Ana Sayfa Manşet Bir SUP tahtası satın almak için , Yeni başlayanlar için 15 ipucu

Bir SUP tahtası satın almak için , Yeni başlayanlar için 15 ipucu

0

Her şeyden önce, kürekçiler kulübüne hoş geldiniz ve tebrikler! Çünkü hemen hemen her yerde, hemen hemen her yaşta, hemen hemen her hava koşulunda ve – ekipmana sahipseniz – neredeyse ücretsiz yapabileceğiniz bir spor keşfettiniz. Ama bugün mesele bu değil. Çünkü kürek çekmeden önce tahta hazır. Ve buraya geldiğinizde, muhtemelen bir tahta satın almayı düşünüyorsunuz ya da aktif olarak ilk tahtanızı arıyorsunuz. Yeni başlayan veya henüz çok deneyimli olmayan bir akşam yemeği olarak, seçim oldukça kafa karıştırıcı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca (ya da ruh halinize bağlı olarak gün doğumu) günbatımında rahatlayabileceğiniz ve kürek çekebileceğiniz iyi bir başlangıç ​​tahtası bulmak o kadar da zor değil.

Burada özellikle yeni başlayanlar için ipuçları bulacaksınız.

Zaten deneyimliyseniz, tahtada birkaç yıl ve saatler geçirdiyseniz, o zaman bu makale size göre değil. Çünkü özelliklerinizi, tercih ettiğiniz su noktasının özelliklerini ve tam olarak ne istediğinizi zaten biliyorsunuz. Yeni başlayan biri olarak bu lükse sahip değilsiniz. İyi haber: Buna da ihtiyacınız yok. Deneyimsizlere bile uyan ve çok eğlenceli olan yeterli sayıda pano var. Ve yazar kasayı aynı anda bile kırmayın.

İşte ilk dik kürek tahtanızı satın almak için çok kişisel ipuçlarım.

1 – SUP uzunluğu: ne çok uzun ne de çok kısa

Biliyorum! İlk yönetim kurulu ile gerçek bir uzman satın almanın cazibesi harika. Sonuçta, tahtanızın tam olarak nerede kullanılması gerektiğini zaten biliyorsunuz. İlk anakartımı aldığımda bunu düşündüm. Sonuçta, Neckar ve Tuna bölgesindeki nehirlerde seyahat edeceğim ve esas olarak uzun, ince bir tura ihtiyacım var. Tahta gerçekten iyiydi, hızlıydı ve sürmesi kolaydı, ama ne yazık ki ben şahsen tatilde sörf yapmaktan ve gölde teknik pratiği yapmaktan keyif aldım. Bu yüzden uzun süredir River tourer’ı geride bıraktım ve hem daha kısa hem de daha geniş olan sportif çok yönlü motosikletimle çok daha mutluyum. (Ayrıca şekil olarak çok daha iyi uyuyoruz…)

İlk tahtanızı satın aldığınızda, çok yönlü özelliklere bir göz atın.

Çok yönlü olanlar genellikle orta uzunlukta bulunur. Eğlenceli manevralar için yeterince çeviktirler, biraz dalgalandığında stabildirler, tekniği öğrenmek için faydalıdırlar, ancak aynı zamanda daha uzun turlara çıkarlar ve sürüş için nispeten enerji tasarrufu sağlarlar.

2 – SUP genişliği: ne çok ince ne de çok geniş

Genişlik ile bile, başlangıçta orta alanda kalmak mantıklı. Daha doğrusu genişleme eğiliminde.

Temel olarak:

  • Tahta ne kadar geniş olursa, size o kadar fazla stabilite sunar. Zor koşullarda bile tahtada kalmak daha kolaydır. Bu, birçok sörf SUP’sinin, çok yönlü ve tabii ki yoga / pilates tahtalarının daha geniş olduğu anlamına gelir. Mutlak genişliğe gerçekten bağlı değildir, ancak göreceli şekil belirleyicidir (resme bakın).
  • Tahta ne kadar dar olursa, o kadar çevik ve yönlendirmek daha kolay olur. Turistler ve nehir uzmanları genellikle bu panoları tercih eder.
SUP şekilleri

Genel uzmanlar – ve bu genellikle yeni başlayanları içerir – genellikle orta aralıkta bir tahta ile iyi biner. Sürüş tekniğini öğrenmek ve farklı su kütlelerinde seyahat etmek yeterince kararlıdır. Yine de sürüş keyfinizi etkilemez. Uzman kurulların hepsi iyi ve iyi ve onların yeri var. Ancak ‘normal’ eğlence sporcusu için – çoğumuz gibi – çok yönlü oyuncu genellikle fiyat-performans kazananıdır. Çünkü çoğunlukla tüm durumlarla ilgilenmesi gereken tek bir tahtamız var.

2 – SUP kalınlığı: Çok ince almayın!

Tahta ne kadar kalın olursa, tahtanın hacmi o kadar fazla olur. bunun da stabilite ve denge üzerinde etkisi vardır. Tahta çok inceyse, genellikle kararsız hale gelir. (Ayrıca iSUP’larda şişirirken daha az affedicidir. Bu arada, yeni başlayanların başlangıçta sıklıkla yaptığı hataları buradan okuyabilirsiniz. ) Yine, ‘çok yönlü’ etiketli panolara bağlı kalın. Bunlar genellikle yeterince kalındır, bu nedenle yeterli hacme sahiptirler ve size sporu düzgün bir şekilde öğrenmeniz için ihtiyacınız olan dengeyi verirler.

3 – SUP boyutu: Ağırlığa dikkat edin

Kürekçi olarak tahtaya koyduğunuz ağırlık da sürüş keyfinize etki ediyor. Üreticiler genellikle ürün açıklamalarında yararlı bilgilere sahiptir. Tavsiyem: buna bağlı kalın. Ne kadar ağırsan, tahta o kadar büyük olmalı. Önceki noktaların aksine, şekille ilgili değildir. 60 kg’lık bir kürekçi için çok yönlü, 100 kg’lık bir kürekçi için çok yönlü bir kürekle tamamen aynı şekle sahiptir. Daha hafif paddler için tahta genel olarak daha küçüktür. Tabii ki bu, daha hafif bir insan olarak daha büyük bir tahtaya binmenin imkansız olduğu veya tam tersi anlamına gelmez. Ama sonra sadece taviz vermelisin. Kendi tahtanızı satın alıyorsanız, olması gerekmez. İkinci ağırlık toplam yükü ifade eder. Bu, düzenli olarak çocukları, evcil hayvanları veya valizleri yanınıza alıyorsanız sizin için önemlidir. Bu durumlarda, yüke de dikkat edin. Şüpheniz varsa, üreticiye sorun.

4 – SUP tasarımı: Dürüst olmak gerekirse şimdi mi?

Biliyorum. Tasarım önemlidir ve ayrıca tahtanın güzel / havalı / gündelik / profesyonel görünmesini de istersiniz. Fakat. Yeni başlayan biri olarak, bu sizin ilk kriteriniz olmamalıdır. Özellikle kısıtlı bir bütçeniz varsa. Ve biz (neredeyse) hepsini değil miyiz? Bu noktada tavsiyem: Fiyat aralığınızda kabaca karşılaştırılabilir panolar bulursanız, tasarıma göre karar verebilirsiniz. Ama beğendiğiniz panoları seçmeyin ve hangisinin en iyisi olduğunu görün. O zaman kendinizi oldukça kısıtladınız. Ve su üzerinde yine de aşağıya değil ileriye bakmalısınız. Bu arada, daha sonra tahtanızı pezevenk etmenin hala yolları var. Ama bir gün bunun hakkında fazladan bir makale yazmalıyım. Elime geçtiğinde sana haber vereceğim…

5 – iSUP: bunu yapıyor mu?

Kesinlikle! Dışarıda size tek gerçek şeyin sadece sunta olduğunu söyleyecek tonlarca SUP uzmanı olduğunu biliyorum. Bırak Konuşsunlar. Çünkü bir iSup, şişirilebilir bir SUP satın almak için pek çok iyi neden vardır. Ve orada gerçekten iyi tonlarca iSUP var.

iSUP’lerin Faydaları

  • Taşıması kolay. Çok azının kapısının önünde göl veya nehir erişimi vardır. Bu nedenle taşınabilirlik en önemli konulardan biridir. Çünkü SUP’nizi hiç taşıyamıyorsanız veya çok zor taşıyorsanız, çok nadiren kullanacaksınız.
  • Saklamak kolay. Evet, biliyorum, iSUP’ler şişirildiğinde de saklanmalı ve bir sunta kadar yer kaplamalı. Ama hepimizin bodrumda ve garajda bunu yapacak yeri yok. Ve hepimiz SUP’nin oturma odasında asılı kalmasını istemiyoruz. SUP polisi gelmeden bir iSUP’u kapalı tutmak teorik olarak mümkündür.

6 – SUP fiyatı: Çok ucuza almayın!

İlk bakışta, SUP’ler oldukça pahalıdır. Suda rahatça kürek çekebileceğiniz bir gemide birkaç yüz avro harcamak, önce haklı çıkarılmalıdır. Öte yandan dayanıklı, sağlam, hafif, çekici ve kullanımı kolay olması gereken modern spor ekipmanlarından bahsediyoruz.

Unutma: Suyla aranda duran tek şey tahta

SUP, tahtaya ve küreklere sahip olduğunuzda aslında pahalı bir spor değildir. Çünkü su noktalarının çoğu tamamen ücretsizdir. Panonun herhangi bir özel bakıma veya düzenli hazırlığa ihtiyacı yoktur. Üstelik normal kullanımda oldukça uzun süre gidiyor.

Bunu kayakla karşılaştırırsanız, oldukça iyi yaparsınız.

Bütçeniz hala çok sınırlıysa, indirimciye gitmeyin. İyi bir kullanılmış tahta arayın (en yakın sörf dükkanınız, SUP kurs sağlayıcınız veya Ebay iyi iletişim noktalarıdır) veya en azından Decathlon’a gidin. Oradaki panolar oldukça ucuz ama kaliteli. En azından orta menzilli çok yönlüleri seçerseniz.

7 – SUP kürek: Köşeleri yanlış uçtan kesmeyin!

Bir tahta satın alma konusundaki tüm tavsiyelerle birlikte, ekipmanın önemli bir bölümünün ayaklarınızın altında değil, elinizde olduğunu unutmamalısınız.

İyi bir kürek yapan nedir?

Kısaca. Mükemmel kürek…

  • kolay. Malzeme olarak alüminyum veya bir karbon karışımı uygundur.
  • doğru uzunluktur. Yeni başlayanlar için temel kural boy artı 20 cm’dir.
  • uzunluğu ayarlanabilir. Yeni başlayanlar için önemlidir, böylece uzunlukla biraz oynayabilirsiniz.
  • sağlam ve dayanıklıdır.

Yeni başlayanlar için kısa, net tavsiye: Decathlon’un karbon paletleriyle iyi deneyimlerim oldu. Yeni başlayanlar için gerçekten iyi bir seçim çünkü çok hafifler, oldukça sağlamlar ve fiyatları gerçekten çok iyi. Ayrıca her mağazada servis noktanız var.

8 – SUP aksesuarları: Süslemelere çok fazla para harcamayın!

Fin, pompa, tasma, giysi, taşıma çantası, kompresör. Para harcayacak ekipman parçalarının listesi sonsuzdur.

Bütçeniz de sonsuzsa, bunun için biraz para harcamaktan korkmayın, çünkü suya iyi ekipmanla gitmek her zaman eğlencelidir.

Ancak – yeni başlayanların çoğunda olduğu gibi – bütçeniz sınırlıysa, yükseltmeleri başlangıçta kendinize saklayın ve parayı sizin için en iyi olan yere yatırın. Ve bu tahta ve kürek. Yükseltmeler sizden kaçmaz. Ve bir noktada pompanızı bir kompresöre ve mayolarınızı board şortuna dönüştürmek isterseniz, bunu istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

9 – Çok uzun düşünmeyin

Aslında, satın alma konusunda çok fazla endişelenebilirsiniz.

Şüpheniz varsa: Bütçenizi, kabaca neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve ardından bir şeyler satın alın.

Başlangıçta en önemli şey, kaide, kürek veya en şık takım elbise değildir. En önemli şey, suya binmeniz, SUP ile eğlenmeniz ve tahtada durmanın ne demek olduğunu gerçekten öğrenmeniz ve deneyimlemenizdir.

Ardından, bir sonraki satın aldığınızda hayalinizdeki tahtayı seçebilirsiniz.

10 – En iyi anlaşma için çok fazla beklemeyin

Bu sadece SUP için geçerli değil, şimdi birçok şey için geçerli. Buraya ekledim çünkü bu sene benim için de öyleydi ve yine de durmadan kendime kızabiliyordum. Çünkü gerçekten çok istediğim ve bütün bahar ve yaz boyunca şehvetli bakışlara sahip olduğum bir tahta vardı. Ama içimdeki Swabian beni sonbahara kadar bekleyebileceğime ikna etti. Çünkü orada kesinlikle bazı iyi teklifler var. Puf kek. İçimdeki Swabian’a oldukça kızgınım çünkü yönetim kurulu satıldı, programdan çıkarıldı ve hiçbir zaman eski sürüme geçirilmedi. Süper.

Şimdi iyi kullanılmış bir umut devam ediyor. Ya da kesinlikle oldukça şık olan (ve muhtemelen birkaç avro daha pahalıya mal olan) halef modeli. Ama o zaman umurumda değil. Ätsch.)

11 – Yapay kıtlığa kanmayın

Bu, özellikle mağazadayken ve genç, dinamik bir satış elemanı size bir müşteriye yaptığı en iyi teklifi sunduğunda geçerlidir. Tüm hayatında. Ve bir daha asla böyle iyi bir teklif almayacaksın.

Biraz abarttığımı görebilirsiniz. Ama az çok iyi niyetli satış görevlilerinin bazen yaptığı şey budur.

Tecrübe konuşuyorum. Herhangi bir büyük satın alma niyeti olmadan bir göz atmak için en yakın mağazaya gidin. Ve bir saat sonra tüm ekipmanınızı satın aldınız, gerçekten istediğinizden çok daha fazla para harcadınız ve az önce ne olduğunu merak ettiniz.

Kendinizi ikna etmeyin ve özellikle şaşırmayın. Bugün bir teklif varsa, muhtemelen yarın da orada olacaktır. Ve eğer bir satıcı sizi ŞİMDİ ve sadece şimdi satın almanız gerektiğine ikna etmeye çalışırsa, bunun bir nedeni vardır. Ve bunun nedeni genellikle sizin yararınızdan çok satıcı komisyonuyla ilgilidir.

Bu noktada, deneyimleri, bilgileri ve zamanları ile bana sıklıkla yardımcı olan tüm dürüst ve gerçekten iyi satış elemanlarından özür dilerim. Değiştirilemezsin. Bu seninle ilgili değil. Ama bence bunu biliyorsun.

12 – Özel ipuçları: Yeni başlayanlar için iyi panolar

Söz verdiğim gibi, yeni başlayanlar için çok fazla telaşa kapılmadan satın alma ipuçlarım burada. Bu panoların her birini kendim denedim ve tavsiye edebilirim.

Güvenilirdirler, yeni başlayanlar için uygundurlar ve yine de çok eğlencelidirler. Bir noktada kendinize gerçek bir uzman edinmek istemiyorsanız, bu panolardan uzun süre oldukça memnun kalacaksınız.

İhtiyacınız olan her şey ile Bluefin Cruise Seti

 

Zafer Panoları – Daha fazla istikrar için

 

Wowsea AN17 – Az para için çok tahta

 

Ve öyleydiler. Yeni başlayanlar için ipuçlarım.

Umarım ilk tahtanızı bulmuşsunuzdur ve gitmeye hazırsınızdır. Sudaki ilk gezilerin olabildiğince rahat ve hayal kırıklığından uzak olması için şu makaleleri öneriyorum: Yeni başlayanlar için hatalar ve bunlardan nasıl kaçınılır .

Bununla size güzel bir kürek zamanı diliyorum ve daha sonra birbirimizi okuyacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Translate »

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat