HomeTourismBakü’deki halı şeklinde tasarlanmış Halı Müzesinde Azerbaycan halı sanatı sergileniyor

Bakü’deki halı şeklinde tasarlanmış Halı Müzesinde Azerbaycan halı sanatı sergileniyor

UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan Azerbaycan halı sanatı, bütün dünyada yakından tanınıyor. Yerel ustaların dokuduğu halılar Bakü’deki halı şeklinde tasarlanmış Halı Müzesi’nde sergileniyor.  Azerbaycan’ın en büyük halı koleksiyonuna sahip müzeyi her yıl çok sayıda yabancı turist ziyaret ediyor.

Azerbaycan, eski zamanlardan bu yana her biri gerçek bir sanat eseri olan halılarıyla ünlü.  Azerbaycan’da yedi halı dokuma okulu bulunuyor. Oluşturulması birkaç yıl sürebilen bu el yapımı şaheserler, süsleme ve kompozisyon farklarıyla ayırt ediliyor.  Azerbaycan’ın ulusal hazinesi sayılan halıların her bir deseni gelecek nesiller için belirli bigiler taşıyor.

UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan Azerbaycan halı sanatı, bütün dünyada yakından tanınıyor. Çeşitli ülkelere ihraç edilen  ve turistlerin satın almak için rağbet ettiği  Azerbaycan halılarının bazıları, aynı zamanda Londra’da Victoria ve Albert müzesinden Washington’da Metropolitan müzesine kadar pek çok yerde sergileniyor.

Yerel ustaların eşsiz eserleri Bakü’de yer alan Halı Müzesi’nde sergileniyor.  Bakü Bulvarı’nda yer alan ve sarılmış bir halı şeklinde tasarlanan müze,  aynı zamanda başkentin modern mimari cevheri olarak gösteriliyor. Azerbaycan’ın en büyük halı koleksiyonuna sahip müzeyi her yıl çok sayıda yabancı turist ziyaret ediyor.

Ziyaretçiler, Azerbaycan’ın en büyük halı koleksiyonuna sahip müzede canlı gösteriler yoluyla halı dokuma sanatının canlı şahidi olurken, bu sanatın yüzyıllar boyunca nasıl geliştiğini keşfede, aynı zamanda Azerbaycan’ın yedi farklı bölgesinin halı dokuma okullarının özellikleri hakkında bilgi alıyorlar.  Ziyaretçiler,  sadece görmekle kalmayıp halı dokumayı da deneyimleyebiliyorlar.

Bu arada, Azerbaycan’ın kuzeyinde yer alan Guba kenti de çok eski zamanlardan beri gelen halı dokuma geleneklerini koruyor. Bu bölgenin köylerinde geleneksel olarak 30’dan fazla halı çeşidi dokunmakta. Bu köylerin halıları renk uyumu, dokuma sıklığı, desen ve kompozisyonuna göre farklı özelliklere sahip.  Özel rehberler ve ya Guba’nın yerel turizm ofisi aracılığıyla ustalık sınıfına kaydolup bu asırlık gelenekleri en iyi şekilde öğrenebiliyorlar.

Ülkenin eşsiz halı dokuma gelenekleri ile meşhur bir diğer kenti de Şuşa. Zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip olan ve Azerbaycan’ın kültür başkenti olan Şuşa halılarının özelliği büyük ölçülerde olmasının yanında Karabağ’ın doğasının tüm tonlarını parlak renk ve süslemelerle yansıtması. Burada önceleri Karabağ halı dokuma okulunun eşsiz örneklerini sergileyen Halı Müzesi, Şuşa’nın tarihi restorasyonundan sonra yeniden işlev hale getirilecek.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »