HomeGenelÜstün yetenekli Gomel sakinleri başkanlık için Türkiye'de burslarını harcadılar?

Üstün yetenekli Gomel sakinleri başkanlık için Türkiye’de burslarını harcadılar?

1996 yılında, Belarus’ta üstün zekalı ve yetenekli gençleri desteklemek için özel başkanlık fonları oluşturuldu. Bu nedenle, okul çocukları ve öğrencilerin iyi çalışmak ve her türlü yarışmaya ve olimpiyatlara katılmak için güçlü bir teşviki vardır. Yüksek sonuçlar için, başkan tarafından imzalanmış bir sertifika ve etkileyici bir parasal bonus alabilirsiniz. Şehir dergisi “Belka” , hangi miktarların tartışıldığını ve bursiyerler tarafından genellikle nasıl elden çıkarıldığını buldu.


Sukhoi Teknik Üniversitesi’ndeki beşinci sınıf öğrencisi, asla ödül peşinde koşmadığını söylüyor. Ebeveynler öğretti: Yüksek bir sonuç elde etmek istiyorsanız, elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Valeria, “Gomel City Lyceum No. 1’den bir madalya ile mezun olduktan sonra çıtayı düşürmekten utandım,” diye söze uzaktan başlıyor. – İyi çalışmaya devam ettim, bilimsel yayınlar hazırladım, üniversitenin yaratıcı hayatına katıldım. İlk başkanlık bursumu böyle aldım, sonra ikincisi, üçüncüsü … Heyecanlandım: Erkek arkadaşımla aynı ödülleri yakalayabilmek için dördüncüyü gerçekten almak istedim. Polytechnic bir maden mühendisi olarak.
Shilenkova dördüncü ödülü almadı – üniversitede birçok yetenekli öğrenci var. Ama hayatımın geri kalanı için güzel bir kırmızı klasörde ilk değerli sertifikayı sunma anını hatırladım. Akademisyen, üniversitenin üst düzey yetkilileriyle çevrili, çok ciddiydi.

O zamanlar 250 dolar olan birincilik ödülünden elde edilen para, denize bir bilet için ödendi. Primlerin geri kalanı henüz harcanmadı – pembe bir Lamborghini için topluyor.

Şimdi müstakbel petrolcü diplomasını bitiriyor ve nihai dağıtımı bekliyor.

EKATERINA FROLOVA: “Türkiye’ye bilet aldım”


Ekaterina Frolova, mükemmel akademik başarı ve Shamyakin Mozyr Pedagoji Üniversitesi’nin araştırma faaliyetlerine aktif katılım için konuşma terapisti-defektolog için bir başkanlık bursu aldı.

– Başkanın bursunun benim hedefim olduğu söylenemez. Ekaterina, motivasyon hakkında bilgi için çabaladım, denedim, gelecekte değerli bir uzman olmak için kendim için çalıştım. – Bütün bunlar terfiye ve buna bağlı olarak gelecekte kırmızı diplomaya yol açtı.

Sunumdaki atmosfer de ciddiydi: mükemmel mezunların ödüllendirilmesi ve başkanlık burslarının kutlanması aynı zamanda gerçekleşti.

– Elbette bu ödülü almak çok güzeldi. Ödül sahibi, yetenekli gençlerin veri bankasına otomatik olarak girilir. Çalışmaya başladığımda, Gomel Bölge İcra Komitesinin gelecek vaat eden personel rezervine dahil edildim – Frolov’un beklentilerini anlatıyor.

Kız, aldığı parayı elbiselere harcamadı, ancak Türkiye’de bir yaz tatili için biriktirdi.

GRIGORY PETRISHIN: “TV almaya vaktim olmadı”


Gomel Politeknik Enstitüsü makine mühendisliği fakültesi dekanı Grigory Petrishin, 1998 yılında başkanlık bursu aldı. Ve sadece mükemmel çalışmalar için değil: öğrenci, teorik mekanikte cumhuriyetçi olimpiyatta üniversite ekibinde üçüncü oldu, ayrıca bireysel yarışmada “bronz” aldı. Primler için bir TV almanın mümkün olduğunu, ancak birlikte büyümediğini hatırlıyor:

– Parayı bir banka hesabına yatırdım ve birkaç ay sonra temerrüde düştü. Dedikleri gibi bir somun ekmek aldım – şimdi Grigory Valentinovich yüzünde bir gülümsemeyle hatırlıyor.

O yıllarda şenlik havası yoktu. Her zamankinden birçok kez burs aldı ve nedenini anlamadım. Ancak o zaman netleşti:

– Okul günlerinden birinde, dekan Alexey Timofeevich Belsky akış buharına geldi ve bana bir diploma verdi. Tabii ki güzeldi.

Petrishin, üniversitede yüksek sonuçlar elde etmeye çalışan öğrencilerin hayatta her zaman bir anlamı olduğunu söylüyor. Bu arada Cumhurbaşkanlığı burs sayısı açısından Makine Mühendisliği Fakültesi liderler arasında yer alıyor.

– MSF’den de mezun oldum. Şimdi başvuranlar arasında en popüler fakülte değil, aynı zamanda ciddi bir personel dövüşü. Büyük sanayi kuruluşlarının liderleri bizim mezunlarımızdır.

EVGENY GLUSHEN: ” Aranjmanları kaydettim, konser kostümleri aldım”


Evgeny Glushen çocukluktan beri yaratıcılıkla uğraşıyor ve yolu kapatmıyor: sanat okulu, müzik koleji, müzik akademisi. Şimdi, N. Sokolovsky’nin adını taşıyan Kolej’de halk çalgıları orkestrasının liderliğini birleştiriyor ve sınır grubunun orkestrasında çalışıyor. Evgeny’nin başarı öyküsü kahramanlarımızın öykülerinden farklıdır, çünkü özel Başkanlık fonunun ödülünü çalışmalardaki başarılar için değil, yaratıcılık için almıştır. Glushen okuldayken 2008 yılındaydı.

– Sekizinci ve dokuzuncu sınıfta – iki kez burs kazandım. Eugene, domra üzerine tanınmış eserler sergilediği uluslararası ve cumhuriyetçi yarışmaları kazanmak için hatırlıyor ve ekliyor. – Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmış diplomalar ve o zamanlar için iyi para almak güzeldi. Ama onları ciddiyetle bana teslim ettiler: Ofise girdim, imzaladım.

Yuvarlak bir meblağ neye harcanacağını düşünmek uzun sürmedi – yaratıcı bir kişinin her zaman seçenekleri vardır:

– Birkaç aranjman kaydettim, konser kostümleri aldım. Yaratıcı bir kariyer için iyi bir başlangıç ​​olduğunu söyleyebiliriz.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »