HomeCelebrities VillasTema parkı ziyaretçilerinin sayısı geçen yıl dünya çapında %50 ila 90 oranında...

Tema parkı ziyaretçilerinin sayısı geçen yıl dünya çapında %50 ila 90 oranında azaldı.

Bu kapsamda Temalı Eğlence Derneği (TEA) ve AECOM, küresel cazibe merkezlerine katılım raporunda pandeminin dünyadaki eğlence parkları üzerindeki etkilerini ölçmeye karar verdi. Ve sonuçlar biraz endişe verici.

Toplanan verilere göre, kilitlenmeler, seyahat kısıtlamaları ve diğer resmi hijyen önlemleri nedeniyle tema parkı ziyaretçilerinin sayısı geçen yıl dünya çapında %50 ila 90 oranında azaldı.

Ortalama olarak, en çok ziyaret edilen 25 parka katılım %67,2 düşerek 2019’daki 253,7 milyondan geçen yıl 83,1 milyona düştü .

En Kötü Rakamlarla ABD, Asya Daha İyi Durumda

En büyük düşüşler Kuzey Amerika’da, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde görüldü. Genel olarak, katılım %72,3 azalarak 44,1 milyon ziyaretçiye düştü.

Disneyland, Disney California Adventure ve Universal Studios Hollywood, yaklaşık %80’lik kayıtlı katılım düşüşüyle ​​en çok etkilenen parklardı. Bunun ana nedeni, geçen yıl pandeminin başladığı Mart ayından itibaren Kaliforniya tema parklarının açılmasına izin verilmemesiydi.

Kuzey Amerika’daki en popüler tema parkı, Lake Buena Vista’daki Magic Kingdom Tema Parkı ise biraz daha iyi performans gösterdi ve katılım açısından “sadece” %66,9 düşüş kaydetti.

Bu arada, Asya’nın en popüler parklarına katılım %57,9 azalarak 59,5 milyon tema parkı ziyaretçisine ulaştı. En çok etkilenen parklar, her ikisi de %75’in üzerinde bir düşüşle Disneyland Tokyo ve Universal Studios Singapur oldu.

Avrupa Parkları da Mücadele Ediyor

Bu arada Avrupa parkları %65,6 düşüşle 22,2 milyona geriledi. Özellikle Paris’teki Disneyland’e katılım %73,1 oranında düşerken, Windsor’daki Legoland 2020’de %81,5 daha az ziyaretçi ağırladı.

Alman tema parkları biraz daha iyi durumdaydı. Ülkenin en büyüğü olan Europa-Park, ziyaretçilerde %56,5, Gunzburg’daki Legoland ise %55,9 düşüş kaydetti.

İspanyol parkları ise Portaventura World ve Parque Warner’ın sırasıyla %81,3 ve %79,8’lik bir katılım düşüşü kaydettikleri için daha fazla mücadele etti.

2022 İyileşme Yılı mı?

Tema parkları ziyaretçi sayısı açısından bir önceki yıl olumsuz geçse de 2021 en azından rapora göre tüm sektör için “geri dönüş yılı” olabilir.

Daha sonra, operasyon bazı yönlerden hala sınırlı olsa da , 2022 tema parkı endüstrisinde gerçek bir toparlanma getirebilir.

2023’te ise ziyaretçilerin beklentileri artacak ve yeni tema parklarının açılması için baskı olacak, mevcut parkların ise yeni eğlenceler ve atraksiyonlar ile ortaya çıkması gerekecek.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »