HomeTourismElektrikli Feribot Konsepti Vaiaro

Elektrikli Feribot Konsepti Vaiaro

Otonom Elektrikli Feribot Konsepti Toplu Taşımacılığın Geleceğini Görüyor
Şık feribot, sessiz, emisyonsuz seyahat sağlayan elektrikli bir tahrik sistemi kullanacaktı.
Gelecekte, feribot yolculuğu bile otonom ve elektrikli olabilir.

Adlı bir Alman girişim Captn özerk elektrikli feribot tasarlamıştır kavramını denilen Vaiaro . Kiel Üniversitesi ile koordineli olarak tasarlanan feribot, Kiel şehrini ikiye bölen körfez boyunca seyahat edecek. Tasarım prototipi, önümüzdeki on yıllarda toplu taşımanın nasıl olacağına dair heyecan verici bir ön izleme sunuyor.

 

Teknik detaylar azdır, ancak Temiz Otonom Toplu Taşıma Ağı anlamına gelen CAPTN, Vaiaro feribotunun sessiz, emisyonsuz seyahat sağlayan bir elektrikli tahrik sistemi kullanacağını söylüyor. Aynı zamanda kendi kendine pilotluk yapacaktır. Otonom seyir, feribotun sürekli çalışmasına izin vererek Kiel sakinlerinin gece veya gündüz herhangi bir zamanda körfezi kolayca geçebilmelerini sağlayacak.
Feribot konseptinin iki tasarımı özellikle dikkat çekicidir. Birinde, tam ortadan kesen bir sırt yüzgeci olan, camla kapatılmış dikdörtgen bir kap gösterilmektedir. Diğeri, iskeleden basitçe ayrılan ve körfez boyunca bir sonraki iniş alanına giden çarpıcı kafes kaplamalı bir feribot terminaline benziyor. Her iki tasarımda da bisikletler için yer var, bu da yolcuların arabaya veya otobüse binmeye gerek kalmadan şehri dolaşmasını kolaylaştırıyor.
CAPTN, tasarımlardan herhangi birinin şehre ziyaretçi trafiğini çekebileceğine inanıyor. Vaiaro’nun bir YouTube videosuna göre, “Yeni feribot aynı zamanda şehir için yeni bir dönüm noktası oluşturacak” . “Gelecekte turistlere, Kiel’e giderseniz, kesinlikle yeni feribota binmek isteyeceğiniz söylenecek.”

Vaiaro, son haftalarda gördüğümüz ilk sıfır emisyonlu deniz konsepti değil. Norveçli tasarımcı Kurt Strand geçen ayın sonlarında, rüzgâr olmadığında bile çalışan geri çekilebilir güneş yelkenleri ile çalışan, 525 metrelik çarpıcı bir süperyat olan Florida’yı tanıttı .

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »