HomeGenelSputnik V: Türkiye, Rusya'dan turistlerin gelişine nasıl hazırlanıyor?

Sputnik V: Türkiye, Rusya’dan turistlerin gelişine nasıl hazırlanıyor?

Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanları Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, bir telefon görüşmesinde, turist trafiğinin yeniden başlaması için elverişli bir durum yaratmak için koronavirüsle mücadeleyi güçlendirmeyi kabul etti. Buna karşılık, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Ankara’nın Rus turistlerin PCR testinden muaf tutulması için çalıştığını söyledi.

Moskova ve Ankara’nın koronavirüsün yayılmasına karşı ortak mücadelesi turist trafiğinin yeniden başlaması için elverişli bir durum yaratacak, Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanları Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan , Mayıs Çarşamba günü yaptığı telefon görüşmesinde bu sonuca vardı. 5 . Politikacılar, Putin’in bu aydan itibaren Sputnik tedarikinin mümkün olan en erken örgütlenmeye hazır olduğunu vurguladığı Türkiye’deki zorlu epidemiyolojik durumu dikkate alarak pandemiyle mücadele konusunu ayrıntılı olarak tartıştılar. V aşısı.

Şimdi Moskova ve Ankara, Türk işletmelerinde ilacın ortak üretimini kurma olasılığını da araştırıyor.

Erdoğan, Rus tarafının sağladığı yardım için teşekkür etti. Karşılıklı görüşte, alınan salgın önleyici tedbirler, durumda radikal bir iyileşme elde etmeyi ve turizm sektöründeki ikili ilişkilerin yeniden başlamasını mümkün kılacaktır ” dedi .

“Tüm soru işaretlerini ortadan kaldırın”
TASS’ın haberine göre, Moskova’daki Türk diplomatik misyonu başkanı Mehmet Samsar, Türkiye’nin 1 Haziran’dan itibaren Rusya ile hava trafiğine devam etmeye hazır olacağını açıkladı .

Ona göre Ankara, “COVID-19 vakalarının sayısını ve Türkiye’deki salgın durumu kısa sürede önümüzdeki yaz sezonuna kadar normalleştirmek” göreviyle karşı karşıya.

Büyükelçi, ülkenin koronavirüs insidansını azaltmada şimdiden olumlu bir eğilim gördüğünü ve yetkililerin bunun devam etmesini beklediğini kaydetti.

Diplomat, “1 Haziran’dan itibaren uçuşlara devam etmek ve Rus dostlarımızı yaz sezonunda en güvenli koşullarda kabul etmek için şu anda ilgili Rus yetkililerle temasları sürdürüyoruz” dedi.

Samsar, Moskova ve Ankara’nın Rusya-Türk çalışma grubunun turizm güvenliği konusundaki çalışmalarını başlatmayı planladığını, toplantı katılımcısına şimdiden resmi davetiyelerin gönderildiğini söyledi.

Turprom portalının bildirdiğine göre, toplantının başlangıçta Nisan ayında yapılması planlanmıştı, ancak daha sonra ertelendi, şimdi Ankara toplantı için Mayıs ayının ikinci yarısını öneriyor.

Türk büyükelçisi, “Toplantının amacı, Rus makamlarını alınan tedbirler hakkında bilgilendirmek ve kafalarındaki bütün” soru işaretlerini “ortadan kaldırmaktır.” Dedi.

Ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da bu ay Moskova’ya gelmek istediklerini dile getirdi .

Türkiye’nin üst düzey temsilcileri, “Ankara’nın işbirliğine açık olduğunu ve bu alandaki ilişkileri geliştirmek için her türlü çabayı gösterdiğini göstererek, Rus meslektaşlarının endişelerini gidermek ve Rusya’ya gerekli tüm bilgileri sağlamak” niyetindeler.

Enfeksiyon durumunu iyileştirmek için Türkiye, ülkedeki tüm turizm işçilerini aşılamaya karar verdi.

Ayrıca, turizmle ilgili alanların tüm çalışanlarına aşılar zaten yapılıyor: havacılık, seyahat acenteleri, otel ve restoran çalışanları. Samsar, Türkiye’de turizm sektöründe çalışan tüm personelin Mayıs ayı sonuna kadar aşılanacağına söz verdi.

“Önümüzdeki günlerde Sputnik V aşısının Türkiye’ye gelmesi ile aşılama oranının daha da artacağına şahit olacağız. Öte yandan, bu aşının Türkiye’de üretilmesine yönelik işbirliğimiz, Rus turistlerin dönüşüne bir başka garantör olacak ”dedi.

Kendisine göre Nisan ayının son haftasında Antalya’da vaka sayısındaki azalma oranı% 35 olurken, alınan tedbirlerle günlük toplam vaka sayısı 24 bine düştü. Ülkenin yetkilileri, günlük COVID-19 vaka sayısını 17 Mayıs’a kadar 5.000’e düşürmeyi umuyor.

Diplomata göre Ankara, Rus turistlerin PCR testinden muaf tutulması için çalışıyor.

Tam kilitlenme ve sokağa çıkma yasağı
İtalya başkanlığında online formatta düzenlenen G20 ülkeleri kültür bakanları konferansında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörünü eski haline getirmenin yolları vizyonunu paylaştı ve konuştu. Türkiye’de uygulanmakta olan Güvenli Turizm sertifikasyon programı hakkında.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl Ocak-Mart aylarında Türkiye’yi 2 milyon 689 bin kişi ziyaret ederken, en fazla turistin Rusya’dan geldiğini söyledi – yaklaşık 396 bin kişi . Geçen yıla göre bu rakam yarı yarıya düştü.

Aynı zamanda, 7 Mayıs’tan itibaren Türkiye’de kilitlenme sıklaşıyor: Ülkenin İçişleri Bakanlığı’na göre mağazalar yalnızca temel gıda ürünleri, hijyen ürünleri ve evcil hayvan maması satabilecek . Bu liste, parfümler ve makyaj ürünleri dışındaki kozmetik ürünleri de içerir. Kısıtlamalar aynı zamanda zincir süpermarketler için de geçerlidir.

Bölüm, elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim, araba aksesuarı, mutfak eşyaları ve bahçe malzemelerinin satışına yasak getirildiğini sözlerine ekledi. Daha önce, alkollü içeceklerin satışına kısıtlamalar getirildi.

“Kilitlenme döneminde kalabalıklaşmayı önlemek için” yeni önlemler getiriliyor.

Erdoğan, 29 Nisan akşamından itibaren ülkede tam bir tecrit olduğunu duyurdu. 17 Mayıs’ta saat 05.00’e kadar sürecek. Şu anda, yerel İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilenler (örneğin, marketler, eczaneler) dışında tüm kurum ve kuruluşların çalışması yasaklanmıştır.

Şehirlerarası seyahate yalnızca yetkililerden izin alındıktan sonra izin verilir. Aynı zamanda otel rezervasyonları bu tür transferler için geçerli bir sebep değildir. Ülke ayrıca Cuma günü saat 21.00’den Pazartesi 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağı getirdi, ancak bu yabancı turistler için geçerli değil.

Koronavirüs durumunun ortasında kilitlenme getirildi. 16 Nisan’da ülke, günde yeni vaka sayısı için bir rekor kırdı – 63.082 tanesi tespit edildi. Daha sonra günlük artış yarıya indi, ancak yine de oldukça yüksek bir seviyede kalıyor – worldometers’a göre yaklaşık 25 bin enfekte İnternet sitesi.

Aynı zamanda ülkede her gün 350-400 kişi koronavirüs enfeksiyonu ve eşlik eden hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonlardan ölüyor ki bu da rekor bir rakam.

Toplamda, ülkede yaklaşık 5 milyon COVID-19 vakası kaydedildi, 41 binden fazla hasta öldü, 4,5 milyonu iyileşti. Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi uzmanlarına göre, Türkiye’de 100 bin bölge sakini başına 5,8 bin vaka düşüyor.

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 Mayıs’ta vaka sayısının azaltılmasında en büyük ilerlemeyi İzmir, Sakarya, Adana, Kırşehir ve Kars illerinin kaydettiğini söyledi.

Türkiye’deki koronavirüs ile ilgili durum nedeniyle Rusya, 15 Nisan – 1 Haziran tarihleri ​​arasında bu ülke ile hava trafiğini sınırlandırdı. Nisan sonunda Rus tur operatörleri, Rusya’nın Türkiye’den ihracatını tamamladı. Orada sadece bağımsız turistler kalıyor. Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na göre, yaz başına kadar çıkarılacaklar, bu giden uçuşların programı yük dikkate alınarak taşıyıcılar tarafından ayarlanacak.
haber : www.gazeta.ru

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »