HomeGenelKoronavirüs Rusların alışkanlıklarını nasıl değiştirdi?

Koronavirüs Rusların alışkanlıklarını nasıl değiştirdi?

COVID-19 sayesinde Rusların artık seks, spor ve çevrimiçi alışveriş için daha fazla boş zamanı var.
Birçok Rus için, koronavirüs pandemisi ve kendi kendine izole yaşam tarzı, hayatı alt üst eden bir kabustu. Yine de, diğerleri yeni gerçekliği kendi lehlerine kullanmayı başardılar.

pandemik seks
Belki de en önemlisi, koronavirüs pandemisi Rusların sosyal hayatını değiştirdi. Mart 2020’nin sonunda Moskova ve diğer Rus şehirlerinde karantinanın başlamasından bu yana, insanlar arkadaşları, akrabaları, meslektaşları ve tanıdıklarıyla sosyal etkileşimlerini büyük ölçüde kesti.

Ulusal bir ankete göre (Rusça bağlantı) 2020 baharında, virüs ülkede yayılırken, Rusların yüzde 84’ü arkadaşlarıyla görüşmekten kaçındı, yüzde 80’i kısa yürüyüşler yapmayı bıraktı ve yüzde 69’u artık yaşlı akrabalarını ziyaret etmedi.

Bazı şehirlerde yetkililer tarafından uygulanan sözde tecrit kaldırılmış olsa da, birçoğu enfekte olma psikolojik korkusunu yenmeyi zor buluyor ve ne olursa olsun sosyal mesafeyi ve kendi kendine izolasyonu uygulamaya devam ediyor.

Moskova’da bir öğrenci olan Anastasia, “Büyük olasılıkla, uzun bir süre sosyal mesafeye uymaya çalışacağım, çünkü henüz diğer insanların arasında yoğun konsantrasyonların olduğu yerlerde olmaktan rahat hissetmiyorum” dedi.

Bu değişen sosyal dinamik, Rusların cinsel yaşamını da etkileyebilir.

Sosyal psikolog Alexei Roschin, koronavirüsün yayılmasının daha önce bundan muzdarip olmayan birçok Rus’ta aseksüelliği tetikleyebileceğine inanıyor.

“İnsanlar zaten [virüsün yayılmasından önce] ilişkilerinin ya çevrimiçi hale geldiğinden ya da tamamen ortadan kalktığından şikayet ediyorlardı. Bundan önce [koronavirüs] HIV [ve diğer cinsel hastalıklar] zaten toplumun cinsel alışkanlıklarını etkilemiş, birçok insanı korkutmuştu. Ve şimdi, koronavirüs sırasında, prensipte samimi nitelikteki her türlü ilişki büyük bir risk haline geldi” dedi (Rusça bağlantı) Roschin.

Başka bir psikolog olan Sergei Lang, açık ilişkilerin savunucularının en çok etkilendiğini söylüyor (Rusça bağlantı) . Onlar için yeni bir ortak bulmak çok daha zor hale geldi.

Bazı evli çiftler ise cinsel yaşamlarında bir rönesans yaşamıştır. “Önceden bir karı koca işten yorgun bir şekilde döndüklerinde ve ertesi gün erken kalkmak zorunda kaldıklarında seks onlar için bir zorunluluk haline gelebilirdi. Şimdi, onlar [erotik] oyunlar ve romantizm için daha fazla zamana sahip,” dedi (Rusça link) Lang.

Sağlıklı yiyecek
Sosyal izolasyon dönemi başlamadan önce birçok Rus’un ortak korkusu, COVID-19 karantinası sırasında gereksiz kilo almalarıydı.

Aslında korku yersiz değildi. Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (Rusya’nın önde gelen sosyoloji ve pazar araştırma şirketlerinden biri) direktörü Kirill Rodin’e göre, COVID-19 salgını sırasında Ruslar fast food tüketimini artırdı (Rusça bağlantısı) ve daha zararlı yiyecekler tüketmelerine izin verdi. Ürün:% s.

Uzman, bu yeni alışkanlığın birçok Rus için kendini izole etme döneminde yaşadıkları olumsuz duyguları telafi etmenin bir yolu olduğunu düşünüyor.

Aynı zamanda, ek boş zaman ve COVID-19 korkusu bazı Rusları eskisinden daha düzenli ve yoğun bir şekilde spor yapmaya motive etti.

“Artık her gün fazladan 3,5 saat boş zamanım var çünkü bu zamanı evden çalışmaya başlamadan önce işe gidip gelmek için harcıyordum. Ailem ve ben bu boş zamanı sağlıklı bir yaşam tarzına ve spora yatırıyoruz. [COVID-19 pandemisi] öncesinde yaklaşık 40-60 dakika yüzme havuzuna giderdik. Bugün evde her gün 1,5 saat spor yapıyoruz” dedi Moskova’dan Maria.

Alışveriş ve seyahat
Moskova, St. Petersburg ve diğer bazı şehirlerdeki tüm alışveriş merkezleri birkaç aylığına geçici olarak kapatıldığından, birçok Rus çevrimiçi alışverişin faydalarını keşfetti ve alışveriş merkezlerinin yeniden açılmasına rağmen yeni alışkanlığa bağlı kaldı.

“Daha önce hiç internetten kıyafet sipariş etmemiştim. Pandemi, bu süper kullanışlı hizmeti keşfetmeme yardımcı oldu. Şimdi bile, alışveriş merkezlerinin yeniden açılmasıyla birlikte çevrimiçi kıyafet alışverişi yapmaya devam ediyorum, çünkü çok daha uygun,” dedi Moskova’dan Julia.

Kadın ayrıca, işe gidip gelme, güzellik ve restoranlarda yemek yemeye daha az para harcadığı için harcamalarını önemli ölçüde azaltabildiğini söyledi.

Yurtdışında bir yaz tatili için para biriktiren Ruslar, B planını uygulamak zorunda kaldılar. Pek çoğu için, Soçi ve Kırım ve daha egzotik Baykal ve Altay gibi yerel tatil köyleri en doğal alternatif haline geldi.

Ülkede COVID-19’un yayılmasının başlangıcında bile, Rusların yüzde 67’si planladıkları yaz gezilerini iptal etmeyi planlamadı (Rusça bağlantı), bazıları varış yerini değiştirmek zorunda kaldı.

Rusya’nın en popüler yaz destinasyonlarından biri olan Soçi’de turistler.Bir ulusal ankete göre, Rusya’da genellikle yaz tatili geçirmeyen katılımcıların yüzde 23’ü , kapalı sınırlar nedeniyle popüler yabancı destinasyonların çoğuna turistler için erişilemez kaldığından, 2020’de bunu yapmayı planladı (Rusça bağlantı) .

Şaşırtıcı bir şekilde, Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir anket (Rusça bağlantı) , Rusların sadece yüzde 4’ünün yaz tatili için yurtdışına gitmeyi planladığını gösterdi. Rusların çoğunluğu evde kalacaklarını söylerken (yüzde 61), yüzde 31’i ise sadece kır evlerine (yazlık) kadar seyahat edeceklerini itiraf etti.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »