HomeTourism15 En Büyük Yapay Şelaleler

15 En Büyük Yapay Şelaleler

Tüm şelaleler doğal değildir.

En etkileyici olanlardan bazıları aslında insan müdahalesinin sonucudur.

Dünyanın Dört Bir Yanından En Büyük 5 İnsan Yapımı Şelale

Şelaleler, doğadaki en güzel ve etkileyici şeylerden bazılarıdır, ancak dikkatli olun, bazıları aslında insan yapımı olabilir!

Burada, dünyanın dört bir yanından beş insan yapımı şelale örneğini ortaya çıkarıyor ve genel olarak şelaleler hakkında bazı genel soruları yanıtlıyoruz.

İLGİLİ: DÜNYA GENELİNDE 10 İNANILMAZ SUALTI CAZİBE

Farklı şelale türleri nelerdir?

Punchbowl Şelaleleri – Bunların dibinde geniş bir yakalama havuzu vardır ve diğer şiddetli düşmelerden daha sakin olma eğilimindedirler. Adı, Eagle Creek, Columbia River Gorge Ulusal Manzara Alanı, Oregon’daki aynı adı taşıyan düşmelerden türetilmiştir.

Dalma Şelaleleri – Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür şelaleler, açıktaki ana kaya ile temasını kaybeden dikey bir su akışı ile karakterize edilir. İyi örnekler Avustralya’daki Blencoe Şelaleleri ve Curtis Şelaleleri’dir.

Çok Adımlı Şelaleler – Yine, adından da anlaşılacağı gibi, bunlar bir dizi adım veya katman üzerinde basamaklanan şelalelerdir. Örnekler arasında Fas’taki Ouzoud Şelaleleri ve Japonya’daki Fukuroda Şelaleleri sayılabilir.

Atkuyruğu Şelaleleri – Worldatlas’a göre “Atkuyruğu Şelalesi, havuzuna doğru yükselirken arkasındaki sert kayayla temas halindedir. Bu tür daha yaygın bir şelaledir ve dünyanın her yerinden pek çok ülkede hemen hemen her yerde [bulunur]. Worldatlas’a göre .com.

Donmuş Şelaleler – Bunlar, belli ki, bir süredir donmuş olan şelalelerdir.

Fan Şelaleleri – Bu şelaleler, su havuzuna inerken fan benzeri bir şekil ile karakterize edilir. Örnekler arasında Kanada’daki Virgin Falls ve Avustralya’daki Dip Falls sayılabilir.

Kanallar – Bunlar, büyük hacimlerde suyun dar bir geçitten sıkıştırıldığı basınçlı şelalelerdir. Çok güçlü akımlara sahip olma eğilimindedirler ve örnekler arasında Yosemite’deki Three Chites Galls sayılabilir.

Katarakt – Bunlara daha sonra değineceğiz.

“Cascade Şelalesi, üzerine düştüğü bir dizi kaya seviyesine sahiptir. Aynı zamanda daha güzel ve yumuşak düşme türlerinden biridir.” Örnekler arasında Uganda’daki Murchison Şelaleleri sayılabilir.

Blok Şelaleler – Örnekler arasında Etiyopya’daki Mavi Nil Şelaleleri sayılabilir. Bu şelaleler daha güçlü ve gök gürültülü olanlardan bazıları. Su hatlarını geniş bir nehirden veya dereden aşağıya akarlar.

Bölümlere ayrılmış – Bu şelaleler, alçalırken farklı, ayrı su akışlarından oluşur. Örnekler arasında Avustralya’daki Floransa Şelaleleri sayılabilir.

Katmanlı – Görünüşte kaskadlara benzeyen bu şelaleler, kaya seviyelerinden ziyade bir dizi farklı basamak veya düşme ile karakterize edilir. Örnekler arasında Peru’daki Yumbilla Şelaleleri ve Avustralya’daki Ebor Şelaleleri sayılabilir.

Katarakt şelalesi nedir?

Encyclopedia Britannica’ya göre, bir katarakt şelalesi “bir şelale, özellikle de uçurumun üzerinden akan büyük miktarda su içeren bir şelale” dir.

Bu tür şelaleler, büyük miktarlarda hızlı hareket eden su bir uçurumdan düştüğünde meydana gelir. Etkileyici boyutları ve güçleri ile karakterize olma eğilimindedirler.

Katarakt şelaleleri, dünyadaki en hayranlık uyandıran doğal manzaralardan biridir ve şimdiye kadar göreceğiniz en etkileyici şelale türlerinden biridir.

“Dünyanın katarakt şelaleleri arasında ünlü Brezilya ve Arjantin sınırındaki [Iguazu] Şelaleleri var. Şelale, dünyadaki en yüksek akış oranlarından birine sahip olmasıyla biliniyor. Zambiya ve Zimbabve.

2014 yılında Iguazu Şelaleleri, sağanak yağmurlardan sonra saniyede 46.300 metreküp (normal su akış hızının 33 katı) taşıyan akış hızında tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti “diyor

Dünyanın en büyük insan yapımı şelalelerinden 5’i

İşte dünyanın en etkileyici ve en büyük insan yapımı şelalelerinden beşi. Bu liste kapsamlı olmaktan uzaktır ve belirli bir sıraya sahip değildir.

  1. Bu Çin gökdeleninde büyük bir gökdelen var

Dünyanın en büyük insan yapımı şelalelerinden biri aslında Çin’deki bir gökdelenin üzerinde bulunabilir. Binanın cephesine çarpıcı bir katkı yapan bu 108 metrelik “şelale”, Liebian International Building’in en üst seviyelerinden şelalelidir.

Gökdelen, Çin’in Guiyang kentinde bulunuyor ve mimarların vizyonu, “gökdelenlerle çevrili olsanız bile bir su ve yeşillik hissi yaratmak” idi.

Şelale, çalıştırmak için pahalı olan ‘göz sulandırıcı’ (amaçlanan) olduğu için nadiren açılır.

  1. Cascata delle Marmore oldukça etkileyici

insan yapımı şelaleler cascata

Kaynak: Zumzum / Wikimedia Commons

Cascata delle Marmore, Amusingplanet.com gibi sitelere göre, onu dünyanın en yüksek insan yapımı şelalesi yapan, toplam yüksekliği 165 metre olan eski bir yapay şelaledir.

Şelalenin kaynağı Velino nehrinin oluşturduğu sulak alanlardan algılanan sağlık risklerini azaltmanın bir yolu olarak Romalılar tarafından yaratılmış gibi görünüyor. Vikipedi, “Rieti şehrine yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için, MÖ 271’de Roma konsolosu Manius Curius Dentatus durgun suları Marmore’daki doğal uçuruma yönlendirmek için bir kanal (Curiano Çukuru) inşa edilmesini emretti” diyor.

Şelale, en üstteki en yüksek bölüm yaklaşık 83 metre olan üç ayrı bölümden oluşmaktadır. İtalya’nın Umbria bölgesinde, Terni’ye yaklaşık 8 km uzaklıkta yer almaktadır.

  1. Viktoriapark, Berlin bir başka etkileyici insan yapımı şelale

insan yapımı şelaleler berlin

Kaynak: hsvrs / iStock

Almanya, Berlin’in Kreuzberg bölgesinde inşa edilen bir şehir parkı olan Viktoriapark, 1894 yılında kapılarını resmi olarak halka açtı. Göze çarpan özelliklerinden biri, etkileyici insan yapımı şelalesi.

 

Hermann Mächtig tarafından tasarlanan şelalelerin Almanya’daki doğal örneklerden ilham aldığı düşünülüyor. Şelale ilk kez 1893’te gaz motorları ile çalışan su pompaları ile koştu.

Park ve şelalenin pumphouse 2.Dünya Savaşı’nda müttefik bombardımanı sırasında ciddi şekilde hasar gördü, ancak daha sonra savaştan sonra onarıldı.

  1. Jurong Kuş Parkı’nda insan yapımı bir şelale daha var

Jurong Kuş Parkı’nın Singapur’daki Şelale Aviary kuleleri, geniş bir egzotik kuş koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta, aynı zamanda dünyanın en büyük insan yapımı kapalı şelalelerinden biridir. 35 metre uzunluğunda, yaklaşık 13 kat olan şelale, tartışmasız oradaki vahşi yaşam kadar etkileyicidir.

 

“Bölgedeki bir asma köprü, ziyaretçilerin çevredeki manzarayı panoramik olarak görmelerine olanak tanır ve bir yürüyüş yolu, ziyaretçilerin hareket halindeki daha sessiz kuşlardan bazılarını görmelerini sağlar. Büyük kuş kafesinde bulunan kuşlar, çeşitli Afrika parlak sığırcık türlerini içerir. , turacos ve Beyaz boyunlu rockfowl, “Wikipedia’ya göre.

 

  1. İngiltere’deki Canonteign Şelaleleri, insan yapımı bir başka etkileyici şelale.

insan yapımı şelaleler canonteign

Bu 70 metrelik insan yapımı şelale, 1890’da bir akarsuyu doğal bir uçurumun üzerinden yönlendirerek oluşturuldu. Resmi olarak İngiltere’deki en yüksek şelalelerden biri ve aynı zamanda dünyanın en uzun insan yapımı şelalelerinden biridir.

 

Lady Exmouth Falls olarak adlandırılan bu şelaleler, 3. Lady Exmouth onuruna seçildi ve 1800’lerin sonlarında onun yönetimi altında inşa edildi.

 

“Etkileyici bir mühendislik harikası olan Lady Exmouth Şelaleleri, mülkün gümüş madenlerinin kapatılmasının ardından gereksiz hale getirildikten sonra Lady Susan Exmouth yönetiminde yerel madenciler tarafından yaratıldı. Şelaleler İngiltere’deki en yüksek insan yapımı şelalelerdir. yaklaşık 70 metre ölçülerinde; bugün Devon’daki en nefes kesici fotoğraf ve boyama fırsatlarından birini sunuyorlar “diyor.

 

İngiltere, Güney Devon, Chudleigh yakınlarındaki Teign Valley of Dartmoor National Park’ta Canonteign’in tarihi bölgesinde yer almaktadır.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »