HomeTourismTürkiye'ye gelen Rusların fazla paralarına Federal Gümrük Servisi el koymaya...

Türkiye’ye gelen Rusların fazla paralarına Federal Gümrük Servisi el koymaya başladı.

Yaptırımlar ve siyasi zulümden korkan yurtdışındaki Rusya’dan “ayrılanlar” yasadışı olarak yanlarına 150 milyon ruble – ruble ve döviz olarak – almaya çalıştılar. Bu tür istatistikler, Federal Gümrük Servisi’nde (FTS) Izvestia’ya sunuldu. 10.000 doları aşan ve diğer para birimlerindeki karşılığı olan beyan edilmemiş paradan bahsediyoruz. Uzmanlar bunun nedeninin – “vatandaşların paraları için “daha güvenli bir sığınak” bulma arzusundan” kaynaklandığını söylüyorlar.

FCS, 2022’de yasadışı nakit hareketi ihlallerinin sayısında ve hacminde bir artış olduğunu belirtti. Yasadışı yollardan çıkarmaya çalıştıkları fon miktarı 2021’in aynı dönemine göre %55 daha fazla çıktı. Sadece 24 Şubat’tan 31 Mart’a kadar 1078 bu tür gerçekler toplam 158 milyon ruble için belirlendi. Geçen yıl, uzmanların belirttiği gibi, aynı dönemde, 124 milyon ruble değerinde 815 yasadışı nakit hareketi vakası keşfedildi.

İhlallerin doğası da değişti – 2022’de büyük çoğunluk veya 890 vaka veya tüm ihlallerin yaklaşık %85’i fonların kaldırılmasıyla açıklanıyor. Vatandaşlar, 104 milyon ruble beyan etmeden veya 2 Mart’tan bu yana belirlenen sınırları, yani Rusya Federasyonu’ndan 10.000 doların üzerinde döviz ihracatı yasağını aşmadan çıkarmak istedi. Bu arada, hemen hemen her saniye bu tür ihlaller son durum. Daha önce, bu arada, ithalat ve ihracat sınırlı değildi, sadece 10 bin dolardan fazla bir miktar için bir beyanname vermek ve 100 bin dolardan fazla paranın kaynağını doğrulamak için gerekliydi.

Başkan Yardımcısı Oleg Gubaidulin, Vakaların yüzde 90’ında para, ağırlaşan jeopolitik durum bağlamında tasarruflarına yönelik endişeleri ve ülkeye yönelik yaptırım baskısı nedeniyle Rusya Federasyonu vatandaşları tarafından çekildi dedi. Rusya Federal Gümrük Servisi. Ona göre, nakit ihracatı için en popüler yerler, ayrılanların ağırlıklı olarak göç ettiği ülkelerdi: Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Orta Asya ülkeleri.

“Rus rublesi, dolar ve avronun bagajda veya gizlenmeden kıyafetlerde yasadışı taşınması daha sık kaydediliyor. Ancak, paranın astarda ve botların iç tabanlarının altında saklandığı durumlar da var, ”diyor FCS uzmanları. Aynı zamanda, avukatlar neredeyse kurbanlara” sempati duyuyor. “Genellikle vatandaşlar paniğe kapılır ve birikimlerini ve sermayelerini, onlara göre daha güvenli olacak yere götürmeye çalışırlar. Geçen ay yaşanan olaylar, vatandaşları parayla daha aktif işlemlere ve bazı durumlarda yurtdışından daha fazla para çekmek için mülk satışına itti. PG Partners hukuk firmasının kıdemli yönetici ortağı Polina Gusyatnikova, yayına verdiği demeçte, insanların böyle bir arzusu, suç planlarından çok duygusal tezahürler tarafından belirlenir. Ancak, 10.000 doları aşan büyük bir miktarı Rusya’dan çıkarmak için yasal bir olasılık yoktur,

Yasaya göre, bir kişi tarafından EAEU gümrük sınırından taşınan nakit ve araçların miktarının beyan edilmemesi veya yanlış belirtilmesi için (Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nun 16.4. Maddesi), idari para cezası verilir. . Büyüklüğü, belirtilmemiş fonların veya parasal araçların miktarının yarısından iki katına kadar değişebilir. Özellikle büyük boyuttaki eşik değerlere ulaşıldığında ve bir grup kişinin parçası olarak bir suçun işlenmesi durumunda, dört yıla kadar özgürlüğün kısıtlanması veya zorla çalıştırma şeklinde sorumluluk sağlanır. .

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »