HomeTourismTürkiye'ye tatile gelemeyen Ruslar ne yapıyor.

Türkiye’ye tatile gelemeyen Ruslar ne yapıyor.

Rusya dondurucu kışlarıyla tanınır, ancak insanlar genellikle (her ne kadar herkese sürekli hatırlatsak da) yazlarının da aynı derecede aşırı olduğunu unuturlar! Ve 2021 yazı şimdiden rekorlar kırıyor.
Haziran ayında Rusya’da hava durumu genellikle birçok hileye sahiptir. Güney bölgeleri (popüler Karadeniz tatil beldelerinin bulunduğu) şiddetli yağışlarla karşı karşıya kalırken, Moskova, St. Petersburg ve birçok Ural ve Sibirya şehrinde sıcaklık 33-34°C’ye  ulaştı. ikinci hafta ve güneş çok parlak bir şekilde parlarken, Dubai ya da Meksika’da olduğunuzu düşünmekle yanılıyorsunuz! Meteorologlar böyle anormal bir ısı dalgasını bir antisiklonla açıklar.

22 Haziran 2021’de Moskova şehir merkezinde insanlar sıcak bir yaz gününde bir çeşmede serinlerler.

Moskova’da sıcaklık tüm rekorları kırıyor: Gün boyunca, iki haftadır 33°C’nin  üzerinde ve bazı bölgelerde sıcaklıklar 37°C’ye  kadar çıkıyor.

Ancak Moskovalılar kurtuluşu kentsel çeşmelerde ve gölgeli parklarda buluyor ve şehrin kenar mahallelerindeki tüm plaj alanlarına gidiyorlar.

Moskova ajansı
Asfaltın aşırı ısınmasını önlemek için sokaklara her üç saatte bir su püskürtülüyor. Moskova Metrosu’ndaki yolcular, gönüllü işçilerden ücretsiz su alabilirler. Moskova’da yazlar, çok miktarda kavak tüyü olmadan da imkansızdır ( Rusya’da nasıl göründüğünü okuyun ).

St. Petersburg’da hava biraz daha soğuktur ve sıcaklıklar sadece 31-32°C’ye  ulaşır. Bununla birlikte, son zamanlarda 35°C’nin  biraz üzerinde bir maksimum sıcaklık kaydedildi. Genellikle, şehirde sıcaklık nadiren 25°C’nin  üzerine çıkar.

Yerliler için sıcaklık, geleneksel olarak soğuk olan Finlandiya Körfezi’nde yüzme sezonunu açmak için bir fırsat oldu. İnternet kullanıcıları hemen bu kuzey kentinin plajlarını en popüler Rus tatil beldeleri olan Sochi ve Anapa ile karşılaştırmaya başladı.

Petersburg’daki Vasilyevsky Adası.

Bu hafta Kazan’da ortalama sıcaklık yaklaşık 30°C , bazı bölgelerde – 35°C’ye . Orada Haziran ayında hava normalde 20°C  civarındadır. Online mağaza Ozon’a göre , klimalara olan talep geçen yıla göre dört kat arttı.

Kazan Kremlin’e bakış.

Sibirya’nın Krasnoyarsk şehri bile birden bir tatil beldesi haline geldi: sıcaklık tüm hafta boyunca 30°C’nin  üzerine çıktı. Yerel halk, Yenisey Nehri kıyısında SUP sörfü ve barbekü partilerinin zamanının geldiğine karar verdi!

Gerisi Yenisey Nehri üzerinde.

Moskova ve St. Petersburg arasında yer alan Tver Bölgesi, her zaman sıcaktan kaçmak için bir yer olmuştur. Ama bu yaz değil. Seliger Gölü’nde sıcaklık 33°C  kadar yüksekken, Tver’de – 34°C . Tatilciler, bu Haziran ayında hiç sivrisinek olmadığını ve göldeki suyun çok çabuk ısındığını söylüyor.


Rusya’nın kuzeyindeki Vologda kentinde, bu yazın sıcak dalgası 1939’dan bu yana bir rekor kırdı: o zamanlar sıcaklıklar 30°C’ye  ulaştı; ancak 2021’de 32.5°C’ye ulaştılar. Uralların başkenti Yekaterinburg’da sıcaklıklar yaklaşık 30°C’ye ulaştı ve bir gün neredeyse 34°C  kaydedildi – bu 100 yılın en sıcak günüydü. Rusya’da önümüzdeki hafta yağmur ve sıcaklıklarda düşüş bekleniyor.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »