HomePet timesDachshund: Kişilik ve Mizaçları

Dachshund: Kişilik ve Mizaçları

Dachshund’un mizacı, Pekingese veya Yorkshire Terrier gibi birçok kucak köpeğininkinden çok farklıdır. Bir av oyuklama cinsi olarak yetiştirildiler ve bu, davranışlarının özelliklerini büyük ölçüde belirler.

Dachshunds, küçük boyutlarına rağmen cesur ve hatta bazen cesur. Kritik bir durumda, herhangi bir tehdide rağmen sahibini koruyacaktır. Tabii ki iyi bir bekçi olmayacak ama bu köpek sahibine yardım etmek için her şeyi yapmaya hazır. Dachshund’un canlı, huzursuz doğası, onun iyi bir bekçi olmasına izin vermez.

Bu cins köpekler meraklı ve oyuncudur. Sadece her şeyi koklamaları, her yere tırmanmaları ve kesinlikle sahibinin ne yaptığını bu kadar önemli bulmaları gerekiyor. Cinsi yetiştirirken, hayvanın doğrudan insan komutları olmadan delikte avlanırken bağımsız olarak kararlar alabilmesi için yüksek entelektüel yetenekler elde etmek önemliydi. Yetişkin bir dachshund’un zekasının, dört yaşındaki bir çocuğun zekasına eşit olduğuna inanılmaktadır. Akıllı, kıvrak zekalı hayvanlar, istenen sonucu elde etmek için birçok yol bulur. Bu hayvanın tuhaflıklarını oynamak veya izlemek asla sıkıcı olmaz.

Cinsin bir başka özelliği de yüksek derecede bağımsızlıktı. Dachshunds, eğitilmesi en kolay hayvanlar değildir. Gururlu ve kaprisli, emri mükemmel bir şekilde anlayarak, onu yerine getirmek istemeyebilirler. Ancak deneyimli bir köpek bakıcısı veya duyarlı ve anlayışlı bir sahiple, köpek yeteneklerini tam olarak ortaya çıkaracak ve bir itaat modeli haline gelecektir.

Dachshund karakterinin ayırt edici bir özelliği sosyalliktir. Yürüyüşte, yoldan geçenlerden çekinmeyecek veya çocuklara ve bisikletçilere havlamayacaklar. Sahibi dachshund’a bir yabancıyla sakince iletişim kurarsa, onu kabul edecek, kendini okşamasına izin verecek ve sonra da oynamayı talep edecektir. Diğer hayvanları sakince kabul ederler, ancak köpeği zamanında yetiştirmekle ilgilenmezlerse sahibini çok kıskanırlar.

Diğer birçok köpek gibi dachshund’un sahibi ile iletişim kurmak basitçe gereklidir. Okşanmayı, okşanmayı, övülmeyi severler. Sahibi gün boyunca evde değilse, o zaman döndüğünde, daksund uzun süre “kuyruğu” olacak, topuklarında odadan odaya hareket edecek ve dikkat talep edecektir.

Dachshund’un karakterinin özelliği, olağanüstü duyarlılığıdır. Sahibine uyum sağlar, tıpkı aydınger kağıdı gibi, davranışını kopyalar. Yürüyüşte sahibinin gerisinde kalan veya tasmasını koparan bir köpek görmeyeceksiniz. Bir kişinin ruh halini ve durumunu mükemmel bir şekilde hisseder ve buna göre davranır ve mümkünse şefkat ve dikkatle yardımcı olacaktır. Ya da tam tersine, sessizce köşeye uzanacak ve sahibinin aklının başına gelmesini bekleyecektir. Bu özellik nedeniyle, daksundlar giderek daha fazla refakatçi köpek olarak kullanılmaktadır.

Bir daksund satın alırsanız, ona çok dikkat etmeye, hayvanla yürümeye ve oynamaya hazır olun. Karşılığında köpek sevgisi kazan. Sadık, zeki, sevecen, temiz hayvanlar hem şehir daireleri hem de şehir dışında ortak avlanma için mükemmeldir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »