HomeTourismRus turistler Mir kartlarıyla ilgili sorunları anlattı

Rus turistler Mir kartlarıyla ilgili sorunları anlattı

ATOR uzmanlarına göre, Türk otellerinden birinin check-in masasında bir turist tarafından çekilen fotoğraflara atıfta bulunarak, oteller, 10 Eylül’den bu yana Rus ödeme sistemi MIR kartlarını kabul etmeyi bıraktı.

Otzyv.ru portalının kullanıcısı ve ardından sosyal ağlar, Alva Donna otelinin resepsiyonundan aşağıdaki içeriğe sahip bir duyuru gösteren bir fotoğraf yayınladı: ““ Sevgili konuklar! 10.09’dan itibaren. 2022 Mir banka kartları Türkiye Cumhuriyeti topraklarında kabul edilmemektedir. Anlayışınız için teşekkürler”.

Antalya tatil beldesindeki diğer birçok otelden de hizmetler için ödeme yapılırken MIR kartlarına hizmet verilmediği yönünde haberler geldi. Ancak bağlama göre değerlendirildiğinde, hepsi alt yaptırıma tabi Sberbank tarafından verilen kartlara atıfta bulundu.

Telegram kanalları, “Türk otelleri Rus sistem kartını kabul etmeyi bıraktıklarını doğruladı, ancak hangileri olduğunu belirtmedi. Aynı zamanda TC Merkez Bankası’nın talimatına da atıfta bulunulan kaynaklar, “Mir’in yaptığı ödemeler artık Ziraat Bankası, İş Bankası, Credit Europe Bank, Vakıfbank tarafından yapılmamaktadır.”

Analistlere göre, 14 Eylül akşamı otellere ulaşan Türkiye Merkez Bankası talimatlarının varlığına dair herhangi bir belge bulunmadığından, dolaşan bilgiler kısmen güvenilmez görünüyor. Ayrıca Türk bankalarının Rus ödeme sisteminin kartlarıyla ödeme yapmadığı bilgisi de garip geliyor çünkü. Turkish Credit Europe Bank, MIR kartlarına hiçbir zaman hizmet vermemiştir ve bunu yapma planlarını açıklamamıştır.

Görüşülen Rus tur operatörlerinin ev sahibi şirketleri, Türkiye’deki Rus ödeme sistemi kartlarını kabul etmeyi durdurabilecek bazı “Merkez Bankası talimatlarından veya hükümet kararlarından” haberdar değiller.

“Evet, ABD ve AB SDN listelerinde yer alan Rus bankaları tarafından verilen MIR kartlarda hizmet sorunları gözlemlenebiliyor. Sberbank veya VTB kartları dahil. Bu haber değil, bu tür sorunlar ilkbahardan beri gözlemleniyor, bunlar periyodik, aralıklı. Aynı yerde, zaman zaman bu tür kartlar kabul edilebilir veya kabul edilemez, bu herhangi bir devlet eylemiyle değil, yalnızca terminale sahip belirli bir bankanın politikası veya teknik yetenekleriyle ilgilidir ”dedi. Türkiye’deki büyük tur operatörlerini alan firmalar.

“Türkiye’nin tüm Rus haritaları için genel bir düzeni yoktu, bilirdik. Ancak evet, bazı hatalar oluyor, bir yerde bazı kartlar geçiyor, bazıları geçmiyor” dedi.

Ayrıca uzmanlar, Tinkoff Bank’tan Türkiye’de MIR kartlarının çalıştığı gerçeğinin Türk seyahat şirketi Tulpar Travel’ın başkanı Sunay Sertel tarafından doğrulandığını bildirdi. Ona göre, efsanevi kapatma kararnamesine göre, Rus kartlarının 10 Eylül’de çalışmayı bırakması gerekiyordu, ancak bu, Antalya havaalanında “plastiğin” etkisini kontrol ettikten sonra 14 Eylül’de olmadı.

“Muhtemelen bazı otellerin terminallerine hizmet veren bankalarla ilgili sorunları var. Belki de bir tür aksaklık. Otel resepsiyonunda alt yaptırıma tabi bankaların kartlarıyla yapılan birkaç başarısız ödeme girişiminin bir sonucu olarak, herhangi bir MIR kartının “çalışması” gerektiğinden emin olan turistlerle çatışmaların ortaya çıktığını varsayıyoruz. Ve otel böyle garip bir şekilde kendisini sorumluluktan kurtarmaya çalıştı ve kartların sadece kendileri için değil, elbette Türkiye genelinde de işe yaramadığını açıkladı. büyük tur operatörü.

Rusya Ulusal Ödeme Kartı Sistemi (NSPK) genel müdürü Vladimir Komlev de sosyal ağlarda ortaya çıkan bilgilere yanıt olarak, Türkiye’de MIR kartlarının işleyişinde şu anda herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

Tek bir sonuç var: Türkiye bugün MIR kartlarını kabul etmeye devam ediyor. Banka kartlarıyla çalışmayı reddetme sorunu doğası gereği yereldir ve Batı’da kara listeye alınmış belirli bankaların kartlarıyla ilişkilidir. Analistler, daha önce olduğu gibi, onaylanmayan kartlarla cumhuriyet ölçeğinde kötü bir şey olmadığını belirtti.
Ayrıca, Türkiye Merkez Bankası’nın tüm Rus kartlarının kabul edilmesini yasaklama talimatına dair hiçbir belgesel kanıt bulunmamaktadır. Yayının açıkladığı gibi, sorun muhtemelen sadece SDN listesindeki bankalarla ilgilidir.

Türkiye, Rusya’ya karşı yaptırımları resmi olarak desteklemese de, bazı Türk bankalarının cihaz ağları, ne yazık ki, ikincil yaptırım korkuları nedeniyle yaptırım SDN listelerine dahil edilen kartlara hizmet vermede sorun yaşıyor. Uzmanlar, “CJ’den bir tür talimat gelmiş olabilir – ancak yalnızca bu bankaların kartlarıyla ilgili olarak” diyen uzmanlar, şu anda bu tür 22 banka olduğunu ekledi. Bunlar VTB, Gazprombank, Alfa-Bank, Rosselkhozbank, MKB, “ FC Otkritie, Sovcombank, Promsvyazbank, VBRR, Rossiya Bank, Novikombank, UBRD, Cetelem Bank, Rosgosstrakh Bank, SMP Bank, Moscow Industrial Bank, RNCB, Transcapital Bank, Investtorgbank, Genbank, Vietnam-Russian Joint Bank (VRB) ), CHBRD, Endüstriyel Tasarruf Bankası ve Roseximbank.

“Aslında durum şu: Aynı Türk bankasının ağında, farklı mağazalar ve ATM’ler, ‘yaptırım’ uygulanan bankanın kartını kabul edebilirken, başkaları kabul etmeyebilir. Bu hangi ilkelere göre gerçekleşir (belirli bir Rus bankasının belirli bir Türk bankasının ağında BIN tarafından veya bir dizi kart numarası veya tüm yaptırımlı bankalar tarafından bloke edilmesi, bir Türk bankasının tüm ağının bu tür sorunları var mı veya sadece bireysel cihazlarda veya Türkiye’nin belirli şehirlerinde vs.) – kimse söyleyemez. Evet, Türkiye’de yaptırım uygulanan bankaların kartlarıyla – rulet ”diye itiraf etti uzmanlar. Türkiye’de tatilde risk almamak ve hayal kırıklığına uğramamak için turistlere sadece yaptırım uygulanan bir bankadan değil, yukarıdaki listede yer almayan bir bankadan da MIR kartı almaları tavsiye edildi.

Ek olarak, çalışmayan kart sorunu “plastik” türüyle ilgili olabilir. “Örneğin, kredi kartlarından, Sberbank emeklilik kartlarından veya MIR taksitli kartlardan nakit çekme yasaklanabilir veya sınırlandırılabilir veya Rusya Federasyonu dışında kullanılması yasaklanabilir.” Yurtiçi ödeme sistemi, bir Türk bankasından / ATM’sinden Türk Lirası dışındaki herhangi bir para birimini çekmenize izin verecektir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »