HomeTourismDünyanın en yaşlı hostesleri hangi ülkede

Dünyanın en yaşlı hostesleri hangi ülkede

ABD’de hakları için uzun yıllar mücadele eden host ve hostesler arasında dünyanın en yaşlı uçuş ekibinin ülkedeki havayolu şirketlerinde çalıştığı açıklandı.

ABD hava yollarında çalışan bazı kabin görevlileri dünyanın en yaşlı uçuş ekibini oluşturuyor. Havayolu şirketleriyle ilgili haberlerin yer aldığı, seyahat edenlerin bilgi ve deneyimlerini paylaştığı flyertalk.com sitesindeki bilgilere göre, dünyanın en yaşlı uçuş kabin memurlarının 46 yaş ortalamasıyla ABD’de bulunduğu, Katar Hava Yolları’nda ise bu oranın 27 olduğu belirtildi.

ABD havayolu taşımacılığı tarihinde kadınların 35 yaşında emekli olmaya zorlandığı, erkeklerin ise 60’larına kadar uçmaya devam ettiği dönemlerin yaşandığı da bir gerçek. Özellikle kadın kabin görevlilerinin erkekler karşısında yaşadıkları bu haksızlık, onların dayanışma ruhunu tetikleyerek sendikalaşmaya yönlendirdi ve 1945’te Havayolu Hostes Derneği (ALSA) ABD’de bu yönde kurulan ilk dernek oldu.

ABD’li hava yolu şirketi United Airlines, 1930’lu yıllarda aldığı ani bir kararla evli kabin memurlarını çalıştırmayacağını duyursa da bu yasak erkek çalışanlar için hiç uygulanmamış, kadınlara yönelik bir ayrımcılık olarak öne çıkmıştı. Uzun seneler yürürlükte kalan ve diğer havayolu şirketleri tarafından da benimsenen uygulama, 1967’de Nancy Wheelock adlı kadın kabin memurunun American Airlines aleyhine açtığı davayı kazanmasıyla son buldu. 1970’lerde hostesler için getirilen yaş sınırı uygulaması, “adil olmadığı” gerekçesiyle kaldırıldı. Dünyanın en yaşlı uçuş görevlisi 90 yaşında emekli oldu. Dünyanın en yaşlı kabin memuru olarak bilinen Reardon, 62 yıl, 10 ay, 29 gün süreyle görev yaptı ve 2 yıl sonra, 3 Haziran 2016’da vefat etti. ABD’nin en yaşlı kadın uçuş görevlisi ise United Airlines için 1946-2007 yıllarında 61 yıl çalışan Iris Peterson oldu. 1922 doğumlu Peterson, emekli olduğunda 85 yaşındaydı. Dünyanın en uzun süreli (63 yıl) uçuş görevlisi olarak Guinness Dünya Rekorları kitabına adını yazdıran Hawaii doğumlu (1928) Amerikalı Ron Akana ise 1949’da United Airlines’ta başladığı görevini 2012’de 83 yaşında iken tamamladı. Dünya Hostesler Günü veya Türkiye’de bilinen adıyla Dünya Kabin Memurları Günü, her yıl 31 Mayıs’ta hava yolları şirketleri tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »