HomeTourismÇetin Osman Budak kıyı boyunca yağmalama konusunda uyardı

Çetin Osman Budak kıyı boyunca yağmalama konusunda uyardı

Antalyalı Türk Milletvekili Çetin Osman Budak, Yeni hırsızlık fırsatları olarak adlandırılan bir başka arazi kanunu, turizm işletmesi adına kamuya ait kıyı arazilerinin barbarca ve yağmacı bir şekilde ele geçirilmesine izin veriyor. Yeni yasa valiliklere kıyı şeritlerini yeniden tanımlama yetkisi veriyor. Bu şekilde kıyıya yapılan yasa dışı müdahale meşrulaştırılmaya çalışılmıştır. Şimdi kıyı soygunu, düzenleme kisvesi altında meşrulaştırılıyor. Hükümete yakın çevreler, kalkınma için kıyı bölgelerini vermelerini valilerden isteyecekler dedi.

Sorunun özellikle turistik bölgelerde akut olduğunu kaydetti  kıyı otellerinin büyük gelişimi, nüfusun plajlarına erişimin son derece sınırlı olmasına neden oldu. Milletvekili, yeni yasanın bu durumu daha da ağırlaştıracağından emin. Kültür ve Turizm Bakanımız her fırsatta hayata geçirdikleri ücretsiz halk plajı projeleriyle gurur duyuyor ancak Anayasamıza göre tüm plajlar halka açık ve halka kapatılamaz dedi.

Mevcut yasal düzenlemelere göre kıyı şeridinde yapılacak yapılar kıyı şeridine 50 metre mesafe içerisinde yer alabilmektedir. İmar planının uygulanması ile yapıya yaklaşma mesafesindeki alanlar yürüyüş alanları, dinlenme veya dinlenme alanları veya patikalar olarak tasarlanmalıdır. Değiştirilmesi gereken bu düzendir ve kıyı şeritleri düzene göre yeniden çizilebilir. Bu hüküm kaldırılmalıdır, diyor Antalya Milletvekili.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »