HomeTourismEn çok Rus turistlerin Türkiye'de tatil yapacak

En çok Rus turistlerin Türkiye’de tatil yapacak

Havayolu ulaşımı ve uçak bileti fiyatlarındaki fark  charter turistlerden düzenli programlar için talep edilen ek ücretler de dahil olmak üzere, Türkiye’de dinlenmek isteyen Rus turistlerin önündeki en büyük engel olacaktır. Duruma ilişkin bu değerlendirme, Rusya Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü Maya Lomidze tarafından  dile getirildi. Tahminlerine göre, 2022’de Rusya’dan Türkiye’ye 2 milyon turist gelirse, bu zaten tamamen tatmin edici bir sonuçtur.

“Bu yaz Rusya’dan Türkiye’ye gelen turistlerin önündeki en büyük engel uçak yolculuğu. Hava ulaşımı uygun fiyatlarla desteklenmeli” diye vurguladı Maya Lomidze. 2021’de Rusya’dan Türkiye’ye 4,7 milyon ziyaretçi geldiğini ve yüzde 80’inin organize turist olduğunu hatırlattı. Bu yıl, bariz nedenlerle böyle bir başarı vaat edilmiyor – ve bunlardan ilki uçuşun fiyatı.

“Türkiye’nin önündeki en büyük engel hava ulaşımıyla ilgili. Bu yıl her şey hava yolculuğuna ve fiyatlara bağlı olacak. 2022’nin sonuçlarına bir değerlendirme yapamayız, jeopolitik koşullar her gün değişiyor ama 2 milyon kişiye ulaşılırsa bu iyi bir sonuç olarak kabul edilir” dedi.

Aynı zamanda, Rus turistlerin Türkiye’ye olan ilgisinin kaybolmadığını, bu ülkenin genellikle  5-6 milyon  olduğunu vurguladı. “En önemli konu hava ulaşımının uygun fiyatlarla desteklenmesi. Tur operatörlerimizin verdiği güncel Türk Hava Yolları ve Pegasus koltuk fiyatları maalesef bu turların 2022 başı fiyatlarıyla satılmasına izin vermiyor. Maya Lomidze, daha önce charter tur satın alan turistlerden Türk Hava Yolları uçuşlarına geçiş için yüksek ücret alındığını söyledi. Ona göre, Türk hükümeti charter ve tarifeli uçuşlar arasındaki fiyat farkını ortadan kaldırmak için “hava yolculuğunu sübvanse etmek iyi bir karar olacaktır.”

Ayrıca Türkiye’ye turist çekmek için Mir kartının kabulünü aktif olarak geliştirmenin iyi olacağını kaydetti. Aynı zamanda, genel olarak Visa ve Mastercard’ın Rusya pazarından çekilmesinin Türkiye’ye bağımsız turist akışını etkileyeceğini kaydetti. “Tur operatörlerinin müşterileri için herhangi bir sorun yok. Rus kartları ile Rusya’daki bir tur operatörüne her şey için (uçak, otel vb.) ödeme yapabilirler. Rusya’dan gelen turistlerin yüzde 80’inin tur operatörlerinin müşterisi olarak Türkiye’ye geldiği göz önüne alındığında, bu durum bağımsız turistlerin tur operatörlüğüne geçişini teşvik edebilir” dedi. Bu arada, bağımsız gezginlerin bilet ve otellerle ilgili sorunları olması muhtemeldir. Ancak Türk iş dünyası temsilcilerine “Rus Mir ödeme sistemini Türk havayolları ve otellerin web sitelerine hızlı bir şekilde entegre ederek katkıda bulunmalarını” tavsiye etti. “Türk bankalarının sayısını da artırmak gerekiyor,

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »