HomeGenelRusya çifte vatandaşlığa izin veriyor mu?

Rusya çifte vatandaşlığa izin veriyor mu?

Resmi olarak yabancıların Rus pasaportuna başvurmak için mevcut vatandaşlıklarından vazgeçmeyi taahhüt etmeleri gerekmektedir. Yine de birçoğu Rusya’da iki veya daha fazla pasaportla yaşamayı başarıyor – bu nasıl mümkün olabilir?
Eylül ayı başlarında başka bir yabancı ünlü, Rus pasaportuna başvurma isteğiyle Rus halkını şaşırttı. Bu sefer Rus kökenli İtalyan aktris Ornella Muti, Rus vatandaşlığına sahip olmanın güzel olacağını söyledi .

Muti şu anda Kremlin Sarayı’ndaki yeni Crystal Palace performansında (Rus İmparatoriçesi Anna Ioannovna’yı oynuyor) oynuyor ve halihazırda Moskova’da oturma iznine sahip. Ancak Rus pasaportu arayan diğer yabancıların Rus vatandaşlığı alırken mevcut vatandaşlıklarını korumaları mümkün mü?

Daha önce öğrendiğimiz gibi, Rus yasaları, yabancıların bir Rus pasaportu talep edebilmeleri için mevcut vatandaşlıklarından vazgeçmelerini şart koşuyor. Ancak Rusya’da yaşayan bazı kişilerin iki veya daha fazla pasaportu sorunsuzdur. Bunu nasıl yapıyorlar ve kanun ne diyor?

Çifte vatandaşlık mı yoksa iki vatandaşlık mı?
Vyacheslav Prokofyev/TASS
Resmi olarak yasa çifte vatandaşlığı yasaklamıyor. Devlet görevlilerinin, kolluk görevlilerinin ve yargıçların buna sahip olmasını yasaklıyor, ancak genel nüfus için yasa daha rahat. Rusya Anayasası’na göre ( Madde 62 ), Rusya vatandaşı, hak ve özgürlüklerini kısıtlamayan ve kendisini Sözleşme’nin öngördüğü yükümlülüklerden kurtarmayan yabancı bir devletin (çifte vatandaşlık) vatandaşı olabilir. Rus vatandaşlığı.

Ancak “çifte vatandaşlık” statüsü sadece Rusya ile özel bir uluslararası anlaşma imzalamış yabancı ülke vatandaşlarına verilebilmektedir. Yayınlandığı tarihte, böyle bir anlaşma yalnızca Tacikistan ile mevcuttur. Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan ile mevcut vatandaşlıktan vazgeçmeye gerek kalmadan basitleştirilmiş bir başvuru prosedürü sağlayan farklı bir anlaşma türü bulunmaktadır.

Starinsky, Korchago and Partners hukuk firmasının yönetici ortağı Vladimir Starinsky’nin dediği gibi, böyle bir anlaşma yoksa, bir kişi “ikili” (“dvoynoye”) yerine “ikinci vatandaşlık” (“vtoroye grazhdanstvo”) kategorisine girer. ) bir. “Herhangi bir sınırlamaya yol açmıyor, ancak Federal Göçmenlik Servisi’ne (ikinci bir vatandaşlık hakkında) 60 gün içinde bilgi verilmesi gerekiyor” diyor. Bunu yapmadığı için, bir kişi küçük bir gecikme için 500-1.000 ruble (7-14 $) veya bir yıldan fazla bir gecikme için 200.000 ruble (2.841 $) para cezasına çarptırılabilir.

Andrei Nikerichev/ Moskova Ajansı
Moskova’da yaşayan bir Rus-Bulgar vatandaşı olan Svetoslava, “İkinci bir vatandaşlığa sahip olmanın hiçbir sakıncası yok” diyor. “Başlangıçta bir Rus pasaportum vardı ve daha sonra Bulgar köklerimi kanıtlayarak kolayca edindiğim bir Bulgar pasaportu aldım. Sınırda hiç sorun yaşamadım ama 2014 yılında her ihtimale karşı Rus makamlarına ikinci pasaportum hakkında bilgi verdim. Benim için tek zorluk pasaportların son kullanma tarihlerini takip edip güncel tutmak. Ama bunu yapmak için başka bir ülkeye seyahat etme imkanı yoksa, bunu Moskova’da büyükelçilik aracılığıyla yapmak her zaman mümkün.”

Yine de olası bir aksilik var, diye ekliyor Hırvatistan’da yaşayan bir Rus olan Maria: “Rusya ile Hırvatistan arasında çifte vatandaşlık konusunda bir anlaşma yok ve bu, oğlumun Rusya ve Hırvatistan’da iki kez orduda görev yapması gerekebileceği anlamına geliyor. Çünkü çifte vatandaş olarak kabul edilmeyecek.” Starinsky, böyle bir senaryonun gerçekten mümkün olduğunu kabul ediyor.

Vazgeçmek mi, vazgeçmemek mi?
Andrei Nikerichev/ Moskova Ajansı
Yine de yukarıdakiler yalnızca başından beri Rus pasaportu olanlar için geçerli görünüyor. Hiç sahip olmayan yabancılar tamamen farklı bir durumla karşı karşıya. Kurallar, başvuru sahiplerinden mevcut vatandaşlıklarından vazgeçeceklerini veya vazgeçemeyeceklerini kanıtlayan bir belge sunmalarını ister. Ancak, aşağıdaki kişiler muaftır:

Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan vatandaşları (basitleştirilmiş başvuru prosedürü anlaşmasına göre)
Tacikistan vatandaşları (çifte vatandaşlık tanıma anlaşmasına göre)
Siyasi sığınma statüsü sahipleri
Mülteci statüsü sahipleri
Rusya’ya olağanüstü katkıda bulunan vatandaşlar
Daha önce Sovyet vatandaşlığına sahip olan ve şu anda Rusya’da yaşayan Büyük Vatanseverlik Savaşı gazileri.
Ülkede uzun süre yaşayan Stojan (adı değişti), “Rusya’da bir Makedon vatandaşı olarak, Rus vatandaşı olan çocuğumun tek ebeveyni olana kadar yerel bir pasaporta asla gerçekten ihtiyacım olmadı” diyor. oturma izni ile. “O zamandan beri, ikimiz için de daha fazla hak elde edebilmek için bir Rus pasaportuna ihtiyacım vardı, bu yüzden bir yıl içinde eski vatandaşlığımdan vazgeçeceğime dair noter tasdikli bir belge ile başvurdum ve Rus pasaportu aldım.”

İlginç olan şu ki, bir kişi önceki pasaportundan gerçekten vazgeçmese bile, muhtemelen hiç kimse gerçekten yapıp yapmadığınızı öğrenmeye çalışmayacaktır. Stojan, yükümlülüğünün sonuna kadar gitmediği için şimdi iki pasaporta sahip: “Aslında Makedon pasaportumdan vazgeçebilirdim çünkü Makedon yasalarına göre üç yıl içinde kişinin fikrini değiştirmek ve sonra tekrar vatandaşlık almak mümkün.”

Ancak resmi olarak, Rus hukuku, yalnızca mevcut vatandaşlıktan vazgeçme başvurusunun kanıtını gerektirir, feragatin kendisini değil, Starinsky’ye dikkat çekiyor: “Bu yüzden teorik olarak her ikisini de korumak mümkün ve hiçbir sorun ortaya çıkmayacak.”

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »