HomeCelebrities Villas28. ULUSLARARASI ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ “IV. MURAT” OPERASI İLE BAŞLIYOR

28. ULUSLARARASI ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ “IV. MURAT” OPERASI İLE BAŞLIYOR

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 28. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 4 Eylül 2021 Cumartesi akşamı saat 21.00’de Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını sahneye taşıyacak ünlü Türk operası “IV. Murat” ile başlıyor.

2010 yılında kaybettiğimiz Devlet Sanatçısı, Türk operasının büyük ustası, besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş’in “IV. Murat” operası, Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Haldun Özörten’in dekor ve kostüm ile bütünleşen bir reji anlayışı ile büyülü Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sahnede olacak “IV. Murat” operasının dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Gazal Erten, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz on bir yaşındayken Osmanlı Padişahı olan IV. Murat’ın yaşam öyküsünü anlatan eserde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı şef Hakan Kalkan yönetirken, Antalya ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Koroları, şef Mahir Seyrek yönetiminde solistlere eşlik edecek.

3 Mayıs 1980 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen dünya prömiyerinin ardından yaklaşık 200 temsile yakın kapalı gişe sahnelenen üç perdelik eserin librettosu Turan Oflazoğlu’na ait.

Besteci Okan Demiriş’in 2016 yılında kaybettiğimiz eşi, Türk Operası’nın efsanevi baş sopranosu Leyla Demiriş’e ithafen bestelediği “IV. Murat” operasında “Sultan Murat” rolünü Engin Suna, “Kösem Sultan” rolünü Sevinç Bilgin, “Sadrazam Topal Recep Paşa” rolünü Umut Tarık Akça, “Nef’i” rolünü ise Devrim Demirel canlandıracak.

Festival 10 Eylül 2021 Cuma akşamı saat 21.00’de yine çok sevilen ve bilinen klasik bir opera eseri olan Puccini’nin “Madama Butterfly” operası ile devam edecek.

Festival biletleri www.biletinial.com adresinden ve bilet satış noktalarımızdan temin edilebilir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »