tür arabalar, kulübeye elektrikli trenlerle giden büyükanneler tarafından kullanılıyordu. Tekerlekli ve uzun metal saplı bir çanta gibi bir şey. Türkler her yere bunlarla gidiyor: çarşıya, süpermarkete, hatta ziyarete. Paketleri taşırken enerjiyi boşa harcamamak için çok uygundur.

7. Hayvanlar  evleri
Türkiye’de bir başka şaşırtıcı keşif ise donanımlı kedi evleri. Türkiye’de bunlardan daha çok var – genellikle her adımda varlar. Bunlar belediye hizmetleri ve yerel sakinler tarafından izlenir. Türkler, onları beslemeyi kolaylaştırmak için mümkün olduğunca çok kediyi bir yerde tutmaya çalışır. Kedi parkları böyle doğar. Burada tembelliğin bununla hiçbir ilgisi yok – sadece şaşırdığım şeyi paylaşıyorum.

8. Direkten taksi çağırmak
Dolaşırken yazılarda “Taksi” yazan sarı kutular dikkatimi çekti. Düğmeye basarsınız – beklersiniz. Her ihtimale karşı, her fırsatta yerleştirildiler. Sonra birden düğmeye basarken yoruluyorsun!

9. Otobüs geçebilir
Bir otobüs durağında duruyorsanız, gereken minibüsün önünde elinizi uzatacak kadar nazik olun. Ve sonra neden oraya sürtündüğünü asla bilemezsin. Aniden burada oturmayı seviyorsunuz – banklar rahat! Ancak minibüste çok insan varsa, on kol uzatsanız bile, yine de acele edebilir.

10. Temassız alışveriş
Türkler, vitrinin altında bakkal varsa gereksiz vücut hareketleri ile uğraşmazlar. Ya da bir bisiklet tüccarı geçtiğinde. Sepeti balkondan indiriyorlar, oraya ne koyacaklarını bağırıyorlar, sonra kaldırıyorlar. Daha sonra veya aynı şekilde ödeme yapabilirsiniz. İlk başta 2020 yüksek farkındalık olduğunu düşündüm. Ancak yerel halk bunu her zaman yaptıklarını söyledi.

Türkler çalışkan insanlardır. Ancak gereksiz vücut hareketleri yerine her zaman enerji tasarrufu yapmayı seçiyorlar

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »