HomeTourismTürkiye'nin turizm raporlarında gelişen veriler.

Türkiye’nin turizm raporlarında gelişen veriler.

Covid-19 salgını dünya çapında turizm endüstrisi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahipken, sektöre büyük ölçüde bağımlı olan ülkeler özellikle acı çekiyor. Türkiye de bu ülkelerden biri ve son birkaç aydır krizle birçok zorlukla mücadele ediyor. Peki Türkiye turizminde kademeli bir toparlanma ufukta olabilir mi?

İyileştirilmiş Veri

Ülke, Avrupalı ​​rakipleri geride bırakarak 2021’de yabancı turistler için en popüler ülkeler listesine hızla girdi. Ancak, varış noktasının hala pandemi öncesi gelen seviyelere geri dönemediğini belirtmek gerekir.

Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 10 ayda 21 milyonu aştı. Ocak-Ekim 2019 döneminde bu sayı 40,7 milyon, 2020’nin aynı döneminde ise 11,2 milyon oldu.

İki yıl öncesine göre Türkiye’ye %48 daha az yabancı geldi. Ancak 2020’nin aksine turist sayısı ikiye katlandı.

Antalya, yılın ilk 10 ayında 8,6 milyon ziyaretçi ağırlayan bölge ile Eylül ayına kadar 5,8 milyon yabancı ziyaretçi ağırlayan İstanbul ile en etkileyici rakamlara sahip.

Kaynak pazarlarla ilgili olarak, Ruslar tüm yabancı turist trafiğinin yaklaşık %21’ini (4,3 milyon) oluşturuyordu. Almanya’yı 2,7 milyon turistle, Ukrayna ise 1,9 milyon turistle ilk 3’ü bitirdi.

Türkiye’nin turizm bakanı Mehmet Ersoy’un son tahminlerine göre , turizm sektörü, esas olarak Kasım ve Aralık için iyileşen tahmin verileri nedeniyle yıl sonuna kadar toplam 29 milyon yabancı misafir ağırlayacak.

Ve Ekim rakamları, bu tahminin gerçeklikten uzak olmayabileceğinin açık bir örneğini temsil ediyor. Geçen ay Türkiye 3.5 milyon yabancıyı ağırladı. Bu, 2019’un aynı ayına göre sadece %19 daha az.

Ekim ayında Türk turizm sektörüne en çok Ruslar destek verdi ve ülkeden 900 binin üzerinde ziyaretçi (toplamın %26’sı) geldi. Türkiye’ye yaklaşık 500 bin Alman, 217 bin Ukraynalı, 171 bin Bulgar ve 155 bin İranlı geldi.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »