HomeGenelRusların paraları için sığındıkları yer Kıbrıs.

Rusların paraları için sığındıkları yer Kıbrıs.

Kara paranın aklanmasına karşı uluslararası mücadele, Rusların yurtdışından para çekme yollarını kesti. Ancak ticaret, sermayeyi Rusya’ya geri döndürmemek için yeni yollar bulmayı başardı. Zengin Rusların şu anda Kıbrıs ve Letonya yerine nerede para çektiğini öğrendik. Bu, “Rusya’dan para nereye gidiyor?” Dizisinin ilk makalesi.

Tanınmış bir finans danışmanı, “Para griyse, ancak tamamen siyah değilse, şimdi trend BAE’dedir,” diye yanıtlıyor Bell’in Rusya’dan gelen paranın şu anda nereye gittiğiyle ilgili sorusuna. Emirlikler ve finans piyasasındaki diğer muhataplarımız “Yeni Kıbrıs” olarak adlandırılıyor: vergi% 0’da, Rusya ile vergi bilgisi alışverişi yok, ancak asıl mesele ikamet statüsü edinme kolaylığıdır, bu da Avrupa bankalarına “pencere aç”. Efsaneler diyarı
Eğlence parkına gidin, Shopping Avenue’da alışveriş yapın ve Kingdom Hotel’de kalın.
thelandoflegendsthemepark.com

BAE, Kıbrıs’ın yerini nasıl aldı?
2018 yılında, Rusya başladı değişimi vergisi (AEOI standardına göre) diğer ülkeler ile bilgi ve 58 yargı veri alabilir. FTS, daha önce yabancı vergi makamlarından Rusların yabancı hesapları hakkında bilgi talep edebilirdi, ancak bunun için hesabın hangi ülkede açıldığını bilmesi gerekiyordu. Ek olarak, yabancı meslektaşları Ruslarla bilgi paylaşabiliyordu, ancak bunu yapmak zorunda değillerdi. Yurtdışında para tutan, ancak düzenli olarak vergi ödeyenler için, kambiyo kontrolü ile vergi bilgilerinin değiş tokuşu baş ağrısına eklendi. Rus kanun uygulayıcılarından ve vergi makamlarından para saklayanlar yeni planlar ve yargı bölgeleri aramak zorunda kaldı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rus parası için en popüler yerlerden biri haline geldiği, yeri bir nedenle sahiplerinin Rus makamlarının önünde parlamak istemediği gerçeği, Bell’i yöneten birkaç muhatap tarafından söylendi. zengin insanların varlıkları. Bunlardan biri, BAE’de para çekmek için gerekli olan tüm zinciri inşa etmenin uygun olduğunu açıklıyor. Bir yabancı bir şirket açar ve hemen BAE’de ikamet eder. Bir şirket için, belki de tamamen sembolik bir ofis kiralamanız gerekir. Aynı zamanda, Emirlikler’de fiziksel olarak bulunmak gerekli değildir. Bir mukimin yerel bir bankada hesap açması kolaydır. BAE’nin popülaritesi, son yıllarda Avrupa ülkelerinde uyumluluğun ciddi şekilde arttığı ve orada çok daha sadık olduğu gerçeğiyle de açıklanıyor, finansçı Andrei Movchan’ı doğruluyor.

BAE ikamet statüsünün alınmasıyla ilginç bir seçeneğiniz var: bununla Avrupa’da, örneğin İsviçre’de, ancak bir Rus olarak değil, bir Emirlik olarak bir hesap açabilirsiniz. Yöneticilerden biri, “Emirates ikametgahı sadece bir muz pasaportu değil, şirket ile bir bağlantısı var ve bu, bankanın gözünde ona ağırlık veriyor” dedi. Caiado Guerreiro’nun danışmanı Timur Sitdikov, “Ancak bir İsviçre bankasının BAE’deki varlığını doğrulaması yine de önemli olacak: elektrik faturaları, şirketin çalışanları olduğunu teyit etmek – veya neden olmadığına dair bir açıklama,” diye uyardı.

En önemlisi, bundan sonra İsviçre’nin bu kişinin vergi verilerini Rusya ile değil, vergi oranının% 0 olduğu BAE ile paylaşmasıdır. Sonuç olarak, Rusya hesabı bilmeyecek ve vergi ödemek zorunda kalmayacak. Aynı avantajların tümü daha önce Kıbrıs tarafından verilmişti, ancak geçen yılın sonunda Rus yetkililer, Kıbrıs ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının şartlarını revize ederek Kıbrıs boşluğunu kapatmaya karar verdi.

Aslında Dubai’den yönetilen Rus kökenli bir işletmenin en ünlü örneği Pavel Durov’un Telegram’ıdır. Haberci karargahı göründü 2017 yılında Dubai’de ve Durov kendisi burada yaşıyor. O gizlemez tehcir temel nedeni yerel vergi politikası olduğunu.

Kullanım için talimatlar
Bir devlet şirketinin üst düzey bir yöneticisine asistan olarak poz veren Bell muhabiri, Rusların BAE’de hesap açmasına yardımcı olan bir şirkete döndü. Efsaneye göre, üst düzey yönetici, bundan para kazanmak için Emirlikler’de bir hesap açmak ve ardından BAE’de ve eğer şanslıysa Avrupa’da gayrimenkul satın almak istedi. Şirketin ortağı Anna, tam da böyle bir plan önerdi: Ras al-Khaimah’ın serbest ekonomik bölgesinde (Dubai’den arabayla yaklaşık 40 dakika uzaklıkta) bir şirket açmak ve ikamet statüsü elde etmek. Üç yıl geçerlidir, Emirlikler’de kalmaya gerek yoktur, diye temin etti.

Daha sonra şirketin küçük bir ofis oluşturması gerekir – bu gerekli değildir, ancak uyum görevlisine ikna edici görünmesini sağlar ve ardından bu şirket için yerel bankalardan birinde bir hesap açar.

Anna, ofisi olan bir şirket açmanın 6 bin dolara mal olacağını, şirketinin hizmetleri için 2,5 bin dolar daha alacağını söyledi. BAE’ye sermayenin “nakliyesinin” toplam maliyetini 10,5 bin dolar olarak tahmin etti. “Müşteri” nin devlete ait bir şirkette çalışması nedeniyle bir hesap açmakta güçlük çekip çekmeyeceği sorulduğunda, pasaportunu “yerel veri tabanlarını kırmak” için göndermeyi ve bir KEP olup olmadığını kontrol etmeyi teklif etti (siyasi olarak maruz kalan kişi). Anna, bir PEP olduğu ortaya çıkarsa, hesap yine de açılabilir, ancak üzerinde daha büyük bir denge tutmanız gerekeceği gerçeğine hazırlıklı olmanız gerektiğini söyledi. Standart bakiye gereksinimi yaklaşık 55 bin dolar, PEP durumunda ise çubuk daha yüksek olacak.

“Müşteri” nin ne kadar detaylı kontrol edileceği çalışana bağlıdır: “Bazen bankacılar iyidir ve diğer tarafa bakarlar, ne kadar şanslılar” diye açıkladı. Genellikle her şey, kişisel hesaptaki ekstreleri altı ay boyunca kontrol etmek ve paranın nereden geldiğini doğrulamakla sınırlıdır: emlak satışları, maaşlar. Herhangi bir ülkede olduğu gibi, bankacıların kafasını büyük ölçüde karıştırabilecek tek şey, büyük miktarda nakit biriktirmektir. Böyle bir durumda, Rusya’da bir hesaba nasıl para yatırılacağını ayrı ayrı düşünmeniz gerekir.

Mali danışman Natalya Smirnova, genel olarak sadık itaatlere rağmen, yerel bir bankaya para yatırmanın, basitçe “açık denizden kıyıya geçişin” işe yaramayacağı konusunda uyardı. En azından sermayenin kökeninin açıklanabilir bir tarihçesine ve transferin gerekçesine ihtiyacınız var: hizmetler için ödeme, sabit sermayeye katkı.

“BAE kötü değil, geçici bir çözüm. Er ya da geç, Emirates, işin gerçekten yürütüldüğüne dair onay talep etmeye başlayacak, birini işe almaları gerekecek ve program daha az ilgi çekici hale gelecektir ”dedi. Smirnova, birkaç yıl önce bir programın popüler hale geldiğini söylüyor – bir şirketi offshore kaydettirmek, ardından Sırbistan’da bir hesap açmak ve Rusya’da bundan bahsetmemek, çünkü ülkeler vergi bilgilerinin otomatik alışverişine dahil edilmiyor. Ancak kısa süre sonra Sırbistan otomobil borsasına girdi ve Ruslar kelimenin tam anlamıyla oradan kaçmak zorunda kaldı. Ayrıca, PwC’nin Rusya’daki uluslararası vergi planlama uygulamasının ortağı Mikhail Filinov, BAE’deki ülke risklerinin daha düşük olmadığını ve muhtemelen Rus risklerinden daha yüksek olmadığını ekliyor.

Diğer limanlar
The Bell’e konuşan iki danışman, Tayland’ın 200-300 bin dolardan 1-1,5 milyon dolara kadar nispeten küçük miktarlarda popüler hale geldiğini söyledi. Büyük bir yönetim şirketinin sahibi “Primorye’den özellikle çok sayıda insan var: balıklar, yengeçler, haydutlar” diye gülüyor. Artıları – Rusya ile çok dikkatli uyum ve değişim eksikliği. Dezavantajlar gelişmemiş bankacılık sistemidir, çekilen para düzgün bir şekilde yatırılamaz çünkü bunun için hiçbir araç yoktur, diye açıklıyor The Bell’in muhataplarından biri. Ona göre, popüler bir şema, bir şirketin ilk olarak BAE’ye kaydedilmesi ve ardından Tayland’da bunun için bir hesabın açılmasıdır. Tamamen çıkmaz durumlarda, Rusya’dan gelen paranın daha fazla nakledilebilecekleri umuduyla Gürcistan, Ermenistan ve Kazakistan’daki hesaplara çekildiğini ekliyor.

“Klasik” yargı alanlarından, “klasik” yargı alanlarından yalnızca ikisi Rusya ile vergi bilgisi alışverişine katılmamaktadır: Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri. Filinov, ilkinin Rusya ile değişim için bir çerçevesi olduğunu, ancak siyasi nedenlerle buna katılmayı reddettiğini hatırlıyor. Her an İngilizler “çözülebilir”, sonra FTS Rusların tüm varlıklarının farkına varacaktır. Kısacası, yerel yetkililer, Rus parasından kurtulmaya kararlı olduklarını gösteriyorlar. Geçen yıl, bir İngiliz parlamento komitesi Rusya’yı Brexit’e karışmakla ve Londongrad’da para aklamak için “avukatlar, muhasebeciler ve danışmanlardan” oluşan bir ekosistem yaratmakla suçladı . Daha önce İngiltere , Rusların yatırım vizelerini revize etmeye karar verdi .

“Birleşik Krallık’taki uyumluluk gereksinimleri kesinlikle sıkılaşıyor. Ancak, Londra danışma firması IFS Consultants’ın ortağı Dmitry Zapol, Rusya’dan gelen göçmenlerin, AB dışındaki diğer özel riskli ülkelerden, örneğin İran, Kazakistan’dan daha yakından incelendiği söylenemez ”diyor. Rus karşıtı retoriğe rağmen, tek bir Rus’un UWO prosedürü altında dondurulmuş parası olmadığını hatırlıyor. Buna göre, 2018’den beri yetkililer şüpheli menşeli varlıklara yargılama olmaksızın el koyabiliyor. Zapol, UWO’nun Ruslara karşı bir silah olarak görüldüğünü, ancak iki yıldan fazla bir süre içinde tek bir karşılık gelen emir verilmediğini hatırlatıyor.

İngiliz makamlarının tedbirlerinin ülkenin Rusya’nın başkenti için çekiciliğini etkilemediği gerçeği Merkez Bankası istatistikleriyle doğrulanmaktadır. Son 12 yılda İngiltere, Rusya’nın doğrudan yatırımlarının (DYY) çıkışında Kıbrıs’tan sonra ikinci sırada yer aldı. Ve 2019’da bu rakam tamamen bir rekor oldu: İngiltere’ye 2,5 milyar dolar gitti.

Prensipte AEOI standardına katılmayan Amerika Birleşik Devletleri’nde, Rusya’da bilmeyecekleri şekilde bir hesap açmak da mümkündür. Geleneksel olarak Ruslar arasında popüler olan Philadelphia’daki kurumsal istihbarat konusunda Amerikan firmalarına danışmanlık yapan The Bell’in kaynağı, Rus müşterilerle uyumun son yıllarda pek değişmediğini söylüyor.

Bir Amerikan bankasının müdürünün paranın kaynağıyla ilgili soruları varsa, düzenleyiciyi bu konuda bilgilendirebilir ve soruyu Rusya İçişleri Bakanlığı’na gönderebilir. Ancak The Bell’in muhatabı, yanıt olarak, neredeyse her zaman işlemin yasal olduğu ve Rusya’da hiçbir soru sorulmadığı mesajının geldiğini söylüyor. Ona göre, en zengin Ruslar arasında acısız bir şekilde hesap açmanın ve Rusya’dan para transfer etmenin en etkili ve popüler yolu, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir banka açmak veya küçük bir ödeme sistemi oluşturmak – buna “akrobasi” diyor.

Bununla birlikte, Ruslar büyük ölçüde bilgi alışverişinden saklanmıyorlar: Bunda hiçbir anlamı yok, çünkü katılımcı ülkelerin sayısı her zaman artıyor ve yargı alanından yargı alanına kaçmak anlamsız ve sıkıcı, PWC’den Filinov Elbette.

Daha sık olarak, danışmanlar başka bir müşteri sorunuyla karşı karşıya kalırlar: Yurtdışındaki bir hesabın sahibi, Federal Vergi Servisi tarafından bilinmeye hiç karşı değildir, vergi ödemeye hazırdır, ancak paranın fiziksel olarak erişilemez olduğu konusunda ısrar eder. Rus yargı ve kanun yaptırım sistemleri. Ancak Andrei Movchan, “Avrupa bankalarında, uyum görevlileri iktidarı ele geçirdi” diye şikayet ediyor. Çekler yalnızca Ruslarla ilgili olarak değil, genel olarak tüm yabancılar için daha zor hale geldi. Müfettişlerin sayısı çarpıcı biçimde arttı ve hepsi Rus gerçeklerini anlamıyor.

Caiado Guerreiro’dan Sitdikov, “Eski Avrupa’da” hesap açmak için şimdi en az birkaç milyon dolarlık sermayeye sahip olmanız gerektiğini söylüyor: giriş eşiği son yıllarda daha da yükseldi. Aksi takdirde, bankanın böyle bir müşteriyi devralması kârsız olacaktır: Uyumluluk, özellikle üçüncü şahıs bir firmadan sipariş etmeniz gerekiyorsa, bankanın komisyonlardan elde edeceğinden daha pahalıya mal olacaktır. Buna ek olarak, çoğu banka “fonların kökenini” değil, “servetin kökenini”, yani daha uzun bir birikim tarihini göstermeyi zorunlu kılar.

Neredeyse tüm uluslararası vergi danışmanları, özellikle onlarca yılı derinlemesine “gömmek” gerekiyorsa, tarihi yeniden kazanmaya yardımcı olur. Ancak “düzenlenmesi” veya “çizilmesi” gerekiyorsa – “itibar yönetimi” ile uğraşan firmalar. Birkaç danışmana göre, müşterileri son iki yılda bu tür hizmetleri kullanımlarını artırdı. PwC’den Filinov, bankayı fonların saflığına ikna etmek için genellikle kendi başlarına bir adli tıp raporu talep ettiklerini söylüyor. Sitdikov, son yıllardaki zorlu koşullar nedeniyle, varlıklı müşterilerin giderek artan bir şekilde fiilen Avrupa’ya taşınmayı düşündüklerini ekliyor.

Karanlıkta sonuç
Sermaye kaçışı sadece multi-milyon dolarlık miktarlarla ilgili bir hikaye değil, aynı zamanda bölgelerden gelen küçük transferler hakkında da bir hikaye. Para yatırmanın yanı sıra , bu hizmet yayına alınır. Ve buna darknet’te, nakit para çekme veya yumruk atma hizmetleri sundukları aynı Rusça forumlarda birkaç tıklamayla erişebilirsiniz.

Orada önerilen programlar ülke içinde popüler olanlara benziyor, hatta aynı argo. Hazır firmaların yurtdışında, ABD ve AB’de satışı için birçok teklif var. New York, Florida ve Hollywood’da kayıtlı bir anahtar teslimi şirketi (LLC, INC, CORP) bir hesap ve bir yönetmen olmadan yalnızca 700 $ ‘a satın alabilirsiniz. Bir hesapla – 1500 $ için. Hesap, nakit kart ve “hazır” yönetmen ile – 2000 $. Yönetmenden daha sonra ayda 200 dolar veya yılda 2.400 dolar ödemesi istenir. “Tüm yönetmenler Amerika’da, ötekileştirilmiş değil,” – duyurunun yazarlarını temin edin.

İngiltere veya Almanya’da şirket sahibi olmak isteyenlere aynı fiyatsız hizmetler sunulmaktadır. Daha basit bir seçenek de var: Para başkasının şirketi aracılığıyla transfer edilebilir. Forumlarda, bunu toplam miktarın% 3’ü için ve paranın o zaman nakde çevrilmesi gerekiyorsa,% 15’i için yapmayı teklif ediyorlar.

Küçük miktarlar göndermesi veya tek seferlik havale yapması gerekenler için “drop” var. Bu, küçük bir ücret karşılığında bir karta transferi kabul eden ve bir ATM’den para çeken kişilere verilen isimdir – bu program Rusya’da da yaygındır. Forum kullanıcılarından biri, “Elimizdeki manuel indirimlerimiz var, Rusya Federasyonu ve İspanya’nın gerçek ve tüzel kişilikleri için tüm renk ve tonlardaki parayı kabul etmeye hazırız” diye yazıyor forum kullanıcılarından biri. Büyük miktarda transfer küçüklere bölünür, damlalara gönderilir ve ardından ikinci işlem onları toplar, şema forumda açıklanır.

Ocak 2019’da, aynı kişi birkaç dakika aralıklarla yurtdışına küçük porsiyonlar halinde para gönderdiğinde – bu tür “serilere” dikkat edin – Merkez Bankası bankalara yapılan transferlerden şikayet etti. Düzenleyici otoritenin tahminine göre , bu tür transferler çoğu zaman gri ithalatı ödemek için gereklidir ve “ortalama işadamları” bunları kullanır .

Finans cennetinden sürgün
Birkaç yıl önce, en büyük Letonya bankaları , Rusları düzenli müşterileri haline getirme umuduyla, Ruslar için lüks partiler düzenlediler . Şimdi bu tarih: birkaç yıl önce, Ruslar aniden Baltık bankaları için zehirli hale geldi. “Danske Bank Lithuania’da hesaplarım vardı, 2016’da kapatıldılar. Sonra Letonya’daki hesaplar da aynı şekilde kapatıldı. Karımın da benzer bir hikayesi var: Letonya’da oturma iznini reddetti ve bir ay sonra hesabı kapatmasını isteyen bir mektup aldı. Ve bana dediler ki: İnternette senin hakkında bir şeyler okuduk, hadi parayı alalım, sorun istemiyoruz, ”dedi büyük bir Rus yönetim şirketinin başkanı The Bell ile yaptığı konuşmada.

2018’de kimliği bilinmeyen bir işadamı BBC’ye Letonya’da bir hesap açtığında fonların kaynağı hakkında “tamamen uygunsuz sorular” sorulduğundan şikayet etti . Bankalar, Dow Jones veya World Check (Thomson Reuters) ücretli veri tabanlarını kırmaktan ve yaptırım listelerini incelemekten sarı basını okumaya kadar müşterileri için tam teşekküllü bir durum tespiti yapmaya başladı. Letonya Bankacılık Derneği temsilcisi ve Baltic International Bank Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Bolbats , “dedikodu bile meselesi” , ajansa doğruladı . “Son üç ila beş yıl içinde denetim mekanizmaları önemli ölçüde değiştiği,” – Letonya bölünme temsilcisi diyor yakıldı Swedbank Janis Bell ile bir konuşma Bitkileri yıkanma skandalları birinde.

Her şeyden önce SSCB, Baltık ülkeleri ve yıkılmasından sonra – Letonya, olduğu ortaya çıktı “vahşi özelleştirme kirli para için deniz bariz,” diyor Vergi Adaleti Raporu. Her şey, 1990 yılında özel bankacılık lisansı almış iki işadamının desteklediği Parex Bank ile başladı. Bankanın sloganı “İsviçre’den daha yakın” idi. 1996 yılına gelindiğinde, yerleşik olmayanların Letonya bankalarındaki mevduatları zaten% 56’yı aşmıştı. 2015 yılında göre , ABD Hazine Bakanlığı, küresel ekonomide dolaşan tüm dolar yaklaşık% 1 Letonya geçti. Bu, bu büyüklükteki bir ekonomiden beklenenden 30 kat daha fazla.

Letonya bankaları 2015-2016’da temkinli davranmaya başladı, ancak 2018 bir dönüm noktasıydı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri yerel banka ABLV’yi Kuzey Kore’nin çıkarları için kara para aklamaya katılımı nedeniyle endişe nedeni olarak gördü ve sonuç olarak ECB lisansını iptal etti. Letonya, 2018’de bir Avrupa Konseyi komitesi tarafından önerilen kara paranın aklanmasına karşı bir eylem planı kabul etti. Yerel politikacılar bunu “Letonya finansal sisteminin küresel bir revizyonu” olarak adlandırdılar.

Letonya bankaları, ülkeyle gerçek bir bağı olmayanlara hizmetlerini büyük ölçüde reddetmeye başladı. Sonuç olarak, mevduat sahipleri ABLV’nin kendisinden yaklaşık 600 milyon Avro çekmişlerdir. Sadece Şubat-Temmuz 2018’de yerleşik olmayanlar tüm Letonya bankalarından 4,8 milyar avro almıştır. Toplam olarak, uygun istatistik Finans ve SPK Komisyonu tarafından, 2015-2019, Letonya’da yabancı mevduat hacmi azalma % 74. Toplam mevduat hacmindeki payları ise% 53,4’ten% 18,8’e düştü. Aynı dönemde BDT’den gelen müşterilerin mevduatlarının payı% 9’dan% 4’e düştü.

Aynı 2018’de Letonya bankalarının sahte şirketlerin hesaplarına hizmet vermesi resmi olarak yasaklandığında, Rus parasının kapısı nihayet kapandı . The Bell , Letonya’daki en büyük banka olan Rietumu’nun proaktif olmaya karar verdiğini ve offshore şirketlerin hesaplarını önceden bloke etmeye başladığını yazdı. Finans danışmanı Natalya Smirnova, bu plana göre Rusların çoğunluğunun harekete geçtiğini söyledi: bir şirket bir denizde kayıtlıydı, ardından Letonya’da bir hesap açıldı. Bu istatistiklerle de doğrulandı: Letonya’daki tüm banka hesaplarının% 36,7’si denizaşırı için açıldı . Ve yerleşik olmayanlar tarafından getirilenler arasında bu pay daha da yüksekti -% 44,5 (ancak, kaçının Rus yararlanıcı olduğu bilinmemektedir).

Aynı senaryoda, diğer Baltık ülkelerinde de durum gelişti. Estonya bankaları, Danimarkalı Danske Bank’ın 2007-2015’te Estonya bölümünden geçen 230 milyar doların şüpheli bir kaynağa sahip olabileceğini 2019’da kabul etmesinden sonra, şüpheli hesapları toplu halde kapatmaya başladı .

Litvanya uzun süredir ayrı duruyor ve kara para aklama skandallarında yer almıyor. Yerel bankacılık temizliği 2013 yılında gerçekleşti, o zamandan beri yerleşik olmayanların açtığı mevduatın payı artmadı – uzun yıllar boyunca toplamın yalnızca% 2’sini oluşturdular. Bununla birlikte, 2019 yılında, gazeteciler öğrendim en azından 5.8 milyar $ bu planın ana yararlananlar arasında seçildi Ukrayna Viktor Yanukoviç İsveçli Swedbank.Ex Başkan şubesine ütüleyerek bırakıldığını doğruladı. Sonuç aynı: Ruslar da dahil olmak üzere yerleşik olmayanlarla daha sıkı uyum.

Kıbrıs’ta da benzer bir hikaye neredeyse Letonya’daki olaylarla aynı anda yaşandı . 2018 baharında ABD Hazine temsilcilerinin adasına çıktıktan sonra, yerel düzenleyiciler Rus hesapları üzerindeki kontrolü sıkılaştırdı ve ticari bankalar Ruslara ya hesapları kapatmalarını ya da en büyük hissedarı VTB olan yerel bir bankaya devretmelerini teklif etmeye başladı.

Düzenleyicinin istatistiklerinden, 2010’ların ilk beş yılında Kıbrıs’a giden Rus parasının hacmi, ikincisinden biraz daha yüksekti. Ancak Merkez Bankası analistleri , Kıbrıs’taki ve genel olarak açık denizlerdeki yatırımların belirli özelliklere sahip olduğunu kaydetti . Önceden, içlerindeki büyük bir fon çıkışı SPV anlaşmalarıyla telafi ediliyordu (yani, özel bir anlaşma için özel olarak oluşturulan şirketler aracılığıyla – özel amaçlı araç). Rusya Bilimler Akademisi’nden bir ekonomist olan Boris Kheifets, 2017’de, yaptırımlardan ve devletin offshore’a yönelik kampanyasından önce, Rusya’daki DYY’nin% 60 ila 80’inin daha önce Rusya’dan geldikleri offshore şirketlerden geldiğini yazdı . 2019’da IMF , Rusya’daki “hayali” yabancı yatırımların payını (yani hiçbiri yabancı değil, ancak Rus menşeli)% 50 olarak tahmin etti ( .pdf ).

Şimdi, fon çıkışındaki hafif bir düşüşle birlikte, girişler de düşüyor – özellikle açık deniz bölgelerinden. Özellikle Rusların çok sevdiği Kıbrıs ile Merkez Bankası analistleri 2019’da yazdı. Aynı zamanda, KSS’nin Makroekonomik Analiz ve Finansal Piyasalar Departmanı başkanı Natalia Safina’ya göre, Kıbrıs’a çıkış son 12 yılda bir rekor oldu ve yaklaşık 21 milyar $ ‘a ulaştı. 2019 yılına ve 2020’nin ilk iki çeyreğine bakıldığında, aynı miktarda keskin bir fon getirisi olmadığını da ekliyor

Eve giden zor yol
Yurtdışında aktif olarak Rus parasından kurtulmaya çalışırken, Rusya’da parayı geri almanın yollarını buldular. Şubat 2018’de, işadamı Andrei Kakovkin, birkaç yıl içinde ilk kez yerli Rostov-on-Don’un havaalanına indi. O, “Rus adalet adalet inandığı ve teslim olma geldi” Boris Titov ombudsman iş flaunted onun Facebook’ta. Kakovkin, doğrudan katılımıyla Rusya’da sona erdi.

Şubat 2018’in başlarında Titov , çeşitli zamanlarda Rusya’yı cezai kovuşturmadan kaçan 40 Rus girişimciyle Londra’da bir araya geldi . Davalarının dikkatlice inceleneceği ve kendilerinin tutuklanmayacağı sözü verildi. Kremlin ayrıca, dahil olan her bir kişi hakkındaki kararın ayrı bir sırayla verileceğini açıklayan listeyi aldı – işadamlarını ve başkentlerini anavatanlarına iade etmek için tam bir reklam kampanyası olduğu ortaya çıktı.

Ancak Titov’un geri dönenlerin çoğunun evdeki resepsiyonu havalı çıktı. Aynı Andrei Kakovkin, uçaktan ayrıldıktan hemen sonra gözaltına alındı. Sonuç olarak, üç yıl hapis cezasına çarptırıldı ve yalnızca altı ay sonra, cezası ertelenmiş olarak değiştirildi .

“Sermayenin affı” da iş dünyasında artık güven uyandırmadı. 2015’te tekrar duyuruldu, 2020’de üçüncü (ve şimdiye kadar son) aşama sona erdi. Yetkililer, fonlarını yurtdışında gönüllü olarak beyan edenlerin, bu fonların kaynağı belirsiz olsa bile cezai kovuşturmadan muaf tutulacaklarına söz verdiler. Ancak Eylül 2019 yılında, Vedomosti’nin bir makalesinden, o tanındı FSB yargılamak işadamı Valery Izrailit için delil olarak deklarasyon kullandığını. Bu durum olarak, çok fazla gürültü yaptı, ama The Bell sonradan öğrendim , o izole bir durumda uzaktı: özel beyanlar “af” öteki, daha az yüksek profilli vakalarda kullanılmıştır.

Mart 2019 verilerine göre , af için yalnızca 19.000 beyanda bulunuldu (bu kampanyanın sonuçlarına ilişkin daha yeni veriler mevcut değil). Çok mu az mı? Avukatlara göre 200 bin dolardan fazla milyoner isterlerse aftan yararlanabilir.

Zamanın Maliye Bakanı Anton Siluanov’un 2019’da bildirdiğine göre, af kapsamındaki parayla ülkeye yaklaşık 35 milyar avro (cari kur üzerinden 40 milyar dolardan biraz fazla) geri döndü . Karşılaştırma için: En ihtiyatlı tahmine göre bile, son 10 yılda 135 milyar dolardan fazla para çekildi.

The Bell’in görüştüğü ondan fazla finans yöneticisi, sermayenin Rusya’ya muazzam bir geri dönüşü yönünde bir eğilim olmadığını söylüyor. PWC’den Filinov, afın eski yapıları tasfiye etmek ve belki de yenilerini yaratmak isteyenler arasında popüler olduğunu söylüyor. İşte sadece bir örnek: 1990-2000’de geri aldığı offshore hesaplarında ve offshore şirketlerde birkaç milyon dolarlık ikramiye sahibi olan bir üst düzey yönetici. “Her şeyi tasfiye etti, mal olarak ilan ederek Rusya’ya para getirdi. Ve sonra ya Rusya’dan ayrıldı ya da yurtdışında yeni bir tarih yarattı, örneğin temiz bir tröst. Ve barış içinde yaşıyor çünkü bir noktada her şey Rusya’dan geçti ve temizlendi ”diyor uzman. Ona göre, bilgilendirme programlarına katılım her zaman bankalar tarafından olumlu bir sinyal olarak algılanıyor, herhangi bir garanti vermemesine rağmen. “Birçoğu aftan faydalandı, ancak bundan sonra para tutmak Rusya’da değil!” – Andrey Movchan da aynı fikirde.

 

haber  :  thebell.io    –  Anastasia Stogney

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »