HomeTourismTürkiye'de turistleri nasıl aldatıyorlar

Türkiye’de turistleri nasıl aldatıyorlar

Türkiye’de tatil. Bu sözler rengarenk manzaraları, masmavi su havuzlarını, canlı kokteylleri çağrıştırıyor. Türk tatil beldelerinde tatiller çok popüler. Ancak bu misafirperver ülkede tatildeyken yine de tetikte olmanız gerekir. Türkler rahat bir turistten para kazanma fırsatını kaçırmayacaklar.

Döviz değişimi
Türkiye’de dolar ve euro ile de ödeme yapabilirsiniz, ancak her yerde değil. Türkler, özel döviz bürolarında döviz bozdururken ve üstelik çok alaycı bir şekilde sizi aldatmaya çalışabilirler. Örneğin, takasa 200 dolar veriyorsunuz ve size 100 dolar karşılığı lira verirler. Bir açıklama olması durumunda, kasiyer turisti suçlamaya çalışacak ve elinden geldiğince onu daha düşük bir miktar verdiğine ikna etmeye çalışacaktır. Polisi aramakla tehdit ederseniz, yine de tüm miktarı tam olarak alabilirsiniz.

Faturalarla dolandırıcılık
Pazarda, takside veya restoranda yaptığınız alışverişlerin ödemesini yaparken, her zaman değişikliği dikkatlice sayın. Nitekim Türkiye’de yerel para birimi lirayı kullanmaya henüz çok alışmamış bir turisti hemen görürler. Bu nedenle, size daha düşük mezhep faturaları verilebilir.
Restoranlarda toplam fatura tutarı menüde belirtilen fiyattan farklı olabilir. Tabii ki, büyük ölçüde. Menünün, örneğin bir bardak taze meyve suyunun fiyatını içerdiği ve size aynı içecekten daha büyük bir hacimde bir kupa verildiği için öfkeniz cevaplanacak. Buna göre fiyat arttı.
Çarşıda hayırsever bir satıcı size cömertçe davranabilir ve satın alırken yenen her şeyi hesaba katabilir. Ve bir tedavi istediğine dair hiçbir ikna işe yaramıyor.

Taksi şoförleri kafa karışıklığı ve dolandırıcılık ustalarıdır. Arabayı en rahatsız edici yerde durdururlar, yolcularını acele ettirirler ve gerekenden daha az değişiklik yaparlar. Stresli bir durumda, birçok insan arabadan inmek için acele eder ve miktarına dikkat etmez. Ne yapalım? Sakin olmanız, değişikliği dikkatlice saymanız ve mümkünse kartla ödeme yapmanız gerekir.


Geziler
Türkiye ilginç bir tarihe sahip çok renkli bir ülkedir. Ve bir geziye çıkma arzusu oldukça doğal. Meraklı turistleri hangi tehlikeler bekliyor?

İster oteldeki rehberlerden ister sokaktaki seyahat acentelerinden tur satın alabilirsiniz. Otel dışındaki turlar daha ucuz olacaktır. Ancak geziler sırasında kültürel anıtların yanı sıra turistlerin çeşitli mağaza ve kafelerin yakınında birçok durağı olacağı unutulmamalıdır. Elbette tüm bu duraklar, mağazalardan komisyon alan rehberler tarafından önceden düşünülür.

Rehberli turlara gelince, orada da ticari programdan sigortalı değilsiniz.
Bu nedenle, bir gezi turu satın alarak ek masraflara hazırlıklı olmanız gerekir.

Türkiye size birçok unutulmaz duygu ve canlı izlenim verebilir. Ve bu egzotik bal varilinde merhemde üzgün bir sinek olmaması için parasal işlemler sırasında dikkatli olun.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »