HomeGenelKaçıncı katta yaşamak daha sağlıklı !

Kaçıncı katta yaşamak daha sağlıklı !

Kaçıncı katta yaşamak daha sağlıklı, Kanadalı bilim adamlarının analizi,

Yüksek kentsel gelişim, geçen yüzyılın ortalarında başladı ve uzmanlar, kat sayısının sağlığı ve refahı nasıl etkilediğini hemen merak ettiler. İlk araştırmalar, gökdelenlerde yaşamanın ve çalışmanın ruh sağlığını kötüleştirdiğini ve fobiler geliştirdiğini öne sürüyor, ancak modern bilim adamları bunu doğrulamıyor. Yine de veriler tutarsız. Örneğin İsviçre’de , daire ne kadar yüksekse, ölüm oranı o kadar düşüktür ve Oslo’da tam tersine, üst katlarda yaşayanların kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksektir.
Gökdelenlerde neyden korkuyorlar
Kanada’dan bilim adamları , yüksek binaların sakinlerinin refahı hakkındaki verileri analiz ettiler ve şu sonuca vardılar: 16. katın üzerine yerleşenlerin çoğu seçimden memnun. Anketlere göre, Hong Kong ve Singapur’da yüzde 60’tan fazlası var. Tokyo , Chicago ve Seul’deki gökdelen sakinleri de oldukça mutlu, ancak üst katta bulunan daireler daha pahalı. Ancak insanlar panoramik manzarayı, özellikle deniz veya bahçe manzarasını severler.

New York’tan bilim adamları, trafiğin yoğun olduğu şehirlerde, oradaki hava daha temiz olduğu için beşinci kat veya üstü tercih edilir . Hong Kong’da 20. katın altındaki daireler bundan dolayı daha ucuza satılıyor.
Diğer bir avantaj, mega kentlerin merkezinde gerçek bir sorun haline gelen, ruhu ve işitme keskinliğini etkileyen sokak gürültüsünün olmamasıdır.
Bu arada, aynı Hong Kong’da, ortada, altıncı ve yirminci katlar arasında yerleşmeyi tercih ediyorlar. Seul’de, gökdelenlerde çalışanlar da daha yükseğe tırmanmak için acele etmiyorlar: çoğu için en iyi seçenek altıncı kattan on beşinci kattır.
Güney Asyalı anket katılımcılarının yalnızca yüzde bir ila ikisi gökdelenlerde yaşamaktan korkuyor. Temelde aşağıya baktığınızda ortaya çıkan korku, dengesizlik ve baş dönmesidir. Ve Almanya’da insanların yaklaşık yüzde 28’inde yükseklik korkusu var.
Bir başka endişe nedeni de evleri sallayan kuvvetli rüzgarlardır. Bu sık sık meydana gelirse, bazı insanlar endişeli ve rahatsız hisseder. Uzun süreli düşük frekanslı titreşimler bazen uykusuzluğa, konsantrasyonun azalmasına ve ruh halinin kötüleşmesine neden olur. Salınımların durmasından on iki saat sonra bile, bu tür durumlar devam ediyor. Gökdelenlerdeki ofis çalışanları üretkenliği kaybediyor.
En yaygın korkular arasında yüksek bir binada çıkan yangın, kulaklarınızı yapışkan hale getiren yüksek hızlı bir asansör ve bir pencereden düşme riski vardır.
Kuzeye hizalanma. İskandinav diyeti sağlığı nasıl etkiler?


İnsanların daha sağlıklı olduğu yer
Katlı ve sağlık arasındaki ilişkinin geniş ölçekli çalışma oldu yürütülen İsviçre. Bilim adamları 2000 nüfus sayımını aldılar, dört katın üzerindeki evlerde yaşayan bir buçuk milyon insanı tespit ettiler ve 2008 yılına kadar tüm nedenlerden ölümlerini analiz ettiler. Birinci katlara yerleşenlerden daha düşük olduğu ortaya çıktı. Çalışmanın yazarları karar verdi: her şey sosyo-ekonomik durumla ilgili. Üst katı kiralamak daha pahalıdır, bu nedenle daha zengin insanlar orada yaşar. Ayrıca kat sayısı fiziksel aktiviteyi teşvik eder.
Belçika’dan Araştırmacılar geldi benzer sonuçlara daha yüksek kat, kendi sağlıklarını puan daha iyi insanlar: 2001 sayımına gelen altı milyondan fazla anket analiz ettikten sonra.
Ruhsal bozuklukların sayısı hızla artıyor: bilim adamları nedenleri açıkladı
Muhtemelen, bu gerçekten yüksek fiziksel aktivite, daha temiz hava ve gürültü eksikliği meselesidir. Ya da belki daha varlıklı insanlar üst katta, sağlık sorunları olanlar ise alt katta yaşıyor. Her halükarda bu çalışma, mimarların yüksek binalardaki yaşamın zararlı olduğu yönündeki yaygın görüşünü çürütmektedir.
Oslo sakinlerinin 11 bin anketinin analizi farklı bir sonuç gösteriyor – orada üst katlarda yaşayanların kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olma olasılığı daha yüksek. Bununla birlikte, bunun nedeni neredeyse hiç bu kadar yüksek değildir.
Norveç’in başkentinde , en fakir insanlar üst katta, genellikle göçmen, işsiz ve eğitimsiz yaşıyor. Bu nedenle üzücü rakamlar: Dördüncü katın üzerinde birçok duman, hareketsiz ve fazla kilolu altıncılarda veya onda yaşıyor. İçenlerin sayısı dördüncü katlardan beşinci katlara yükseliyor.
Bununla birlikte, yazarlar, çelişkili sonuçların başka nedenlerini de kabul ediyorlar – atmosferik elektriğin etkisi, yüksek binalarda dairelerde harcanan zaman miktarı. Veya bir hastalıktan sonra başka katlara taşınan insanlarla ilişkili analiz hatalarını bile.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »