HomeTourismKatar'daki yüzer otel kendi elektriğini üretmek için 360 derece döndürüyor

Katar’daki yüzer otel kendi elektriğini üretmek için 360 derece döndürüyor

Kısmen 5 yıldızlı otel, kısmen devasa hidro jeneratör.
Yüzen 5 yıldızlı oteller yeni bir şey değil. Aslında Katar , yalnızca 2022 FIFA Dünya Kupası için böyle 16 kaçamak yaratıyor . Ama şimdi Hayri Atak Mimari Tasarım Stüdyosu’nun (HAADS) yeni konsepti , tüm doğru nedenlerle diğerlerinden sıyrılmak için yarışıyor.

Yüzen eko-otel Türk firması 2020 yılının Mart ayında tasarlanması başladı bu düsturunu benimseyen “asgari enerji kaybı ve sıfır atık”. Bu nedenle, karbon ayak izini azaltmak ve çevre bilincine sahip yolcuları mutlu etmek için en son yeşil teknolojiye sahiptir.


Fütüristik tasarım, tıpkı dev bir hidro jeneratör gibi temiz enerji üretme ve döndürme konusundaki benzersiz yeteneği ile karakterizedir. Gereğince proje özellikleri HAADS tarafından paylaşılan, otel otomatik olarak konumunu dönen ve elektrik içine akan suyun enerjisini dönüştürerek elektrik üretir. Bunu başarmak için yapı, su hattının altında sofistike bir bilgisayar sistemi tarafından kontrol edilen bir dizi pervane ve itici ile donatılmıştır.


Otel, tıpkı dev bir hidro jeneratör gibi temiz enerji üretiyor.

Sonunda 376.000 fit kareyi veya yaklaşık 8.6 dönümlük alanı kaplayacak olan otel, ayrıca her biri 25kw elektrik üretebilen ve konuklar için güneş şemsiyesi olarak ikiye katlanabilen 55 dikey rüzgar türbinine sahip. Girdap şeklindeki çatı sadece çarpıcı bir tasarım özelliği olmakla kalmaz, yağmur suyunun toplanmasına da yardımcı olur. Diğer çevre dostu dokunuşlar arasında yiyecek atıklarını bahçeler için gübreye dönüştüren bir sistem ve bir atık su arıtma düzeneği bulunmaktadır.

Söylemeye gerek yok, okyanus sığınağı lüks konusunda eksik değil. İç mekanın merkezinde dev bir cam atriyum ve her biri özel balkonlu 152 misafir süiti var. Tasarım planları da bir sonsuzluk havuzu, çatı bar, beach club ve bir mini golf sahası dahil olmak üzere bir dizi lüks olanaklar göstermektedir.

İç mekanın ortasında dev bir cam atriyum var.

HAADS, Katar yarımadasındaki ilk yüzen eko oteli inşa etmeyi planlıyor, ancak mobil yapısı sayesinde neredeyse her yere taşınabileceğini söylüyor. Firma, neredeyse otelin kendisi kadar iddialı bir başarı olan 2025’i tamamlama tarihini belirledi.

Haber : robbreport.com

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »