HomeTourismGecelik konaklama ortalama Türkiye’de 73 Dolar

Gecelik konaklama ortalama Türkiye’de 73 Dolar

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Ersoy’un “Turizm gelir hesaplarında gecelik gelire bakmak gerekir. Kişi başı gecelik gelir daha gerçekçi. Konsantre olmamız gereken yer gecelik kişi başı gelirdir” dediği gecelik konaklama gelirinde Yunanistan Türkiye’nin önünde.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2021 yılı verilerine göre yabancı ziyaretçilerin gecelik konaklama harcaması ortalama 73 Dolar.

Yunanistan Merkez Bankası’nın açıkladığı 2021 yılı turizm verilerine göre Yunanistan’ın gecelik konaklama harcaması otalama 78,5 Euro (86,3 Dolar)

Bakan Ersoy Bakan Ersoy, turizmde gecelik gelire önem verdiğini belirterek şöyle demişti:

“Bizim konsantre olmamız gereken yer gecelik kişi başı gelirdir. Kişi başı gecelik gelir daha gerçekçi. Bunu arttırmanın da iki yolu var. Öncelikle konaklama süresini uzatacağız.”

Bu arada Yunanistan’da ortalama geceleme harcaması Türkiye’den yüksek olduğu halde kişi başına ortalama turizm gelirinde Türkiye Yunanistan’ın önünde. 2021 yılı itibariyle Türkiye’de ortalama kişi başı turizm geliri yabancı ziyaretçide 785, yurt dışında ikametli yurttaşlarda 1.029, ortalama 834 Dolar iken Yunanistan’ın yurtdışı ikametliler için ayrı bir kategorisi olmadığı için ortalama kişi başı turizm harcaması 688 Euro (758 Dolar).

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »