HomeTourismMarmaris İçmeler 'de ormana yeni otel projesi

Marmaris İçmeler ‘de ormana yeni otel projesi

Muğla’da günler süren yangınların hemen ardından Sinpaş GYO’nun Marmaris ilçesine bağlı Kızılbük’teki otel ve devremülk projesi için ÇED Gerekli Değildir kararı çıktı.

1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlandı ancak 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi ve Emin Hattat 2006 yılında iflas edince inşaat tamamen durdu.

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonların Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009 yılı Aralık ayında yaptığı lüks konutlarla tanınan Sinpaş Holding’e satıldı.

Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye zengin yabancılar için 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne başvurdu ancak belediye imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermedi. Bunun üzerine Sinpaş, dev araziye devremülk usulü 4 mevsim yaşanacak bir termal tesis yapmaya karar verdi.

Karar yangın devam ederken alındı.
ÇED Gerekli Değildir kararı çıkan Kızılbük’teki otel ve devremülk projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Muğla ili Marmaris İlçesi, İçmeler Mah. Kızılkum Mevkiindeki (2518 Parsel) SİNPAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. tarafından yapılması planlanan MARMARİS KIZILBÜK RESORT OTEL VE DEVREMÜLK (205 Odalı Otel ve 1407 Adet Devremülk) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince MARMARİS KIZILBÜK RESORT OTEL VE DEVREMÜLK projesine Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir kararı verilmiştir.”

Sinpaş 4-5-6 Ağustos’ta henüz yangınlar kontrol altına bile alınamamışken Kızılbük’ü halka arz ettiğini açıklarken Marmaris Kent Konseyi ise konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

 

haber kaynağı :www.turizmhabermerkezi.net

 

 

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »