HomeTourismTürkiye'deki 3 ana dolandırıcılık: Rus bir turist tatilcileri aldatmanın yollarını açıkladı

Türkiye’deki 3 ana dolandırıcılık: Rus bir turist tatilcileri aldatmanın yollarını açıkladı

İstanbul’da seyahat eden bir blogcu Yandex.Zen’deki kanalında Türkiye’deki turistlerin kendileri ve başkaları üzerinde “test edilen” hile ve kazanç yollarını anlattı . Üstelik, bazı iyi bilinen yöntemler artık zamanlarını aşıyorsa, onun raporlarına bakılırsa, diğerleri yalnızca “hız kazanıyor” ve deneyimli gezginler tarafından yönlendiriliyorlar – ve “pantolonsuz kalmaları” bekleniyor.

Yani, blogger’ın deneyimine göre, tipik İstanbul hilesi, “parıldayan çizme hilesi” veya “minnettar temizlikçi”dir. “Bunun ciddi bir şey olduğu söylenemez. Buna oldukça ilginç bir kültürel deneyim derdim ve dürüst olmak gerekirse, kasıtlı olarak kurban olmaya çalıştım ama ne yazık ki başarısız oldum ”diye yazıyor blogcu.

Sonuç olarak şudur: İstanbul’da çok sayıda turistin olduğu ünlü Galata Köprüsü’nde, hedef – saf bir turist – fark etsin diye yanlışlıkla fırçalarını kaybeden ayakkabı boyacılar var. Fırçayı alır ve sahibine verirse, minnetle turiste ayakkabılarını ücretsiz olarak temizlemesi teklif edilir. Blogcu, “Bu süreçte, çocuklarının yiyecek hiçbir şeyinin olmadığı ve bir turistin ona birkaç kopek verebileceğine dair yürek burkan hikayeler anlatmaya başlıyor” diye ekliyor. Ancak yaşadığı deneyime göre bu sahtekarlık yöntemi geçmişte kaldı: “Galata köprüsünde bir buçuk saatimi bir yandan diğer yana yürüyerek geçirdim. Ama ne yazık ki kurnaz temizlikçilerle hiç karşılaşmadım” dedi.

İkinci numara – tüm dünyada evrensel – bir taksi ve kapalı bir sayaç. “Hiçbir durumda genellemek istemiyorum ama yabancı bir ülkede biri sizi aldatırsa, o zaman büyük ihtimalle taksi şoförü ilk önce yapacaktır. Türkiye bir istisna değildir. Taksimetrenin servis verilebilirliğini kontrol etmemeye değer ve en iyi ihtimalle mutsuz bir taksi şoförü ile muhtemelen bağırarak hoş olmayan bir konuşma garanti edilir. En kötüsü, plansız harcamalar ”diyor turist.

Ancak üçüncü plan hakkında, turistleri ayrıca uyarıyor – bu “İstanbul’a özel” “en zorlu yerleşim düzeni” ve yabancı şehirlerde rahat hisseden, yerel halkla iletişim kurmaktan korkmayan ve iyi İngilizce konuşan deneyimli gezginlere odaklanıyor. ..

“Sonuç şudur: Sokakta genç bir adam, bir sigara yakma isteği ile Türkçe potansiyel bir kurbana dönüşür. Turist anlamıyor ve dolandırıcı soruyu İngilizce olarak tekrarlıyor. Dolandırıcı, turisti yerli sandığına şaşırır. “Ben de senin İstanbul’lu olduğunu sanıyordum”… Sonra göze batmayan bir konuşma başlar, gezgine bir içki ikram edilir ve hatta yeni bir arkadaş onu tedavi etmeye gönüllü olur, “diyor blogcu. Bir tanıdığı varsa, o zaman İstanbul “arkadaşı” arkadaşlarını arar ve İngilizce konuşan bir grup kız ve genç bir kulüpte eğlenmeye gider. Buraya kadar her şey eğlenceli ve masum görünüyor ve birçok turist karşımıza çıkıyor. Blogcu, kurbanlardan birinin sözlerini aktarıyor: “Bütün bunların planlanmış olduğunu hayal bile edemezdim.

Gerçek şu ki, bir turist “daha ​​eğlenceli bir yere taşınmak, daha güçlü bir şeyler içmek” davetine yenik düşerse, zaten biraz kabul edilen turist “boynuzlarında şeytan olan bir gece kulübüne” “taşınacaktır”. “Orada rahatlamış, kendisi ve belki de sevdiği kızlardan biri için bir içki alır ve sonuç olarak 300 – 1000 dolarlık bir fatura alır. Ve yer merkezden uzak olduğu ve burada herhangi bir turist polisinden söz edilemeyeceği için ödeme yapmanız gerekiyor. Bu tür kuruluşlarda güvenlik ciddi ve gerekirse onları ATM’ye götürecekler ”diye uyarıyor blogcu. Bu yüzden gezginlerin “Türkiye’de dans etmenin pahalı olabileceğini” hatırlamaları gerekiyor.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »