HomeTourismAkra Talks’da yerel gastronomi çağrısı

Akra Talks’da yerel gastronomi çağrısı

Akra’nın ‘Türkiye’de yerel gastronomiye yön verenler’ temasının işlendiği Akra Talks’un bu seferki konukları Gastronom Pelin Dumanlı ve Slow Food hareketinin Türkiye’deki temsilcilerinden Arkeolog Ayfer Yavi oldu.

sohbette, konukların tüm sorularını cevaplayarak katılımcılara keyifli bir gün yaşattı.

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunu Pelin Dumanlı, konuşmasına Türkiye’deki sakatat kültürü hakkında bilgi vererek başladı. Son yıllarda insanoğlunun arayışlarının değiştiğini ifade eden Dumanlı, bireylerin artık daha bilinçlenmeye başladığını söyledi.

Anadolu medeniyetleri ve Osmanlı mutfağının yanında İstanbul mutfağının sakatat konusunda son derece zengin olduğunu ifade eden Gastronom Dumanlı, “Sakatat, saray mutfağında da sıkça kullanılıyordu. Günümüzde de sokak yemeği denildiğinde akla gelen ilk şey ciğerli pilav, Arnavut ciğeri ve kokoreç gibi sevilen çeşitlerle karşımıza çıkıyor. Sakatat ürünleri, evlerimizde de hem özel gün ve bayramlarda, hem de günlük menülerimizde ızgarasından tavasına, yahnisinden çorbasına kadar geniş bir yelpazede tüketiliyor. Sakatat unutmayın ki başlı başına bir kültürdür” dedi.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »