HomeTourismAlmanya'da otellerdeki personel eksikliği ciddi problemler mi getirdi.

Almanya’da otellerdeki personel eksikliği ciddi problemler mi getirdi.

Otel ve yemek sektörü, Corona krizinin yarattığı baskıların ardından personel sıkıntısı yaşıyor. Sadece Alman Federal İş Kurumu’nda şu anda konaklama ve turizm ile ilgili mesleklerde kayıtlı 30.000 doldurulmamış iş bulunmaktadır. Bu, bir yıl öncesine göre yüzde 70 daha fazla ve şimdi kriz öncesi seviyelere geri döndü. Bununla birlikte, aynı zamanda, eğitim pazarındaki ciddi bir düşüş, genç profesyonellerin havuzunu daha da inceltiyor ve muhtemelen konuklara sunulan hizmetlerin çeşitliliğini tehlikeye atıyor.

Alman Federal Meclisi üyesi Reginald Hanke’nin talebi üzerine Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından derlenen bir genel bakış, personel eksikliğinin boyutu hakkında bilgi veriyor.  (2019 yılında) % 11 daha az gençler korona 2020 yılında tüm meslekler bir çıraklık başladı bazı durumlarda yarıdan fazla düştü de, alanlarda yeni sonucuna çıraklık sözleşme sayısı özellikle kilitlenme ve temas kısıtlamalar etkilenen sahiptir.

Catering Sektörünün Sorunları Kötüleşiyor

Almanya’da son verilere göre, eğitimlerinin ilk yılında aşçı adayı sayısı yüzde 20 düştü. Otel memurlarının sayısı yüzde 31 azaldı. Ve geleceğin turizm memurları olarak yeni girenlerin sayısı yüzde 61 bile azaldı.

Otel ve yemek sektörü, Corona krizinin yarattığı baskıların ardından personel sıkıntısı yaşıyor. Sadece Alman Federal İş Kurumu’nda şu anda konaklama ve turizm ile ilgili mesleklerde kayıtlı 30.000 doldurulmamış iş bulunmaktadır. Bu, bir yıl öncesine göre yüzde 70 daha fazla ve şimdi kriz öncesi seviyelere geri döndü. Bununla birlikte, aynı zamanda, eğitim pazarındaki ciddi bir düşüş, genç profesyonellerin havuzunu daha da inceltiyor ve muhtemelen konuklara sunulan hizmetlerin çeşitliliğini tehlikeye atıyor. Federal İş Kurumu’nun mevcut işe alım istatistiklerine bakıldığında, yemek endüstrisindeki sorunun şu anda daha da kötüleştiğini doğrulamaktadır. Otel şirketleri, şimdi başlayan eğitim yılı için toplam 7067 yeni çıraklık pozisyonunun doldurulacağını bildirdi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 daha azdı. Bunların 3193’ü Ağustos sonunda hala doldurulamadı.

Önceki Yıla Göre Yüzde 10 Daha Az Çıraklık Boşluğu

Daha az genç de bu sektörlerde çıraklıkla ilgileniyor. Otel endüstrisinde, Ağustos ayı sonuna kadar, bir yıl öncesine göre yüzde 29 daha az olan, yalnızca 3156 başvuru iş bulma kurumunun yardımıyla çıraklık arıyordu. Yemek sektöründe durum giderek daha iyi hale geliyor: önceki yıla göre yüzde 10 daha az çıraklık teklifi ve yüzde 21 daha az başvuru.

Ancak Ekonomi Bakanlığı, Hanke’ye verdiği yanıtta, tüm şirketlerin ve başvuranların iş bulma kurumuna başvurmadığına ve paylarının şu anda “pandemi nedeniyle muhtemelen normalden daha düşük” olduğuna dikkat çekiyor. Aynı zamanda bakanlık, hükümetin pandemi sırasında özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanan bir dizi eğitim destek programına işaret ediyor.

Bununla birlikte, Bay Hanke, özellikle krizden en çok etkilenen endüstriler için bu yardımın etkisi konusunda şüpheci: ” Yardım, esas olarak çıraklık pozisyonlarının korunmasını desteklediği için orada pek işe yaramıyor. Ancak sorun şu ki: Hanke, “Gençler bir endüstrinin güvenli işler sunamayacağı hissine sahipse, orada eğitim de istenmez” diye uyarıyor Hanke, “Eğer bu eğilim durdurulamazsa, Almanya’da Alman turizminde çeşitlilik ve kalitede bir düşüş tehdidi var demektir. gelecek.”

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »