HomeTourismGüvenli Turizm Sertifikası değiştiriyor

Güvenli Turizm Sertifikası değiştiriyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, ”Turizm sektörünün gelecek vizyonu çerçevesinde Antalya’da düzenlenen Uluslararası 11. Resort Turizm Kongresi’nde sektör paydaşlarıyla bir araya geldik.” dedi.

Turizm sektörünün gerçekçi ve akılcı yaklaşımlarla kendini güncelleyerek yola devam ettiğini söyleyen Ersoy, “Pandemiden en çok etkilenen alan turizm sektörü oldu. 2022 de dahil edildiğinde 3 sezon devam ediyor olacak. Bu süreçteki soğukkanlılık iş birliği ve sorumlu davranışlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

“İspanya’yı nasıl geçtik?”

Normal şartlarda İspanya’nın yüzde 40 gerisinde olan Türkiye’nin pandemi döneminde İspanya’yı geride bıraktığını söyleyen Mehmet Nuri Ersoy, “Nasıl başardık? Çünkü TGA hayatımıza girdi.” dedi.

Güvenli Turizm Sertifikası değişiyor

Güvenli Turizm Sertifikasının değişeceğini açıklayan Ersoy, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Güvenli turizmde ikinci aşamaya geçiyoruz. Güvenli Turizm Sertifikası kalıcı oldu biliyorsunuz. Pandeminin yavaş yavaş gideceğini düşünüyoruz. Bazı kurallar gidecek bazı yeni kurallar gelecek. İhtisaslaşmamız gereken konu çevre ve sürdürülebilirlik. Bu konuda belli kurallar belirleyip adımlar atmazsak önümüzdeki seneden itibaren geri kalmaya başlayacağız. Bu bizim keyfiyetimize bağlı değil. Dünyada bazı kuruluşlar bununla ilgilli çalışmaya başladılar: Bizim de sektör olarak adımları atmamız gerekiyor. Bu konuda Çevre Bakanlığı ile çalışmaları başlattık. Konuyu STK’lar ile tartışacağız: Geçiş süreci olacak. 3 yıla yayacağız. Bu sertifikayı “Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası” olarak değiştireceğiz. Bu adımları atmazsak, başta AB olmak üzere, ileride yaptırımlar başlayacak. Kurallara uymayan hava yollarına ceza verilecek. Kurallara uymayan ülkelere giden misafirler ek vergi ödeyecek. Biz bu işte öncü ve hızlı olmak zorundayız. ”

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »